Ana Sayfa İnternet Google Drive’da Dosya Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Google Drive’da Dosya Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Google Drive’da Dosya Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Google Drive, dosya paylaşımı konusunda diğer dosya paylaşma yöntemlerine göre birtakım avantajlar sunuyor. Örneğin WhatsApp, Facebook Messenger ya da mail aracılığıyla gönderemeyeceğiniz kadar büyük bir dosyayı Google Drive’a yükleyerek dilediğiniz kişiyle paylaşabiliyorsunuz.

Ancak bu işlemi gerçekleştirmek için Google hesabınızın olması gerekiyor. Google hesabına sahip olmak için tek yapmanız gerekense buradaki linke tıklayıp, gerekli formları doldurmak. Google hesabına sahip olduktan sonra Google Drive’ın ücretsiz sürümünü herhangi bir hesap açma işlemi olmadan kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Bu ücretsiz sürümdeyse Google Drive kullanıcılara toplamda 15 GB boyutunda veri yüklemesi ve dosya paylaşımı yapabilme hakkı tanıyor. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan Google Drive’da dosya paylaşımı nasıl yapılır? Sorusuna cevap verelim:

Google Drive’da Dosya Paylaşımı Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle, Google Drive’ı açın ve ekranın sol tarafındaki “Drive’ım” sekmesine tıklayın.
  • Daha sonra, paylaşmak istediğiniz dosyanın üzerine tıklayarak, yukarıdaki görseldeki gibi, dosyayı mavi pencerenin içindeki alana sürükleyip bırakın. Böylece paylaşmak istediğiniz dosyayı Google Drive’a yüklemiş olacaksınız.

Google Drive’da Dosya Paylaşımı Nasıl Yapılır?

  • Bu adımda, Google Drive’da dosya paylaşımı işlemini gerçekleştirmek için sisteme yüklediğiniz dosyanın üzerine gelerek farenin sağ tuşuna tıklayın ve açılan menüden “Paylaş” seçeneğini seçin.

Google Drive’da Dosya Paylaşımı Nasıl Yapılır?

  • “Paylaş” seçeneğini seçtikten sonra açılan pencerede, “Kişiler” ibaresinin altındaki kutucuğa tıklayarak, paylaşmak istediğiniz kişinin Gmail adresini girin (Eğer isterseniz bu kutucuğun altındaki kutucuğa tıklayarak paylaşacağınız kişinin görüntüleyebileceği bir not da ekleyebilirsiniz) ve “Gönder” butonuna tıklayın.
  • Dilerseniz bu pencerede, “Paylaşılabilir Bağlantıyı Al” seçeneğine tıklayıp paylaşma linkini kopyalayabilir ve “Yapıştır” komutunu kullanarak bu linki mail, WhatsApp, Facebook Messenger vb. yollarla istediğiniz kişiye gönderebilirsiniz. Böylece gönderdiğiniz kişi, linke tıklayarak paylaştığınız dosyayı görüntüleyebilir ve indirebilir (Linki gönderdiğiniz kişinin Gmail hesabının olup olmaması ya da Google Drive kullanıp kullanmaması önemli değildir).

Bu sayede yukarıdaki her iki yöntemle de “Google Drive’da dosya paylaşımı” işlemi tamamlanmış olur. Eğer işlemi, bahsettiğimiz ilk yöntemi kullanarak gerçekleştirdiyseniz ve paylaştığınız kişi de Google Drive kullanıyorsa, bu kişi Google Drive’a girerek paylaştığınız dosyayı görüntüleyebilir ve indirebilir. Paylaştığınız kişinin bu dosyayı görüntülemesi için Google Drive’a girdikten sonra, makalemizin ilk görselindeki pencerede de yer aldığı gibi, ekranın sol tarafındaki “Benimle Paylaşılanlar” sekmesine tıklaması yeterlidir.

Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin