Ana Sayfa Oyun GeForce Now Donma Sorunu ve Çözümü

GeForce Now Donma Sorunu ve Çözümü

Geforce Now Donma Sorunu ve Çözümü

Nvidia tarafından 2013 yılında beta testleri başlatılan GeForce Now sistemi 2020 yılı itibariyle tüm oyun severlerin erişimine açıldı. Bu sistemin temel amacı bilgisayarın donanım özellikleri ne olursa olsun istenilen oyunu kolaylıkla oynatmaktır. Her ne kadar birçok oyuncu için devrim niteliğinde olsa da henüz markanın ülkemizde kendisine ait bir sunucusu olmadığı için oyunlardan tam performans almak mümkün olmuyor. Bu sebeple de “GeForge Now Donma Sorunu” ile karşılaşılması kaçınılmaz bir hâl alıyor. Söz konusu sorunun çözümü adına internette yeterli bir kaynak olmadığı için sizlere bu konuda bazı öneriler sunacağız.

1- İnternet Bağlantınızı Yeterli Seviyelere Ulaştırın.

İnternet Bağlantısını Kontrol Edin.

GeForce Now internet bağlantısı aracılığıyla sunucu üzerinden yayın yaparak oyun oynattığı için kesinlikle güçlü bir internet bağlantısına sahip olmanız gerekiyor. Bu durum ilgili marka tarafından programın sistem gereksinimlerinde “En az 24 Mbps değerinde internet bağlantısı olması gerekir.” olarak yazılımı kullanmak isteyen kişilerle paylaşılmıştır. Belirtilen değerin altında internet bağlantınız bulunuyorsa GeForce Now donma sorunu çözümü için bağlantınızı güçlendirmeyi denemelisiniz.

2- Bitrate Değerlerini Download Hızınızın %20’si Kadar Düşük Ayarlayın.

Bitrate Değerini Düşürme

Bitrate; sürekli ses ve sürekli video ortamlarının birim zamanda gösterilen kısmı anlamına gelmektedir. Bu tanıma göre GeForce Now donma sorununu çözmek için sunucu üzerinden monitörünüze gönderilen görüntülerin kullanmış olduğu download değerlerini düşürmeniz gerekmektedir. Belirtilen konuyu bir örnekle açıklayalım;

ÖRNEK: İnternet Hızınız 100 Mbps ise; bitrate değeri 80 Mbps olmalıdır.

GeForce Now yazılımında belirtilen değerleri ayarlamak için aşağıdaki adımları uygulayın.

  • GeForce Now yazılımını açın.
  • Ayarlar” bölümüne giriş yapın.
  • Belirtilen sayfanın sağ tarafında yer alan “Yayın Akış Kalitesi” adlı bölüme ulaşın.
  • Özel” seçeneğini işaretleyin.
  • Max Bit Hızı” çubuğunu yukarıda vermiş olduğumuz örneğe göre konumlandırın.

Bu işlemlerin ardından ayarlar tamamlanacak ve donma sorunu ortadan kaldırılacaktır.

3- İnternete Kablolu Olarak Bağlanın.

Kablolu Bağlantı Sağlayın.

İnternet bağlantısını kablosuz olarak gerçekleştirdiğinizde modemden aldığınız internet hızı kablolu bağlantıya göre daha kararsız ve düşük olacaktır. Bu sebeple GeForce Now yazılımının size sunduğu oyun performansı sizi hiçbir şekilde tatmin etmeyebilir. Hâl böyle olunca donma sorununu bir nebze dahi olsa ortadan kaldırmak için bilgisayarınızın internet bağlantısını direkt LAN kablosu aracılığıyla gerçekleştirin.

GeForce Now Donma Sorunu ve Çözümü” adlı içeriğimizde sizlere üç farklı öneri sunduk. Bu öneriler donma sorununu ortadan kaldırmaya yönelik başarılı sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Her ne kadar öneriler sorunun çözümü niteliğine sahip olsalar da yazılımdan tam performans almak için markanın ülkemizde sunucu barındırmasını beklemek zorundayız.

Her geçen gün teknoloji ve bilgisayara ilgimin artmasıyla edindiğim bilgileri Help 724 aracılığıyla sizlerle paylaşıyorum. Bu alana olan ilginizi pekiştirmek isterseniz içeriklerimi takibe alabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin