Oyun

GeForce Now ve Google Stadia

Geforce Now ve Google Stadia hakkında bilgi vermeden önce bazı gerçekleri belirtmekte fayda var. Bilindiği üzere son zamanlarda çıkan bilgisayar ve konsol oyunları bizlere oyunların çok fazla gelişim gösterdiğini ve her geçen gün oyunculara daha gerçekçi deneyimler sunduğunu gösteriyor. Elbette bu durum da hem oyun sektörünü hem de bu oyunların çalıştırılabilmesi için ihtiyaç duyulan donanımları üreten teknoloji şirketlerini oldukça olumlu bir şekilde etkilemiş durumda.

Ancak tüketici nezdinde, özellikle de bilgisayardan oyun oynayanlar için işler pek iç açıcı değil. Çünkü her geçen gün yeni oyunların ve yeni bilgisayar donanımlarının çıktığı bir piyasada en az 3-4 yıl içinde kullanmış olduğunuz sistem eskiyor ve piyasaya yeni çıkan oyunları çalıştırmakta zorlanıyor. Bu durumda yeni bir sistem oluşturmak zorunda kalıyorsunuz. Dolayısıyla güncel oyunları yüksek ayarlarda çalıştırabilecek bir donanıma sahip olmak oldukça zor.

GeForce Now ve Google Stadia

Elbette uzun zamandır devam eden bu durum bazı yazılımcıların da dikkatini çekmiş durumda. Öyle ki günümüzde GeForce Now ve Google Stadia adlı iki bulut tabanlı yazılım, tüm bilgisayar oyunlarının donanımı düşük herhangi bir bilgisayarda bile oynanabilmesi üzerine hizmet veriyorlar. Her iki sistem de temel olarak sizin herhangi bir bilgisayar aracılığıyla hizmet sağlayıcı firmanın yönlendirdiği sunuculara bağlanmanızı sağlıyor.

Sizi ilgili sunucuya yönlendiren firmalar sunucuda yer alan donanımları kullanarak oyun oynamanızı ve görüntünün size aktarımını sağlıyorlar. Tabii ki yüksek FPS değerlerinde ve çözünürlükte bir oyun deneyimi için yüksek bir internet hızına da ihtiyaç duyuluyor. Ancak henüz beta sürümünde olan her iki sistem de daha şimdiden oyuncuları memnun etmiş durumda. Dilerseniz Google Stadia ve GeForce Now hakkında bilinmesi gerekenleri maddeler halinde sıralayalım:

  • Her iki sistem için de sağlıklı bir oyun deneyimi için minimum 50 Mbps internet hızı gerekiyor.
  • Google Stadia henüz Türkiye’de hizmet vermese de GeForce Now ülkemizde hizmet vermeye başladı.
  • GeForce Now ücretsiz bir şekilde kullanılıyor ancak ücretsiz kullananlar çok olduğu için sunucular dolabiliyor ve sunucular dolduğunda sisteme giriş yapmak isteyenleri kuyruğa alıyor. (Kuyrukta bekleme süresi genellikle çok olmasa da hafta sonları bu süre 1 saati bulabiliyor)
  • Her iki platformda da sayısı 50’yi geçen ücretsiz oyunlar bulunuyor.
  • Her iki platform üzerinden de Steam veya Epic Games gibi oyun oynama ve satın alma platformlarındaki oyunlarınıza ulaşabiliyor ve bunları oynayabiliyorsunuz.
  • Google Stadia oyuncuların oyunlarda takıldığı yerlerin çözümünü tek tuşla öğrenebileceği ve sosyal medya platformlarında anında görüntü ve video paylaşımı gerçekleştirebileceği bir sistem üzerinde çalışıyor.
  • Her iki platformun da tam sürümü için üyelik ücretinin aylık 5-10 Euro dolaylarında olacağı tahmin ediliyor. (Geforce Now şu anda aylık 5 Euro)

Göründüğü üzere Google Stadia ve GeForce Now gibi bulut tabanlı yazılımlar ile hiç de uzak olmayan bir zamanda “yetersiz donanım sebebiyle istediğimiz oyunları oynayama” durumu tarih olacakmış gibi görünüyor. Özellikle bilgisayar donanımlarının ne kadar pahalı olduğu ve bu donanımların en az 3-4 senede bir değişmesi gerektiği düşünüldüğünde aylık 5 Euro, birçok oyun severin gözden çıkarabileceği bir tutar olarak değerlendirilebilir.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu