İnternet

Google Chrome Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

İnternet tarayıcıları arasında kıyasıya bir yarış söz konusu. En iyisi olma, en çok kullanıcıya sahip olma gayretinde olan tarayıcılar içerisinde ilk sırada Google Chrome geliyor. Milyonlarca kullanıcısı olan Google Chrome, genel anlamda başarılı bir tarayıcı. Fakat her ne kadar başarılı bir tarayıcı olsa da tamamen sorunsuz bir tarayıcı değil. Zaman zaman tarayıcıda can sıkıcı sorunlar oluşabiliyor. Kullanıcıların en çok karşılaştığı ve haliyle en çok şikayet ettiği sorun ise “Google Chrome açılmıyor, tarayıcı tepki vermiyor” sorunu.

Tarayıcının kullanımını doğrudan etkileyen bu sıkıntı için belli başlı çözümler var. Dilerseniz çözüm için detaylara geçmeden önce, tam olarak nasıl bir sorundan söz ettiğimize bakalım.

Google Chrome Açılmıyor veya Kilitlendi Sıkıntısı

Google Chrome açılmıyor sorunu, tarayıcı kısayoluna tıkladığınız zaman karşınıza çıkıyor. Tarayıcının kısayoluna tıklasanız bile, herhangi bir tepki oluşmadığını görüyorsunuz. Bu sorun tarayıcı kilitlenme sorunuyla karıştırılıyor.

Eğer tarayıcıyı hiç açamıyorsanız başlangıç kısmında sıkıntı var demektir. Tarayıcı açıyor ancak herhangi bir arama yapamıyorsanız ve tarayıcı kilitleniyorsa, bu da kilitlenme sorunu olarak öne çıkıyor. Her iki sorun için de detaylara ve çözüm önerilerine bakacağız.

Google Chrome Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

1. Durum: Tarayıcı Penceresi Açılıyor Ancak Google Chrome Kilitleniyor

Eğer bir şekilde tarayıcı açılıyor ancak düzgün şekilde çalışmıyorsa ya da direkt kilitleniyorsa, öncelikle birkaç kontrol yapmanız gerekecek. Yapmanız gereken kontrolleri sıralayacak olursak:

Virüs Kontrolü: İlk sırada virüs kontrolü geliyor. Tarayıcıya bulaşmış olan bir reklam yazılımı ya da farklı bir casus yazılım, siz tarayıcıyı açtığınız anda devreye giriyor ve kilitlenmeye neden oluyor olabilir. Bu noktada güvendiğiniz, başarılı bir virüs tarayıcısı ile tarama yaptırmanız ve varsa virüsleri temizlemeniz gerekiyor.

Sayfayı Başka Tarayıcıda Açma: Tarayıcınızın kilitlenmesine neden olan bir sayfa ile karşı karşıya olabilirsiniz. Burada sorunun sayfadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için, açtığınız sayfaları başka bir tarayıcıda da açmayı deneyin. Bunun için Yandex tarayıcıyı deneyebilirsiniz. Sorun Chrome altyapısını etkileyecek bir sayfa hatası ise Yandex tarayıcı da Chrome alt yapısını kullandığı için, aynı sıkıntı yaşanacaktır.

İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin: Diğer tarayıcılarda ya da internet üzerinden çalışan uygulamalarda, internet bağlantısında herhangi bir sıkıntı olup olmadığına bakın. Bağlantınız stabil olmayabilir. Bu da tarayıcı da sayfaların yüklenmemesi gibi bir sıkıntı ortaya çıkaracaktır.

Bu kontrolleri yaptınız ve belli başlı çözümleri denediniz. Buna rağmen tarayıcınız kilitleniyorsa, uygulamaları düzeltme yöntemini deneyebilirsiniz. Bazı uygulamalar tarayıcınızın doğru çalışmasını engelleyebilir. Windows 10 işletim sistemi sonrasında bu sorun çok sık yaşanmaya başladı. Bunun için yapacaklarınız şöyle:

 • Bilgisayarınızdan Chrome tarayıcıyı açın.

Google Chrome Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

 • Sağ üst kısımda yer alan “Diğer” kısmına girmek için üst üste 3 noktaya tıklayın.

Google Chrome Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

 • Sonrasında “Ayarlar’a” tıklayın.

Google Chrome Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

 • Alt kısımda yer alan “Gelişmiş” seçeneğine tıklayın.

Google Chrome Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

 • “Sıfırla ve Temizle” kısmının hemen altında “Uyumsuz Uygulamaları Güncelleyin veya Kaldırın” sekmesine tıklayın. (Eğer seçenek yoksa, sorunlu bir uygulama yok demektir.)

Buraya kadar olan kısım Google Chrome tarayıcı kilitlendi sorunu için geçerli olan çözüm önerilerini içeriyor. Peki, Google Chrome Açılmıyor ve tarayıcı görüntülenmiyorsa ne yapacağız?

2. Durum: Google Chrome Açılmıyor, Erişim Yok

Tarayıcınızın açılmaması durumunda, önce görev yöneticisini kontrol etmek gerekecek. Chrome zaten açık olabilir. Arka planda çalışma devam ediyor ancak tarayıcı ekrana getirilemiyordur. Bu durumda da açık olan tarayıcı “.exe’lerini” kapatmadan, tarayıcı için yeniden başlatma yapamazsınız. Yapacağımız işlemler basit.

 • “Ctrl+Alt+Delete” kombinasyonunu yapın.
 • “Görev Yöneticisi” kısmına tıklayın.

Google Chrome Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

 • “İşlemler” sekmesine gelin. Burada “Google Chrome” ya da “chrome.exe” görevi var mı bakın.
 • Chrome için olan tüm görevlere tıklayarak “Görevi Sonlandır” komutunu kullanın.

Mac kullanıcıları için:

 • “⌘ + Seçenek (Option) + Esc” kombinasyonunu yapın.
 • “Google Chrome” için arama yapın.
 • Ögeyi tıklayın ve sonrasında “Çıkmaya Zorla” seçeneğini seçin.

Engelleyici Programları Kontrol Etmek

Google Chrome açılmıyor sorununa neden olan koruma programları olabilir. Yayınlanan bir güncelleme ya da yüklenen bir eklenti sonrasında, bazı virüs programları tarayıcıyı zararlı içerik olarak görebilir ve engellemeye çalışabilir. Aynı şekilde Windows güvenlik duvarı da engelleme yapabilir. Bunu tespit etmek için virüs programlarını ve güvenlik duvarını geçici olarak kapatarak deneme yapabilirsiniz.

Google Chrome Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

Tarayıcıyı Yeniden Yükleme

Tüm bu çözümler işe yaramamışsa, tarayıcı dosyalarında sorun oluşmuş olabilir. Bu noktada mevcut tarayıcıyı silip, yeniden Google Chrome tarayıcı indirip, kurabilirsiniz. Böylece en güncel ve sorunsuz sürümü yeniden kurmuş olursunuz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu