Anasayfa » Güvenlik » Gizli (Görünmez) Klasör Nasıl Yapılır

Gizli (Görünmez) Klasör Nasıl Yapılır

Gizli Klasör Nasıl Yapılır

Görünmez, gizli klasör nasıl nasıl yapılır, Bilgisayarımdaki önemli klasörü nasıl gizlerim gibi sorularınızın yanıtlarını bu yazı içerisinde bulabilirsiniz.

Bilgisayarınıza şifre koysanız dahi bazen öyle klasörler vardır ki bunları kimsenin görmesini istemezsiniz ve içiniz rahat etmez veya evde tek bilgisayarınız varsa ve bunu kullanan çok insan var ise durum daha da zorlaşır. Bu tip durumlarda yapacağınız küçük dokunuşlar ile bilgisayarınızdaki klasörleri özelleştirebilirsiniz.

Görünmez, gizli klasör yaparak sadece sizin yerini bildiğiniz ve sadece sizin açabileceğiniz dosyalar yapmak mümkün. Bunun için çok fazla bilgisayar bilginizin olmasına da gerek yok. Şimdi, görünmez klasörünüzü nasıl oluşturacağınıza göz gezdirelim.

1) İlk adım yeni bir klasör oluşturmak. Hemen bilgisayarınızın masaüstüne sağ tıklayın ve yeni bir klasör açın. Şimdilik klasör ismini koymadan geçiniz.

2) Oluşturulan yeni klasöre sağ tıklayarak “Özellikler” sekmesini açın. Özellikler sekmesini açtığınızda karşınıza çıkan menünün en üst kısmından “Özelleştir” bölümüne gelin. Buradan “Klasör Simgesini Değiştir” butonuna basın.

Gizli Klasör Nasıl Yapılır

3) Burada simgelerden boşluk şeklinde gözükenlerden bir tanesine tıklayın. Tamam diyerek işleminizi tamamlayın. Artık klasörünüz aşağıdaki gibi görünecektir.

Gizli Klasör Nasıl Yapılır

Şimdi gelelim en baştaki klasör ismi kısmına. Fark ettiyseniz görünmez klasörünüz oluştu fakat altında hala yazı var. Bu yazıyı ortadan nasıl kaldırabiliriz?

4) Windows’un Başlat kısmına gelin ve arama çubuğuna “Karakter Eşlem” yazıp çalıştırın.

Gizli Klasör Nasıl Yapılır

5) Karakter Eşlem bölümünde karşınıza karakterlerden oluşan bir sürü seçenek gelecek. Buradan kendinize boşluk olan karakteri seçiniz ve çift tıklayınız.

6) Buradan seçtiğiniz boşluk altta bulunan “Kopyalanan karakterler” bölümüne geldi. Buraya geliniz ve fare ile bölümü seçip “Seç” butonuna basınız.

7) Sonra klasörünüze sağ tıklayıp “Yeniden adlandır” kısmını bulup seçin.

Gizli Klasör Nasıl Yapılır

8) Buraya CTRL+V yaparak seçtiğiniz karakterin gelmesini sağlayın ve Enter tuşuna basın.

Yapacağınız işlemler bu kadar. Artık görünmez klasörünüzün yerini siz hariç kimse bilmiyor. Fakat bilgisayarı kullanan başka biri fareyle bu klasörün üzerine gelirse, orada bir klasör olduğunu fark edecektir.

Bu nedenle oluşturduğunuz klasörü kimsenin girmeyeceğini düşündüğünüz bir dosyanın içine saklamanızda fayda var veya “Takvim Aracını” Masaüstüne getirip dosyanızı aracın arkasına da koyabilirsiniz. Nasıl saklayacağınız konusunda istediğiniz öneriyi kullanabilirsiniz. İşte bu kadar, artık gizli bir klasöre sahipsiniz bile!

Virüs Temizleme

Yazar Mehmet Karaman

Bilişim hizmetleri veren özel şirketlerde çalışmalarım oldu. İlgi alanım Teknoloji, Bilgisayar ve Webmaster . Bilgi paylaşımını seviyorum ve burada sizlere kaliteli konuları sunmaya çalışıyorum. Yazdığım konular hakkında yorum yazabilir görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*