İnternet

Google Drive Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google’ın en popüler servisi olan Google Drive hakkında bilgilere bu yazımız içerisinden ulaşabilirsiniz. İçeriğimizde öncelikle Google Drive nedir sorusuna yer verip, ardından bu servisi nasıl kullanılacağı konusunu merak edenler için işlem aşamalarını aktaracağız.

Google Drive Nedir?

Google Drive uygulaması, fotoğrafları, videoları ve çeşitli belgeleri internet ortamında saklamanızı sağlar. Günümüzde gerek özel hayatımıza gerekse de iş hayatımıza dair birçok belgeyi dijital cihazlarda sakladığımız düşünülürse ve bu cihazların bozulma, kaybolma ihtimali de göz önüne alınırsa, belgelerinizi her an her yerden rahatlıkla ulaşabileceğiniz Google Drive hesabınıza yedeklemeniz oldukça gerekli bir önlemdir.

Google Drive kullanmak için ihtiyacınız olan tek şeyse Gmail hesabıdır ve bunu da ücretsiz olarak açabilirsiniz. Bilgisayarda ve mobil cihazlarda kullanılabilen uygulamayı indirmek ve belirli bir depolama alanını kullanmak ücretsizdir. Uygulamanın ücretsiz sürümü, kullanıcılara 15 GB depolama alanı sunarken, daha fazla depolama alanı isteyen kullanıcıların, belirli bir ücret ödemesi durumunda depolama alanını artırabilmektedir.

Google Drive Nasıl Kullanılır?

Gmail hesabına sahipseniz Google size otomatik olarak Google Drive’a erişim hakkı tanımaktadır. Google Drive için ekstra bir üyelik ve benzeri bir işlem söz konusu değildir. Google hesabınız ile aşağıdaki adımları takip ederek Google Drive’a dosya yükleyebilirsiniz.

Google Drive Nedir? Nasıl Kullanılır?

Öncelikle sahip olduğunuz Gmail hesabına ‘’Oturum Açın’’ butonuna tıklayarak giriş yapın.

Google Drive Nedir? Nasıl Kullanılır?

Daha sonra sağ üst köşede yer alan ve 9 tane küçük kareden oluşan ‘’Google Uygulamaları’’ simgesine tıklayın.

Google Drive Nedir? Nasıl Kullanılır?

Açılan menüde ‘’Google Drive’’ seçeneğini seçin.

Google Drive Nedir? Nasıl Kullanılır?

Karşınıza çıkan ‘’Drive’ım’’ sayfasında boş bir yere gelerek mouse’un ‘’Sağ Tuşuna’’ basın.

Google Drive Nedir? Nasıl Kullanılır?

Daha sonra ortaya çıkan seçeneklerden ‘’Dosya Yükle’’ seçeneğine girin.

Google Drive Nedir? Nasıl Kullanılır?

Son olarak, açılan pencerede yüklemek istediğiniz dosyayı bularak seçin ve ardından pencerenin sağ alt kısmında yer alan ‘’Aç’’ seçeneğine tıklayın.

Bu işlemlerin sonucunda seçtiğiniz dosya veya dosyalar Google Drive’a yüklenecektir. Böylece hem dosyalarınızı güvenli bir şekilde saklayabilir hem de sakladığınız dosyaları bilgisayarınızdan silerek yer açabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu