Ana Sayfa İnternet Google Chrome’da Sekme Yenileme Kapatma

Google Chrome’da Sekme Yenileme Kapatma

Google Chrome'da Sekme Yenileme Kapatma

Google Chrome, günümüzde dünyanın en fazla kullanılan internet tarayıcıları arasında yer alıyor. Bu tarayıcıyı kullanan kişiler bazı durumlarda üst üste farklı sekmeler açtığında diğer sekmelerin yenilenmesi sorunuyla karşı karşıya kalıyor. Hâl böyle olunca yenilenen sekmede doldurduğunuz formlar, kaydetmediğiniz çalışmalar ve buna benzer birçok bilgi anlık olarak sıfırlanıyor.

Buna örnek olarak; bir içeriğe uzun uzadıya yorum yazmak ve diğer sekmeye geçtiğinizde terk ettiğiniz sekmenin sıfırlanmasını gösterebiliriz. Bu ihtimal gerçekleştiğinde gerçekten can sıkıcı sonuçlarla karşılaşabiliyorsunuz. “Google Chrome’da Sekme Yenileme Kapatma” adlı içeriğimizde anlatılan sorunla karşılaşmamanız için yapmanız gerekenleri sizlerle paylaşacağız.

Yöntem 1: Otomatik Sekme Silme Özelliğini Kapatın.

Google Chrome, tarayıcı ayarları bölümünde “Otomatik Sekme Silme” adlı bir özellik sunuyor. Bu özellik aktif hale getirildiğinde içeriğimizin başlığında belirtilen durumla karşılaşıyorsunuz. “Chrome’da Sekme Yenileme Kapatma” problemine çözüm olarak bu özelliği aşağıdaki adımlar aracılığıyla pasif hale getirebilirsiniz.

  • Adım 1: “Google Chrome” tarayıcısını açın.
  • Adım 2: “F12” tuşuna basın.
  • Adım 3: “Console” sekmesine tıklayın.
  • Adım 4: Kodu “Console” penceresindeki boşluğa yapıştırın ve “Enter” tuşuna basın.

#Adım 1: “Google Chrome” Tarayıcısını Açın.

Chrome’da otomatik yenileme kapatma işlemini gerçekleştirmek için “Console” bölümünden kısa bir kod parçacığı girişi yapmanız gerekiyor. Bu sebeple ilk olarak tarayıcınızı başlatıp bir sonraki adıma geçmelisiniz.

#Adım 2: “F12” Tuşuna Basın.

"F12" veya "İncele"

Tarayıcı içerisinde “Console” bölümüne girmenin iki farklı yolu bulunuyor. Bu yollardan biri direkt olarak “F12” tuşuna basmaktır. Bir diğer yol ise tarayıcı içerisindeki boş bir alana farenizle sağ tıklamak ve “İncele” seçeneğine dokunmaktır.

#Adım 3: “Console” Sekmesine Tıklayın.

Console Sekmesi

Tarayıcının “İncele” bölümüne girdikten sonra kod girişi yapmak için “Console” sekmesine tıklamalısınız. Bu sekme içerisinde dilediğiniz gibi işlevsel kod kullanımı gerçekleştirebilirsiniz.

#Adım 4: Kodu “Console” Penceresindeki Boşluğa Yapıştırın ve “Enter” Tuşuna Basın.

Kod Yapıştırma Adımı

“Chrome’da Otomatik Yenileme Kapatma” işlemi için aşağıdaki kodu ilgili alana yapıştırmalısınız. Kod parçacığını yapıştırdıktan sonra ilgili bölümden çıkabilirsiniz.

window.onbeforeunload = function(){ return ‘Reload?’;}

Bu noktada belirttiğimiz adımlar neticesinde herhangi bir haber sitesinde ya da boşta beklettiğiniz bir sekmede “Chrome’da Sekme Yenileme Kapatma” işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yöntem 2: Chrome Web Mağazası Aracılığıyla Eklenti İndirin.

Chrome Web Mağazası Eklentileri, Google Chrome tarayıcısında işlerinizi kolaylaştırmanın yanı sıra karşılaştığınız sorunları çözmeye yarayan eklentiler de sunmaktadır. Bu eklentilerden biri de “Chrome’da Sekme Yenileme Kapatma” talebine çözüm sunan “Easy Auto Refresh” eklentisidir.

  • Adım 1: “Easy Auto Refresh” eklentisini “Chrome’a Ekle” butonuna basarak indirin.
  • Adım 2: “Uzantı Ekle” butonuna tıklayın.
  • Adım 3: “Chrome Araç Çubuğu” bölümünden eklentinin simgesine tıklayın.
  • Adım 4: “Stop” butonuna basın.

#Adım 1: “Easy Auto Refresh” Eklentsini “Chrome’a Ekle” Butonuna Basarak İndirin.

Easy Auto Refresh

Dummy Software tarafından kullanıma sunulan bu eklentiyi indirerek otomatik yenileme kapatma sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. İlgili eklentiyi indirmek için “İndir” bağlantısına tıklayabilirsiniz.

#Adım 2: “Uzantı Ekle” Butonuna Tıklayın.

Uzantı Ekle Butonu

Bir eklentiyi ya da uzantıyı “Google Chrome” tarayıcısında çalıştırmak için indirme bağlantısına tıkladıktan sonra kurulum onayını vermeniz gerekiyor. Bunu da “Uzantı Ekle” butonuyla gerçekleştirebilirsiniz.

#Adım 3: “Chrome Araç Çubuğu” Bölümünden Eklentinin Simgesine Tıklayın.

Google Chrome tarayıcısına indirilen eklentiler araç çubuğu bölümünde gösterilmektedir. Bu sebeple eklentiyi aktifleştirmek için ilgili simgeye tıklayın.

#Adım 4: “Stop” Butonuna Basın.

Stop Butonu

Bu eklenti aracılığıyla “Otomatik Yenileme” özelliği olmayan bir sitede otomatik yenilemeler yapabilirsiniz. Yenileme özelliğine sahip olan bir sitede ise “Stop” butonu aracılığıyla otomatik yapılan yenilemeleri engelleyebilirsiniz.

Bu dört adımın neticesinde otomatik sekme yenileme kapatılacaktır.

Chrome Sekme Yenileme Kapatma” işlemini gerçekleştirmek için uygulayabileceğiniz yöntemler bunlarla sınırlıdır. Bu yöntemlerin dışında güvenilir olmayan eklentileri indirerek güvenliğinizi tehlikeye atmamalısınız.

Her geçen gün teknoloji ve bilgisayara ilgimin artmasıyla edindiğim bilgileri Help 724 aracılığıyla sizlerle paylaşıyorum. Bu alana olan ilginizi pekiştirmek isterseniz içeriklerimi takibe alabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin