Mobil

Gizli Numara Açma Ve Kapatma (Turkcell, TT, Vodafone)

Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell gibi popüler operatör firmalarında gizli numara açma ve kapatma işleminin nasıl yapılabileceğini ve bunun yanı sıra akıllı telefonlarımızdan da yapabileceğimiz bu işlemi görsel anlatımlar eşliğinde sizlerle paylaşacağız.

Dışarıdan gelen gizli çağrılar normal şartlarda kapalı olarak ayarlıdır. Fakat bazı durumlarda kullanıcılar gizli numaradan gelen çağrıları kabul etmek isteyebilir. Sürekli olarak bu konuda ayarlamalar sağlanmadığı için gizli numara açma işlemi de pek bilinmiyor.

İstisnai durumlarda yaptığımız gizli numara açma işleminin sonrasında bu sefer gizli numaraya kapatma işlemi de merak ediliyor. Sürekli gizli çağrılara açık bırakmak istemeyen kullanıcılar bu yönde bir işlem sağlamaktadır. Gizli aramaları hem açmak hem de kapatmak için içeriğimizden faydalanabilirsiniz.

Türk Telekom Gizli Numara Açma ve Kapatma

Türk Telekom Gizli Numara Açma Ve Kapatma

Türk Telekom müşterileri bu işlemi hem online işlemler üzerinden hem de “*253#” numarası üzerinden kolaylıkla sağlayabilmektedir. Belirttiğimiz numarayı ilgili alana tuşlayıp, arama sağladıktan sonra eğer gizli çağrılara kapalıysa gizli aramalar açılacak, açık ise kapanacaktır. Hem gizli numara açma hem de kapatma işlemini bu numara üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Bunların haricinde Türk Telekom müşterileri “*100#” numarasını tuşlayarak hızlı işlem menüsü üzerinden de bu işlemleri sağlayabilmektedir. Tüm bu yöntemleri yapmanıza rağmen gizli numarayı açıp, kapatamıyorsanız “444 1 444” numaralı müşteri hizmetlerini arayarak destek alabilirsiniz.

Turkcell Gizli Numara Açma Ve Kapatma

Turkcell Gizli Numara Açma Ve Kapatma

Gizli çağrıları engellemek isteyen Turkcell kullanıcıları “*253#” numarası üzerinden aktif edebilir, “#253#” bu numara üzerinden de kapatabilir. Turkcell için gizli numara açma ve kapatma bu iki numara üzerinden sağlanmaktadır. Bunun haricinde işlem merkezi sayfasından “Ayarlarım” > “Çağrı Ayarlarım” adımlarını takip edip, ilgili işlemi buradan da sağlayabilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemleri uygularken sorun yaşıyorsanız “0532 532 00 00” numarası üzerinden müşteri temsilcisine ulaşabilir, destek talebinde bulunabilirsiniz. Gizli numara açma ve kapatma işlemi çağrı merkezi üzerinden de gerçekleşebilmektedir.

Vodafone Gizli Numara Açma Ve Kapatma

Vodafone Gizli Numara Açma Ve Kapatma

Vodafone’da gizli numarayı açıp, kapatmak için birçok seçenek yer alıyor. Bunlar; “Sesli Yanıt Sistemi, “SMS” ve “Online Self Servis” seçenekleri olmaktadır. SMS ile gelen gizli numaraları açmak için; “GiZLi AC” yazıp “7046” numarasına mesaj atabilir, gelen gizli numaraları kapatmak için ise; “GiZLi KAPAT” yazıp “7046” numarasını tercih edebilirsiniz.

Online Self Servis (Yanımda Uygulaması) üzerinden gizli çağrıları kapatmak veya açmak için; “Hesabım” > “Ayarlar” > “Hat Ayarlarım” > “Çağrı ve Mesaj Ayarları” son olarak “Gizli Numara Engelle” seçeneğini aktif ve deaktif edebilirsiniz. Son yöntem ise; bu işlemi “7046” numarasını arayarak sağlayabilirsiniz.

Sizlere 3 popüler operatör olan; Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell için gizli numara açma ve kapatma işlemini en detaylı ve güncel verilerle aktardık. Bu işlemlerin dışında operatör firmanın sizlere sunduğu mobil uygulama üzerinden de bu işlemleri tek bir dokunuşla halledebilirsiniz.

Akıllı Telefonlar Üzerinden Gizli Numara Açma ve Kapatma

Bu başlığımızda operatör firmalarının biz kullanıcılarına sunduğu mobil uygulama üzerinden gizli numara açma ve kapatma işlemini aktaracağız. Yukarıda belirtiğimiz 3 büyük operatör firmasının mobil uygulaması App Store ve Google Play Store’de bulunmaktadır:

Kullandığınız operatöre göre yukardaki linklerden ilgili uygulamayı indirip, şifrenizi operatör firmasının sunduğu seçeneklerle elde ederek giriş sağlayabilirsiniz. Biz sizlere örnek olarak Vodafone firmasının “Yanımda” uygulaması üzerinden nasıl yapıldığını aktaracağız.

Vodafone Yanımda Uygulaması İle Gizli Numara Açma – Kapatma

  • İlk olarak ana ekran üzerinden mobil uygulamaya giriş sağlıyoruz.

Uygulamadan Gizli Numara Açma Ve Kapatma

  • Uygulamaya giriş sağladıktan sonra sol alt köşede yer alan “Hesabım” seçeneğine dokunup, çıkan ekran üzerinden de “Ayarlar” butonuna tıklıyoruz.

Uygulamadan Gizli Numara Açma Ve Kapatma

  • Ardından “Hat Ayarlarım” > “Çağrı ve Mesaj Ayarları” adımlarını takip ederek, son aşama olan gizli numara açma ve kapatma bölümüne ulaşıyoruz.
  • “Çağrı ve Mesaj Ayarları” ekranı içerisinde bulunan “Gizli Numara Engelle” kısmına geçiş yapıp, gerekli düzenlemeyi dilediğiniz gibi sağlayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Soru: Gizli Numara engelleme veya açma ücretli mi? : Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell.

Cevap: Gizli numara açma ve kapatma işlemi yazımızda belirttiğimiz tüm operatörlerde ücretsiz olarak siz kullanıcılarına sunulmaktadır.

Soru: Hattımı Gizli numaralara kapattığımda ne olur?

Cevap: Sizi arayan gizli numaralar “Bu kişi gizli aramalarda çağrı kabul etmemektedir, numaranızı görünür duruma getirerek, kendisine ulaşabilirsiniz” tarzında bir anonsu dinleyeceklerdir.

Soru: Gizli çağrıların kimin yaptığını nasıl öğrenebilirim? Arayanı nasıl bulabilirim.

Cevap: Gelen gizli çağrıların kim tarafından yapıldığını öğrenmek için “Savcılığa” başvurmanız gerekmektedir.

Sizlere tüm detaylarıyla “Gizli numara açma ve kapatma” yöntemlerini ve adımlarını aktardık. İşlem hakkında ayrıca soru cevap kısmı da oluşturduk. Bunların haricinde merak ettiğiniz tüm detayları ve soruları bizlere yorum alanından iletebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu