İnternet

Google Depolama Alanı Artırma Nasıl Yapılır?

Google depolama alanı artırma işlemi günümüzde önemli bir yer tutmakta. Çünkü artık hayatımıza ve işimize dair hemen hemen her türlü bilgi Google’da yer almakta. Google depolama alanını bu nedenle bir modern zaman sabit diskine benzetebiliriz. Fotoğraflarımız, videolarımız, paylaştığımız belgelerimiz ve her türlü dosyamız Google depolama alanında depolanmakta.

Google depolama alanı denildiğinde Gmail, Google Drive ve Google Fotoğraflar en çok kullanılan ilk üç hizmet olarak öne çıkmakta. Nitekim Google, 2018 yılının Ağustos ayında bunları Google One hizmetleri şeklinde yeniden adlandırdı. Ayrıca depolama alanı satın almak isteyen kullanıcılar için ücretleri değiştirdi.

Google Depolama Alanı Artırma Nasıl Yapılır?

Google, kullanıcılara 15 GB’a kadar ücretsiz kullanım alanı sunmakta. Ancak 15 GB’ın üstünde bir depolama alanına ihtiyaç duyuyorsanız, mutlaka Google depolama alanı artırma işlemini yapmalısınız. 15 GB’lık ücretsiz alanın bir seviye üstünde 100 GB’lık depolama alanı seçeneği bulunmakta.

Bu seçeneği satın aldığınızda Google uzmanlarına erişim, aile ekleme olanağı ve ek avantajlardan yararlanabiliyorsunuz. Bu hizmetlere ayda 5,79 TL ya da yıllık 57,99 TL ödeyerek ulaşabilirsiniz. Hatta isterseniz daha yüksek depolama alanlarını daha yüksek ücretler ödeyerek satın alma olanağınız da bulunmakta. Ancak tüm bunlardan önce Google depolama alanınızı aşağıda anlattığımız yöntemlerle artırmayı denemenizi öneriyoruz.

İşte Google Depolama Alanını Artırma Yolları:

1. Google Drive Depolama Alanını Temizleyin

Google Depolama Alanı Artırma Nasıl Yapılır?

Google depolama alanı artırma işlemine başlamak için yapacağınız en iyi şey Google Drive’ınızı temizlemek olmalı. Bunu yapmak için öncelikle Google Drive hesabınıza girin. Sonra sol alttaki “Kullanılan depolama alanı” kısmına tıklayın. Google Drive’ınızda yer alan dosyalar, kapladıkları alana göre büyükten küçüğe doğru sıralanacaktır. Böylece en yüksek boyutlu dosyadan başlayarak artık ihtiyacınız olmayan dosyaları silmeye başlayabilirsiniz.

Google Depolama Alanı Artırma Nasıl Yapılır?

Google Drive’ınızda yapacağınız temizleme işlemi bu kadarla sınırlı değil. İhtiyacınız olmayan dosyaları sildikten sonra yapmanız gereken bir işlem daha var. Bunun için sağ üstte bulunan çark şeklindeki “Ayarlar” seçeneğine tıklayın.

Google Depolama Alanı Artırma Nasıl Yapılır?

Bunu yaptığınızda karşınıza bir pencere gelecek. Bu pencerenin solunda “Genel”, ve “Uygulamaları Yönet” şeklinde iki seçenek olduğunu göreceksiniz. Sizin yapmanız gereken şey “Uygulamaları Yönet” kısmına girmek. Bu sayede Google Drive ile ilişkili olan uygulamalar karşınıza çıkacak.

Bu uygulamalar gizli uygulama verileri şeklinde adlandırılan çöplerle Google Drive’ınızda gereksiz alan kaplarlar. Bu çöpleri silmek için her uygulamanın karşısında yer alan “Seçenekler” tuşuna tıklayarak “Gizli Uygulama Verilerini Sil” demelisiniz. Listede gördüğünüz diğer uygulamalar için de aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

Google Depolama Alanı Artırma Nasıl Yapılır?

Google Drive’ınızda depolama alanı artırmak için yapabileceğiniz diğer bir işlem de çöp kutunuzu temizlemeniz. Bunun için Google Drive’ın sol kısımda bulunan menüden “Çöp Kutusu” seçeneğine girin. Karşınıza şimdiye kadar Google Drive’ınızdan sildiğiniz tüm dosyalar gelecek.

Bunları silmek için üst kısımda “Çöp Kutusu” yazan yere tıklayın ve açılan menüde “Çöp Kutusunu Boşalt” seçeneğini seçin.

2. Ücretsiz ve Sınırsız Depolama Alanı Edinin

Google depolama alanı artırma konusunda pek fazla bilinmeyen bir seçenek de yüksek kaliteli fotoğraflarınızı ücretsiz ve sınırsız depolama alanı edinerek saklayabilmeniz. “Google Fotoğraflar” hizmetini kullanarak hem telefonunuzdaki ve bilgisayarınızdaki fotoğrafları yüksek kalitede saklayabilir hem de bunu yaparken sınırsız ve ücretsiz depolama alanından yararlanabilirsiniz.

Google Depolama Alanı Artırma Nasıl Yapılır?

Bunu yapabilmek için “Google Fotoğraflar” hesabınıza girin ve sol kısımda açılan menüden “Ayarlar”a tıklayın. Karşınıza “Orijinal” ve “Yüksek Kalite” şeklinde iki seçenek gelecek.

Google Depolama Alanı Artırma Nasıl Yapılır?

Bunlardan “Yüksek Kalite” seçeneğini işaretleyin ve karşınıza gelen uyarı penceresinde “Onayla”ya tıklayın. Böylece yüklediğiniz görseller 16 MB boyutuna, videolar ise 1080p çözünürlüğe düşürülerek saklanır.

3. Gmail Spam ve Çöp Kutusu Klasörlerini Temizleyin

Gmail hesabınızda yapacağınız temizlik, Google depolama alanı artırma işleminizi tamamlamak için büyük önem taşımakta. Çünkü Gmail içinde, e-posta gönderme alışverişi sırasında pek çok dosya birikmekte.

Google Depolama Alanı Artırma Nasıl Yapılır?

Öncelikle boyutu 10 MB’ın üstünde olan eklentiler içeren e-postaları bulmalı ve temizlemelisiniz. Bunun için Gmail hesabınızı açarak arama kutusuna “has:attachment larger:10M” metnini yazın ve Enter’a basın. Karşınıza eklentisi 10 MB’ın üstünde olan tüm e-postalar gelecek. Bunların arasında artık ihtiyacınız olmayanları seçerek silebilirsiniz. İhtiyacınız olanlar varsa, sadece eklentileri indirip saklayarak e-postalardan kurtulabilirsiniz.

Ardından Gmail’inizin “Spam” ve “Çöp Kutusu” klasörlerini boşaltın. “Spam” klasörünüzü, klasör içine girdiğinizde üstte göreceğiniz “Kalıcı Olarak Sil” tuşuna tıklayarak, “Çöp Kutusu” klasörünüzü ise yine klasör içine girdiğinizde üstte göreceğiniz “Çöp Kutusunu Boşalt” tuşuna tıklayarak temizleyebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu