İnternet

Google Chrome Yüksek CPU Kullanımı Sorunu

Bilgisayarımızın CPU kullanımı yaptığımız işlemlere göre değişiklik gösterir. Eğer bilgisayarımız boştaysa ve herhangi bir işlem yapmıyorsak %3-%5 arası CPU kullanımı normaldir. İnternete gezinirken veya müzik dinlerken bu değerlerde çok az da olsa artış gözlenebilir. Örneğin Google Chrome tarayıcısını kullanarak internette gezindiğinizde CPU kullanımı %10’a kadar çıkabilir. Ancak böyle bir durumda işlemcinin %10’dan daha fazla kullanılması bilgisayarınızdaki bir işlemin gereğinden fazla işlemci gücü kullandığını gösterir ve bu durum yazılımsal bir soruna işaret eder.

Kullanıcılar son zamanlarda “Google Chrome yüksek CPU kullanımı sorunu” ile ilgili birtakım şikayetlerde bulunmuştur. İnternette yer alan bazı örneklerde Google Chrome’un CPU kullanımı %90’a kadar çıkabilmektedir. Elbette bu durum, bilgisayarınızda çok basit işlemler yaparken bile bilgisayarınızın yüksek performansta çalışmasına ve ısınmasına sebep olur. Eğer siz de böyle bir durumdan şikayetçiyseniz Google Chrome’un kullandığı CPU miktarını kontrol etmenizde fayda var. Bunun için “Ctrl+Alt+Delete” tuşlarına bastıktan sonra karşınıza çıkan pencerede “Görev Yöneticisi” butonuna basabilirsiniz. Örneğin:

Google Chrome Yüksek CPU Kullanımı Sorunu

Yukarıdaki görselde, sorunsuz bir bilgisayarda Google Chrome.exe işlemlerinin toplam kullandığı CPU miktarı gösterilmiştir (Birden fazla sayıda Google Chrome çalışması bir sorun olduğu anlamına gelmez, bu durum Chrome’un kendine özgü çalışma sistemiyle ilgilidir). Elbette bu miktar Chrome’da açtığınız sekmelere ve yaptığınız işlemlere göre değişebilir. Ancak yine de maksimum %5-%8 civarında seyredecektir. Eğer Google Chrome bu değerin üstünde bir CPU kullanımı gerçekleştiriyorsa aşağıdaki işlemleri sırasıyla uygulamanızı öneriyoruz.

Google Chrome Yüksek CPU Kullanımı Sorunu

  • İlk olarak Google Chrome’u açın ve pencerenin sağ üst köşesindeki “3 Nokta” simgesine tıklayarak açılan menüdeki “Ayarlar” bölümüne girin.

Google Chrome Yüksek CPU Kullanımı Sorunu

  • Daha sonra, açılan pencerenin en altında yer alan “Gelişmiş” seçeneğine tıklayın. Böylece pencerenin devamında daha farklı ayar seçenekleri ortaya çıkacaktır.

Google Chrome Yüksek CPU Kullanımı Sorunu

  • “Gelişmiş” seçeneğine tıkladıktan sonra yine pencerenin alt kısımlarında yer alan “Sistem” başlığının hemen aşağısındaki “Kullanılabilir Olduğunda Donanım Hızlandırmayı Kullan” seçeneğine tıklayarak, seçeneği pasif duruma getirin ve Google Chrome’dan çıkın.

Sizler için belirttiğimiz bu işlem adımlarını uyguladığınızda “Google Chrome yüksek CPU kullanımı sorunu” çözülmüş olacaktır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu