Yazılım

FreeDOS Nedir ? FreeDOS Bilgisayar Alınır mı ?

Bilgisayar almak isteyen birinin öncelikle bilgisayarın teknik özellikleri hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Satın alınacak bilgisayar türü masaüstü veya laptop olsun fark etmez her iki bilgisayar türünde de işletim sistemi bulunmaktadır ve bu işletim sisteminin adı FreeDOS’tur. FreeDOS nedir diye merak edenler için bu kavram şu şekilde açıklanabilir. 1999 yılında Microsoft daha önce geliştirdiği MS-DOS’u geliştirme işleminden vazgeçtiği için bu arada oluşacak boşluğu gidermek amacıyla FreeDOS geliştirilmiştir.

GNU Genel Kamu Lisansı kapsamında geliştirilen bu sistem DOS tabanlı bir işletim sistemi olarak bilinmektedir. Bu sistemin ilk geliştirilme amacı DOS sistemi ile uyumlu bir işletim sistemine ulaşmaktır. Yapılan çalışmalardan elde edilen ve günümüzde yoğun olarak kullanılan FreeDOS ile bu amaç tümüyle gerçekleştirilmiştir.

FreeDOS Nedir ? FreeDOS Bilgisayar Alınır mı ?

FreeDOS özelliklerine sahip bilgisayarlarda herhangi bir işletim sistemi kurulu değildir. Bu ne demektir? Bu şu demektir satın alınan bilgisayara Windows 7, Windows 8, Windows 10 gibi işletim sistemleri yüklenmemiştir. Bilgisayarınızı ilk açtığınızda bilgisayar ekranınızda siyah bir ekran üzerinde FreeDOS yazısından başka bir şey görünmemektedir. Bu bilgisayarla işlem yapabilmeniz için Windows 7, Windows 8, Windows 10 gibi işletim sistemlerini yüklemeniz gerekmektedir.

Bu işletim sistemleri belli maliyetleri olan sistemler olduğu için firmalar bu sistemleri yüklemeden sattıkları bilgisayarlarda 500 TL’ye kadar kazançlı çıkmaktadırlar. Bu sebeple FreeDOS olarak satılan bir bilgisayar maliyet olarak size uygun bir fiyata satılacaktır fakat bu bilgisayarı kullanabilmeniz için belli bir miktar para daha harcamanız ve bilgisayarınıza uygun bir işletim sistemi yükletmeniz gerekecektir.

FreeDOS Bilgisayar Alınır mı?

FreeDOS Nedir ? FreeDOS Bilgisayar Alınır mı ?

Biraz bilgisayarlar hakkında bilgisi olan biri için FreeDOS bir bilgisayar ile diğer bilgisayarlar arasında bir fark yoktur. Kendi imkanlarıyla işletim sistemini aldığı bilgisayara yükleyebilecek olan biri için FreeDOS bilgisayar almak daha kazançlı olacaktır. Uygun fiyata satılan bu bilgisayarı alarak internetten indirilen işletim sistemi yüklenerek kullanılmaya başlanabilir. Fakat şunu da bilmek gerekir ki FreeDOS olan bilgisayarlar internete girmeyecektir.

Bu sebeple farklı bir bilgisayardan belleğe yüklenen yazılımlar bilgisayarınıza yüklenerek bilgisayarınız tüm işlemleri yapabilir hale getirilebilir. Aslında bilgisayarlara format atılması da bilgisayarın FreeDOS haline getirilerek sıfırdan işletim sisteminin yüklenmesi demektir. Bilgisayarınıza işletim sistemini yükledikten sonra driverlarını ve ofis programını yükleyip bilgisayarınızı tam performans kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu sebeple uygun fiyatta kaliteli bir bilgisayar almak isteyen FreeDOS bilgisayar almaktan çekinmemelidir.

FreeDOS Nedir ? FreeDOS Bilgisayar Alınır mı ?

Bilgisayarlar hakkında bilgisi olmayanların FreeDOS bir bilgisayar alması pek önerilmez. Kendi başına bilgisayarın bazı programlarını yükleyemeyecek ise ve bu konuda hiç bilgisi yoksa bu bilgisayarın kurulma aşaması bu kişiye pahalıya mal olabilir. Kurulması gereken her sisteme ve her programa para ödemesi onun için çok pahalıya gelecektir. Bu aşamaları kendi başına halledebilen biri için ancak FreeDOS bilgisayar almak uygun olmaktadır.

FreeDOS bilgsayar almanın bir olumsuz tarafı da alınan bilgisayar ile uyumlu olan işletim sistemlerine ve sürücülere ulaşmanın gerekliliğidir. Bu konuda bilgisi olan birinden yardım almak veya deneme yanılma yolu ile bu işleri yapmak gerekecektir ki bu da yeni alınmış bir bilgisayar için uygun bir faaliyet değildir. Bu sebeple bilgisayarlar hakkında yeterli bilgisi olmayanlar tüm programları ve sürücüleri yüklü bir bilgisayar almayı tercih etmeli ve işi riske atmamalıdır. Sonuçta bilgisayara verilen para işletim sistemi ve sürücü programlarından çok daha fazla olduğu için bilgisayarın diğer özelliklerini de tehlikeye atmamak gerekmektedir. FreeDOS bir bilgisayar satın alıp almamak kişinin bilgisine ve tercihine bağlı olmaktadır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

10 Yorum

  1. Ben Hp 15 DW2011nt bilgisayar aldım çok uygun ve donanımı iyi diye fakat freedos ve benim ilk bilgisayarım buna Windows 10 yüklettikten sonra ne yapmam gerekir yardımcı olursan çoook sevinirim.

  2. FREE dos bir bilgisayara yükleyebileceğim lisans bedeli gerektirmeyen bir İnternet tarayıcı ile İnternete bağlanabilir miyim? Başka hiçbir işlem yapmadan.

    1. Merhaba, bunu linux işletim sistemi seçerek sağlayabilirsiniz. Türk yapımı olan “Pardus” işletim sistemini inceleyebilirsiniz. İşletim sistemleri hakkında daha detaylı bilgi almak için buradaki içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz…

    1. Merhaba, tabii ki olur. Fakat orijinal Windows ürünü kullanılması yönünde gerekli uyarıları yapın.

    1. Merhaba, Güzel Yorumunuz İçin Biz Teşekkür Ederiz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu