Ana Sayfa Web Tasarım Google’ da Sıra Kaybetmenin Sebepleri

Google’ da Sıra Kaybetmenin Sebepleri

Google’ da Sıra Kaybetmenin Sebepleri

Google aramalarında üst sıralarda yer almak tüm site sahiplerinin hedeflerindendir. Google’ da sıra kaybetmenin sebeplerine bakacak olursak, fark ettiğiniz ya da edemediğiniz birçok faktör sıra kaybetmenize sebep olabiliyor. Sıra kaybetmemek için Seo çalışmaları yapmak yeterli olmayabiliyor.

Seo çalışmaları devam ederken bu çalışmalara rağmen de sıra kaybedebiliyorsunuz.Sitenizin Google sıralamasında eski yerine ulaşabilmesi hatta daha iyi sıralara çıkabilmesi için, Seo çalışmalarına ve teknik hatalar dikkat etmeniz önemli.

Algoritma Güncellemesi

Belirli zaman aralıkları halinde Google ve diğer arama motorları, siteleri listeleyen algoritmalarını güncellerler. Bu zaman aralıklarında oluşan sitenizin sıra kaybetmesi, sıralamadaki düşüşler bu algoritmalara bağlanabilir. Siteniz bir çok farklı kriter sebebi ile güncellenen algoritmalardan etkilenip sıralama kaybı yaşanabilir.

Bu sebeple yeni gelen her arama motoru algoritmalarının ne istediğini tespit etmeniz ve web sitenizde ona göre çalışmalar yapmaya devam etmelisiniz. Arama motorları güncellemelerini takip etmeniz ve buna uymanız sıra kaybetmenize engel olabilir.

Google’ da Sıra Kaybetmenin Sebepleri

Backlink Azalması

Site sahipleri tarafından çok da dikkate alınmayan ama sıra sıralamasını etkileyen bir kriterdir.

Sitelerde bulunan dış linklerin azalması sıralamada düşüşlere sebep oluyor. Google her zaman algoritma güncellemeleri yapmakta, Backlink dediğimiz kavram da artık SEO açısından önemini kaybetmeye başladı. Önemi kalmamakla birlikte, Backlink’ ler, sitelerin arama motorlarında yukarı çıkması için artık zarar verebiliyor.

Backlink’ lerin artık oldukça dikkatli kullanılması hatta genellikle kullanılmaması gerektiğini söyleyebiliriz. Backlink’ lerin yerine tanıtım yazılarını almanız daha mantıklı ve faydalı olacaktır.

Rakiplerin Yaptığı Çalışmalar

Rakipleriniz giderek güçlenirken, bunu fark etmeyebilirsiniz. Rakipleriniz de sizin gibi Seo çalışmaları yapmaktadır. Siz de rakiplerinizin yaptığı arama motoru optimizasyonu çalışmalarına dikkat etmelisiniz, önlemlerinizi ve çalışmalarınızı bunun yönünde artırmanız sıralamada düşüşlerinizi önleyebilir.

Rakip web sitelerinin iç ve dış Seo yapısı ve web programlama da yaptığı düzenlemeler, aldıkları bağlantıları nasıl düzenlendikleri ve iyileştirme çalışmalarını nasıl yaptıkları vb. çalışmalarının analiz edilmesi ve kendinizi buna göre daha fazla geliştirmeniz önem taşımaktadır.

Google’ da Sıra Kaybetmenin Sebepleri

Anti Seo Yapılması

Sitenizde hiç beklenmedik ani bir düşüş yaşadıysanız, rakip sitelerinizin sizin sitenizi aşağılara çekme çalışmaları olabilir.

Böyle bir durum olup olmadığını tespit etmeniz de zor değil. ‘Opensiteexplorer.org’ sitesi üzerinden sitenizi sorgulama yaparak, ‘anchor text’ sonuçlarınıza bakabilirsiniz. Sorgulamada sitelerinizle hiç alakası olmayan textler varsa bu durum sitenize karşı bir anti Seo çalışmaları olduğunu işaret edebilir.

Bununla birlikte, Google’ in Webmaster araçlarından sitenize gelen bağlantılar sekmesine tıkladığınız zaman sitenize kimin nasıl geldiğini görebiliyorsunuz. Tanımadığınız sitelerden hangi konularda sitenize linkleme yapıldığını buradan görebiliyorsunuz.

Tema Değişiklikleri

Site içi Seo açısından, tema ya da arayüzler büyük öneme taşıyor. İyi bir yapıda olmayan temalar da Google sıralamada düşüş yaşamanıza sebep olabiliyor. Site temanızda ani olarak büyük bir değişiklik yapmışsanız, Google sıralamaların da değişikliklerinize paralel olarak düşüşler yaşayabiliyorsunuz.

Tabi sadece tema değişikliklerinde değil, site başlığınızı ve açıklamanızda yaptığınız bazı değişiklikler de sıralamada düşüş yaşamanıza neden olabiliyor. Bunun düşüşü engellemek için, eğer imkanınız varsa eski temanızla yayın hayatına devam edebilirsiniz ya da yeni temanızın, kullandığınız eski temaya uyumlu olarak Seo çalışmaları yaparak dizayn edebilirsiniz.

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Sitenizde bulunan kelimelerin yoğunluğu da oldukça önem taşıyor. Google arama motorları tarafından da anahtar kelime yoğunlukları yakından takip ediliyor. Sitenizde aynı kelimenin geçmesi sitenizi yükseltebilir de düşürebilir de. Anahtar kelimeleri aşırı kullanmanız zarar olurken, konunun yoğunluğuna uygun kullanmanız sıralamanızı iyi yönde etkilemektedir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin