İnternet

Google Chrome 0-Day Hatası Nedir? Nasıl Önlem Alınmalı?

Google Chrome, sürekli güncellemeler alan tarayıcıların başında yer alıyor. Hem mobil sürümü için hem de masaüstü sürümü için sürekli güncellemeler alan tarayıcı, son olarak Google Chrome 78 sürümüyle gündeme geldi. Tüm platformlar için yayınlanan yeni sürüm, karanlık mod gibi oldukça işlevsel özellikleri öne çıkardı. Fakat bu güncelleme bazı hataları da beraberinde getirdi. Yeni sürümle beraber ortaya çıkan hatalardan birisi de 0-Day hatası.

0-Day, diğer hatalara göre çok daha kritik olarak değerlendirilmekte. Öyle ki bu hata ciddi bir güvenlik açığı oluşturuyor ve bilgisayarlarınızı hedef haline getiriyor.

Google Chrome 0-Day Sorunu

Google Chrome 0-Day Hatası Nedir? Nasıl Önlem Alınmalı?

Bir çeşit bellek bozulması sorunu olarak karşımıza çıkan 0-Day, bellekteki verilerin değiştirilmesine ya da bozulmasına neden oluyor. Bellek bozulması sorunuyla beraber tarayıcının kontrolleri de değiştirilebiliyor.

Herhangi bir casus yazılımla kullanıcıların bilgisayarına uzaktan erişim sağlayabilen hackerlar, hatanın oluşturduğu bellek bozulmasından yararlanıp, tarayıcının kontrolünü ele alabiliyorlar ve kullanıcı yetkilerini arttırabiliyorlar. Tarayıcılar üzerinden kullanıcıların kötü amaçlı sitelere yönlendirilmesi sorunu ortaya çıkabiliyor. Yani bilgisayarınız bir anda savunmasız kalıyor.

Sorun Nasıl Çözülecek?

Google Chrome 0-Day Hatası Nedir? Nasıl Önlem Alınmalı?

İlk olarak Kaspersky Lab ekibi tarafından keşfedilen ve güvenlik açığına neden olan hata için, çok detaylı bir açıklama yapılmadı. Yani bu durumdan etkilenen ve hacklenen kullanıcıların olup olmadığı konusunda herhangi bir bilgi bulunmuyor. Detayların net olarak açıklanmamasının bir başka nedeni ise bu hatadan yararlanılmasını engellemek.

Google öncelikle sorunu tam olarak çözmek istiyor. Bu nedenle detay paylaşımı yapılmadı. Açıktan etkilenmemek adına Google Chrome kullanıcılarının yapması gereken ise tarayıcılarını güncellemek olacak.

Hatanın ortaya çıkmasının hemen arkasından Google, konu hakkında çalışmalarını hızlandırdı. “Chrome 78.0.3904.87” düzenleme güncellemesi yayınlandı ve kullanıcıların bu sürümü yüklemeleri istendi. Güncellemenin ardından hatanın giderildiği belirtiliyor.

Tüm kullanıcılar için sunulan güncellemelerin tamamlanması ise birkaç gün sürecek. Güncelleme sürecinin sonunda 0-Day hakkında yeni bir açıklama ya da düzenlemenin gelip gelmeyeceğini göreceğiz. Google’ın bu konuda çalışmalarına devam ettiğini biliyoruz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu