Web Tasarım

Google Bağlantıları Reddetme Aracı

Bağlantı reddetme aracı, Google aracılığı ile web sitelerinize gelen istemediğiniz linkleri kaldırmanız için kullanabileceğiniz bir araç. Google’ ın Bağlantıları Reddetme Aracı, web siteleri için  gelişmiş bir özelliktir.Bununla birlikte bu özelliğin dikkatli ve bilinçli bir şekilde kullanılması gerekmekte. Yanlış kullanımlarda sitenizin Google arama motorlarındaki performansında zararlı olabiliyor.

Google’ ın geri bağlantıları reddetme işlemini sadece, sitenize yönelik saldırı olduğunu düşündüğünüz durumlarda kullanın, fazlaca spam, yapay ve düşük kaliteli bağlantı olduğuna dair düşünceleriniz varsa ve bu bağlantıların sizin sitenizde olumsuzluklara yol açtığından, sorun çıkardığından emin olduğunuz durumlarda yapmalısınız.

Google Bağlantıları Reddetme Aracı

Spam içeren ya da düşük kaliteye sahip bağlantıları web sitenizden kaldırmak için uğraştıysanız fakat bir yerden sonra artık bağlantıları kaldırmakta daha fazla ilerleyeme kat edemiyorsanız, geri kalan bağlantıları Google ile reddedebilirsiniz. Google’ dan, sitenizi değerlendirirken belirttiğiniz bağlantıları dikkate almamasını istiyorsunuz bu sayede.

Google bağlantı reddetme aracı, Google tarafından sitenizin güvenliğini sağlamanız için oluşturulmuş bir araç. Negatif Seo çalışmalarına karşı sitelerinizi koruyabileceğiniz bir tür güvenlik yöntemi de diyebiliriz, bağlantı reddetme aracına. Sitenize gelen bağlantılardan hangilerini istediğinizi ya da hangilerinin istemediğiniz, yapay ve negatif seo üzerinden web sitenize zarar verme ihtimaline karşı önlem alabiliyorsunuz.

Zararlı olan backlinkleri tespit etmelisiniz:

Size gelen bağlantının karşılığında bulunan sitenin yaşı bu konuda oldukça önemlidir. Eğer site geçmişi çok eskiye dayanmıyor ise ve site kurulduğu alanda sağlam bir içeriğe sahip değilse bağlantı reddetme aracına ekleyebileceğiniz türden olabilir. Eğer yasa dışı siteler üzerinden alakasız kelimeler ile birlikte gelen backlinkleri de Google’ ın Link reddetme aracına göndermelisiniz.

Google Bağlantıları Reddetme Aracı

Size gönderilerin bağlantıdaki sitede backlink analiz aracına baktığınız zaman domain otoritesi değerlendirmesi 50 puandan daha düşük bir değerdeyse, bu bağlantıyı da reddediyorsunuz demektir. Pr değerleri üç ve altında bulunan siteler genellikle tehlikeli backlinklerden.

Who is sitelerinde siteniz için bir sayfa oluşturularak sitenize bu bağlantı bir backlink olarak yansıyabiliyor. Gelen Who is sitelerinin de değerlerine baktığınızda değerleri düşükse eğer bunu da silip riske girmemiş olursunuz.

Tek amacı spam amacıyla kurulmuş olan sitelerden gelen bağlantıları da istemezsiniz. Bununla birlikte geçmiş zamanlarda siteniz için sizin yaptığınız ya da yaptırdığınız zararlı çalışmalar da backlink analizlerinizde hoş olmayacaktır.

Geri bağlantıları reddetme

Geri bağlantıları reddetmeniz için öncelikle sitenize yapılan tüm bağlantıların listesini indirmeniz gerekmekte. Daha sonra, sadece reddetmek istediğiniz bağlantıların içinde bulunacağı bir dosya oluşturmanız ve bu dosyayı Google’ a yüklemeniz gerekmekte. İlk olarak sitenize yapılan tüm bağlantıların listesini indirmeniz için;

Google Bağlantıları Reddetme Aracı

  • İlk olarak Web Yöneticisi Araçları ana sayfasından, istediğiniz siteyi tıklayın.
  • Daha sonra Gösterge Panosu’ nda, Arama Trafiği > Sitenize Bağlantılar yolunu kullanın.
  • En çok bağlantı verenler yazısının altında Diğer’ i tıklayın.
  • Burdan da ‘Daha fazla örnek bağlantı indir’ i tıklayın. Eğer ‘Son bağlantıları indir seçeneğini tıklarsanız tarihleri de görebilirsiniz.

GOOGLE WEBMASTERGOOGLE BAĞLANTILARI REDDETME

Bu adımlardan sonra, sitenize bağlantı veren bütün sayfaların bulunduğu bir dosya indirirsiniz. .txt dosya türünde bir metin dosyası oluşturmalısınız, sadece reddetmek istediğiniz bağlantıları içermeli. UTF-8 ya da 7-bit ASCII ile biçimlendirilmelidir bu dosya.

Google’ ın eğer belirli bir alan adından gelen tüm bağlantıları yok saymasını istiyorsanız o zaman ‘domain:alanadı.com’ satırını ekleyin. Oluşturduğunuz metin dosyanız, dahil edilmeyen bağlantılarla ilgili ek bilgiler de içerebilir. Bunu yapmak için de dahil etmeyeceğiniz tüm açıklama satırları ‘#’ karakteri ile başlamalı. ‘#’ karakteri ile başlayan tüm satırlar yok sayılır.

Dahil etmeyeceğiniz bağlantılara bu karakteri ekleyebilirsiniz fakat, Google’ a göndereceğiniz bu listeye, sitenize yönelik bütün bağlantıları içeren listeyi de yüklemeyin. Sizin yazdığınız metin dosyası unutmayın ki Google’ ın reddedeceği bağlantıları içermeli.

Google Bağlantıları Reddetme Aracı

Reddedilecek bağlantıların listesini yüklemek için:

  • İlk olarak ‘Bağlantıları reddetme aracı sayfası’ na
  • Buradan, sitenizi seçin.
  • Bağlantıları reddet seçeneğini tıklayın.
  • Daha sonra da Dosya seç’ e tıklayın.

Hazırladığınız dosyayı yükledikten sonra şunu unutmayın ki; yeni bir dosya yüklemeniz demek, geçmiş bir zamanda yüklenmiş olan tüm dosyaların yerine şimdi yüklediğiniz yeni dosyanın kullanılmasını sağlar. İçeriğinizi buna göre düzenlemenizde fayda var. Google’ ın, sisteme yüklediğiniz bilgileri işleme koyması zaman alabilir, aklınızda bulunsun.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu