İnternet

Google Chrome, Site Hızı için Etiketleme Sistemi Getiriyor

İnternet dünyasında yayın yapan milyonlarca site bulunuyor. Farklı içerik türlerinde, farklı alanlarda sayısız site ile karşı karşıya kalıyoruz. Dünyanın en popüler arama motorlarından biri olan Google da bir okyanus haline dönen web dünyasında belli bir düzen oluşturulmasını ve kullanıcıların arama motorunu kullanarak, istedikleri içeriklere daha kolay ulaşmasını sağlıyor.

Arama motorlarının kullanım oranları düşünüldüğü zaman ise Google kriterleri, site sahipleri için oldukça büyük önem taşıyor. Şu sıralar Google, yine site sahiplerini yakından ilgilendirecek yeni bir sistem üzerinde çalışmakta. Google Chrome tarayıcıda kullanılacak olan yeni sistem, site hızını bir hayli önemli hale getirecek.

Google Chrome, Site Hızı için Etiketleme Sistemi Getiriyor

Google Chrome, Hızlı Sitelere Rozet Verecek

Elde edilen bilgilere göre Google Chrome tarayıcıda, siteler için rozet sistemine geçilecek. Sitelerin optimizasyonları tamam ve hızı yüksekse, bu durumda siteye yeşil bir rozet verilecek. Kullanıcılara sitenin genelde hızlı olduğu gösterilecek. Bu durumu SSL sertifikası sistemine benzetebilirsiniz. SSL sertifikasına sahip olan siteler, güvenli olarak işaretleniyor ve yeşil bir kilit rozeti sunuluyor. Muhtemelen aynı sistem site hızı için de kullanılacak.

Eğer sitenin optimizasyon işlemleri yapılmamışsa ve site yavaşsa, bu durumda Google Chrome tarayıcı farklı bir uyarı gösterecek. Bu kez kullanıcılara “Genelde Yavaş” şeklinde bir uyarı gösterilecek. Gösterilen bu uyarının dışında yavaş sitelere sürekli olarak kalacak bir rozet eklenip eklenmeyeceği ise bilinmiyor. Özellikle mobil tarayıcı üzerinden bu uyarı sistemi etkin bir şekilde kullanılacak.

Google Chrome, Site Hızı için Etiketleme Sistemi Getiriyor

Google’ın Amacı Belli mi?

Şu sıralar değişiklikler yapmaya başlayan Google’ın, bu yeni düzen için amacının ne olduğu konusunda da açıklamalar yapıldı. Her zaman olduğu gibi yeni sisteme geçilmesinin amacının kullanıcı deneyimini iyileştirme olduğu söyleniyor. Asıl amaç kullanıcı deneyimini iyileştirmek olsa da bir yandan da Google’ın site sahiplerini, optimizasyonlar için teşvik etmesi söz konusu olacak.

Google Chrome, Site Hızı için Etiketleme Sistemi Getiriyor

Sadece Hız mı Değerlendirilecek?

Kaynaklara göre sadece hız değerlendirilmesi yapılmayacak. Farklı kriterler de göz önüne alınacak ama bu kriterlerin neler olduğunu bilemiyoruz. Şu an için sadece hız uyarısının gösterileceğini biliyoruz. Rozet sisteminin de hız üzerine kurulu olacağı detaylar arasında.

Google Chrome, Site Hızı için Etiketleme Sistemi Getiriyor

Yeni Sistem Ne Zaman Kullanıma Girecek?

Google resmi bir açıklama yapmadı. Google Chrome için düzenlemenin ne zaman başlayacağı bilinmiyor. Fakat tüm bölgeleri kapsayan testlerin yapıldığını belirtelim. Test sürecinin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasının ardından yeni sisteme geçiş yapılacaktır.

Google Chrome tarayıcı şu an için dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı. Böyle düşünüldüğü zaman, yeni sistem site sahiplerini zorlayabilir. Tabii ki her zaman olduğu gibi amaç daha iyi kullanıcı deneyimi sunulmasını sağlamak. En azından Google’a göre böyle.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu