Mobil

Gizli Numaradan Arama Nasıl Yapılır? (Android – iOS)

Türkiye’de kullanılan bütün operatörlerden gizli numaradan arama yapabilmek mümkündür. Numaranızı gizlediğinizde yaptığınız aramalar aradığınız numaranın kullanıcısı tarafından ‘’gizli numara’’ ya da ‘’özel numara’’ olarak görünür. Böylece kimliğinizi belli etmeden gerçekleştirmek istediğiniz ya da karşı tarafın size tekrar ulaşmasını istemediğiniz görüşmeleri yapabilirsiniz.

Ancak aramak istediğiniz kişi gerek kullandığı operatör aracılığıyla gerekse de kullandığı telefonun ayarları aracılığıyla gizli ya da özel numaradan gelen aramaları engelleyebilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ve gizli numarayla o kişiyi aradığınızda ‘’Bu numara gizli numaralardan gelen aramaları kabul etmemektedir’’ şeklinde bir uyarıyla karşılaşırsınız.

Bu durumda yalnızca aramanız engellenmiş olur, aradığınız kişi hiçbir şekilde onu gizli numarayla aramayı denediğinizi öğrenmez. Numaranızı gizlemenin farklı yöntemleri vardır. Şimdi sizlere bu yöntemlerden bahsedeceğiz.

Android’de Gizli Numaradan Arama

Gizli Numaradan Arama Nasıl Yapılır (Android - iOS)

Android işletim sistemine sahip telefon kullanıcıları, telefonlarının ‘’ayarlar’’ bölümünden numaralarını gizleyebilirler. Siz de Android kullanıcısıysanız gizli numaradan arama gerçekleştirmek için:

  • Öncelikle telefonunuzun ‘’Ayarlar’’ bölümüne girin.
  • Daha sonra açılan menüde ‘’Arama / Çağrı Ayarları’’ seçeneğine dokunun.
  • Karşınıza çıkan pencereden ‘’Diğer Ayarlar’’ seçeneğine girin.
  • Sonrasında ‘’Arayan Kimliğimi Göster’’ seçeneğine dokunun.
  • Son olarak ‘’Numarayı Gizle’’ seçeneğini işaretleyerek onaylayın.

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra yapacağınız bütün aramalarda numaranız gizli kalacaktır. Numaranızı tekrar görünür hale getirmek için ‘’Numarayı gizle’’ kısmına kadar aynı adımları takip ederek, bu kısımda ‘’Numaramı Göster’’ ya da ‘’Şebeke Varsayılanı / Varsayılan Ağ’’ seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

iOS / iPhone’da Gizli Numaradan Arama

Gizli Numaradan Arama Nasıl Yapılır (Android - iOS)

iOS işletim sistemine sahip iPhone kullanıcıları da telefonlarında gerekli ayarlamaları yaparak gizli numaradan arama yapabilirler. iPhone’da numaranızı gizlemek için:

  • İlk olarak telefonunuzun genel menüsünde yer alan ‘’Ayarlar’’ bölümüne girin.
  • Daha sonra bu bölümdeki ‘’Telefon’’ seçeneğine dokunun.
  • Gelen seçenekler içerisinden ‘’Numaramı Göster’’ seçeneğine girin.

Son olarak numaramı göster seçeneğinin yanındaki daireye dokunarak bu seçeneği devre dışı bırakın (Yeşil ışık numaramı göster seçeneğinin aktif olduğu anlamına gelir, numaranızın gizli olabilmesi için yeşil ışığın görünmemesi gerekir).

Bu adımları yerine getirirseniz, yaptığınız tüm aramalarda numaranız gizli kalacaktır.

Bu yöntemler dışında, iOS ya da Android fark etmeksizin herhangi bir ayarlama yapmadan da numaranızı gizleyebilirsiniz. Bunun için #31#’yi tuşladıktan sonra arama yapmak istediğiniz numarayı girmeniz yeterli. Bu şekilde gerçekleştirdiğiniz bütün çağrılarda numaranız gizli kalır ve telefon ayarlarınız değişmez.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu