Multimedya

GIF Nasıl Yapılır? GIF Yapma Sitesi GIPHY

Sıkı bir sosyal medya kullanıcısıysanız, mutlaka hareketli resimlerle oluşturulmuş olan paylaşımlarla karşılaşmışsınızdır. Aslında sadece sosyal medya uygulamaları değil; İnternet sitelerinde, anlık mesajlaşma uygulamalarında ve hatta dijital oyunlarda bile hareketli resimlerle karşı karşıya kalabiliyoruz.

Graphics Interchange Format yani GIF olarak bilinen bu hareketli resimler, hem daha ilgi çekici paylaşımlar hem de çok daha eğlenceli medya ögeleri oluşturmaya olanak veriyor. Bu kadar popüler olması, kullanıcıların bu alana ilgisini arttırıyor. “GIF Nasıl Yapılır? GIF yapma konusunda akıllı telefonlar kullanılabilir mi?” sorularıyla karşılaşıyoruz. Hemen merak eden kullanıcılar için detaylardan söz edelim.

“GIF Nasıl Yapılır?” sorusuna geçmeden önce, merak eden kullanıcılar için bu dosya formatının mantığını ve tam olarak ne olduğu ele alalım. İlk olarak 1987 yılında karşımıza çıkan GIF kavramı, özel bir dosya biçimini tanımlamaktadır.

GIF Nasıl Yapılır? GIF Yapma Sitesi GIPHY

Aslında bir bitmap görüntü formatı olan GIF, resimlerin hareket ettiği sabit mini videolar olarak da açıklanabilir. Bir sahneyi oluşturacak, çok sayıda resmin veya videonun mini zaman farklarıyla bir araya getirilip, fotoğraflar arasında geçiş sunulmasıyla GIF oluşturulur. Ana mantık, resimler arasındaki geçişlerle, sürekli oynatılan mini videolar oluşturmak üzerine kuruludur.

Neden Bir Video Değil GIF Kullanılır?

Hemen bir başka detaydan söz ederek devam edelim. Açıklamamızda mini videolar olarak bahsettiğimiz GIF konusunda en çok sorulan soru “Neden video çekilmiyor GIF format tercih ediliyor?” sorusu. Aslında resimleri ardı ardına getirip bir video oluşturabiliriz. Hemen hemen aynı yapı elde edilecektir.

Fakat bu durumda dosya boyutu sorunu karşımıza çıkacak. GIF dosya formatı, aynı zamanda sıkıştırılmış bir formattır. Bu sayede çok daha düşük boyutlu dosyalar elde edilir. Düşünün ki sosyal medya hesabınızdan ya da web sitenizden hareketli bir görsel paylaşacaksınız.

GIF Nasıl Yapılır? GIF Yapma Sitesi GIPHY

Burada görselin video olarak hazırlanmış olan formatı, çok daha yüksek boyutlu olacaktır. Bu durum özellikle web sitelerinde hız sorunu yaşanmasına neden olur. Haliyle GIF yapma, daha mantıklı ve daha pratiktir. Sistem hakkında merak edilen detayları ve püf noktaları ele aldığımıza göre, şimdi “GIF nasıl yapılır?” sorumuza geçebiliriz.

GIF Nasıl Yapılır?

GIF formatında dosyalar oluşturmak için farklı alternatifleriniz var. İllaki tek bir sistemi kullanmanıza gerek yok. Burada genel olarak kullanabileceğiniz alternatiflerden söz edeceğiz. 2 farklı yöntem kullanmanız mümkün.

En basit yöntem, özel oluşturulmuş olan web sitelerini kullanmak olacak. İkinci yöntem ise akıllı telefonlar için sunulan uygulamaları kullanarak GIF yapma olacak. Her iki yöntemle .gif formatlı dosya yapmak mümkündür. Dilerseniz en kolay yöntemden başlayarak zora doğru ilerleyelim.

GIF Nasıl Yapılır? GIF Yapma Sitesi GIPHY

İnternet Sitesi Üzerinden GIF Yapma

Hiçbir program kullanmadan, sadece internet siteleri üzerinden GIF yapmak mümkündür. Bunun için en çok kullanılan site, GIPHY sitesidir. Milyonlarca GIF dosyasına ulaşabileceğiniz site, aynı zamanda kendi GIF’lerinizi oluşturmanıza da izin vermektedir. Hemen adımlara geçelim.

GIF Nasıl Yapılır? GIF Yapma Sitesi GIPHY

 • Öncelikle https://giphy.com/ sitesine giriş yapın.
 • Üst menüde yer alan “Create” kısmına tıklayın.

GIF Nasıl Yapılır? GIF Yapma Sitesi GIPHY

 • Burada 3 seçenek karşımıza çıkacak. İsterseniz “Choose Photo or GIF” bölümünü kullanarak, fotoğraflarınızı yükleyebilirsiniz.
 • İsterseniz de “Choose Video” kısmını kullanarak, video yüklemesini de yapabilirsiniz.
 • Veya “Add Any URL” bölümüne destekli platformlardan bir link ekleyerek de dönüştürme yapabilirsiniz.

GIF Nasıl Yapılır? GIF Yapma Sitesi GIPHY

 • Buradan “Continue to Decorate” kısmına tıklıyoruz.

GIF Nasıl Yapılır? GIF Yapma Sitesi GIPHY

 • Şimdi resim düzenleme ekranı karşınıza çıkacak. Düzenleme ekranından istediğiniz düzenlemeleri yapabiliyorsunuz. Renk, resim, yazı gibi fotoğraf üzerine ek seçimleri yapmanız mümkün.

GIF Nasıl Yapılır? GIF Yapma Sitesi GIPHY

 • Düzenlemeleri yapmanızın ardından “Continue to Upload” kısmına tıklamanız gerekiyor.

GIF Nasıl Yapılır? GIF Yapma Sitesi GIPHY

 • Sonrasında ise “Upload to GIPHY” butonuna tıklamanız gerekecek.
 • Şimdi bir süre GIF yapma aşamasının tamamlanmasını bekleyin.

GIF Nasıl Yapılır? GIF Yapma Sitesi GIPHY

 • GIF yapma işleminin tamamlanmasının ardından, oluşturulan GIF görüntüsünün yanında “Media, Copy Link, Embed” kısımlarını göreceksiniz. Bu kısımlardan size uyanı seçerek ya da direkt sosyal medya butonlarını kullanarak, hazırladığınız GIF görüntüsünü paylaşabilirsiniz.

İnternet siteleri üzerinden “GIF Nasıl Yapılır?” sorusunun cevabını aramaya çalıştık. Dilerseniz mobil uygulamadan GIF yapma kısmına geçelim.

Mobil Uygulama Üzerinden GIF Yapma

Mobil uygulama üzerinden GIF yapmak için ilk olarak ihtiyacınız olan uygulamayı indirmeniz gerekiyor. Bunun için farklı bir adrese gitmeyelim. Google Play Store ya da App Store resmi mağazalarından GIPHY uygulamasını indirin.

 • GIPHY uygulamasını açın.

GIF Nasıl Yapılır? GIF Yapma Sitesi GIPHY

 • Ekranın tam ortasında bir “+” işareti göreceksiniz.

GIF Nasıl Yapılır? GIF Yapma Sitesi GIPHY

 • Bu kısma tıklayın ve kamera ekranını açın. İsterseniz yeni bir fotoğraf çekerek GIF oluşturabilirsiniz. Arka kameraya geçmek için yukarıda yer alan daire simgesine tıklayabilirsiniz.
 • Eğer galeriden fotoğraf seçmek isterseniz, sağ alt kısımda yer alan galeri butonuna tıklayın.

GIF Nasıl Yapılır? GIF Yapma Sitesi GIPHY

 • Şimdi fotoğrafı seçin. Açılan menüden düzenlemenizi yapın ve ileri oku kullanın.

GIF Nasıl Yapılır? GIF Yapma Sitesi GIPHY

 • Açılan ekrandan “Upload to GIPHY” butonunu kullanmanız yeterli olacak. GIF oluşturulacak ve size linkler sunulacak.

Hem mobil platformlarda hem de web sitesi üzerinden “GIF Nasıl Yapılır?” sorusuna cevap aramaya çalıştık. Tabii ki farklı alternatifleriniz de var ancak en çok kullanılan sistemler üzerinden anlatım yapmayı tercih ettik. Sorularınız ve takıldığınız noktalar için yorum bölümünü kullanarak bizlere yazabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu