Ana Sayfa Mobil Fotoğraf Netleştirme Uygulamaları Nelerdir? iOS – Android

Fotoğraf Netleştirme Uygulamaları Nelerdir? iOS – Android

Fotoğraf Netleştirme Uygulamaları

Photoshop gibi fotoğrafta düzenleme yapma imkânı sunan uygulamalar sayesinde netliği bozuk olan fotoğraflar üzerinde netleştirme işlemi yapılabilmektedir. Bununla birlikte akıllı cihazlarımızı (tablet, telefon gibi) kullanarak da bu cihazlar için kullanıma sunulan uygulamalardan yararlanarak netliği bozuk olan fotoğrafları ve eski fotoğrafları netleştirmek mümkün.

Yapay zekâ oldukça sık duyduğumuz terimler arasında yerini almışken görüntü işleme ve düzenleme alanında da kendisine yer edinmiş durumda. Fotoğraflarınızı Photoshop ve diğer fotoğraf düzenleme programlarından yararlanarak düzenleyebileceğiniz gibi bazı internet siteleri online fotoğraf düzenleme hizmeti vermektedir. Bulanıklık olan eski fotoğrafları ve düzenlemek istediğiniz diğer fotoğrafları bu sitelere yükleyerek dakikalar içerisinde kolaylıkla düzenleyebilirsiniz.

High Pass Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

High pass ve low pass fotoğraflarda düzenleme yapmak için geliştirilen algoritmalar arasında yer alır. Low pass filtresi uygulanan fotoğraflarda yalnızca düşük frekanslı pikseller geçerken, High pass filtresi uygulanan fotoğraflarda ise yalnızca yüksek frekanslı pikseller geçer. Fotoğraf düzenleme yapmak istediğiniz fotoğrafa, low pass filtresi uyguladığınızda fotoğrafı bulanıklaştırır, high pass filtresini uyguladığınızda ise fotoğrafı keskinleştirmiş yani daha belirgin hale getirmiş olursunuz.

Cep Telefonları ile Fotoğraf Netleştirmek Mümkün Mü?

Akıllı telefonlarımız sayesinde günlük işlerimizi, konuşmalarımızı ve hatta online toplantılarımızı bile gerçekleştirirken bütün bunların yanı sıra fotoğraflarımızı düzenlemekte mümkün. Geliştirilen yüksek kapasiteli fotoğrafta düzenleme yapma imkânı sunan yazılımlar sayesinde fotoğrafları netleştirmek mümkündür. Çözünürlüğü düşük olduğu için net çıkmayan fotoğraflar üzerinde düzenleme imkânı sunan bazı mobil yani cep telefonları ile kullanım olanağı sağlayan uygulamalar şunlardır;

PicsArt

PicsArt

Mobil uygulamalar arasında yer alan PicsArt iOS ve Android kullanıcıları için fotoğrafta düzenleme ve iyileştirme filtreleri bulundurmaktadır. Fotoğraflarınızın keskinlik, parlaklık, bulanıklık gibi ayarlarını değiştirerek istediğiniz görüntüye ulaşabilirsiniz. Kullanımı oldukça kolay olan bu uygulama eski fotoğrafları netleştirme için de kullanılabilir ve ücretsizdir.

iOS UYGULAMASIANDROİD UYGULAMASI

VSCO

VSCO

Renk ve doku yoğunluğu değiştirebileceğiniz gibi fotoğraflarınıza filtreler de seçebileceğiniz bu uygulama sayesinde netlik elde edebilmeniz mümkün. VSCO uygulaması ücretsiz uygulamalar arasında yer almaktadır.

iOS UYGULAMASIANDROİD UYGULAMASI

Snapseed

Snapseed

Google’ın geliştirmiş olduğu bu uygulama sayesinde fotoğraflarınızı kolaylıkla düzenlerken HD filtreler sayesinde de fotoğraflarınızın görüntü kalitesini oldukça arttırabilirsiniz. iOS ve Android kullanıcıları için bu uygulama ücretsiz olarak sunulmaktadır.

iOS UYGULAMASIANDROİD UYGULAMASI

Hipstamatic

Hipstamatic Classic

Fotoğraflarınızı düzleme imkânı sunan bu uygulama yalnızca iOS kullanıcıları için kullanılabilir durumdadır ve ücretli bir uygulamadır.

iOS UYGULAMASI

Eski Fotoğrafları Netleştirmek Mümkün Müdür?

Çok eskiden çekilmiş oldukça bulanık bir fotoğraf için düzenleme yapmak mümkündür. Kullanılacak uygulamalar sayesinde fotoğrafları netleştirmenin yanı sıra yapay zekanın oldukça kesin sonuçlar vermesi sayesinde eski bulanık videoları düzenlemek dahi mümkün hale gelmiştir. Cep telefonları kullanılarak fotoğrafta düzenleme yapmak ve çekilen fotoğrafları netleştirmek için kullanabileceğiniz uygulamalar arasında yer alan “Remini” uygulaması sayesinde düşük çözünürlüğe sahip ve oldukça eski fotoğrafları bile netleştirmeniz mümkün.

Uygulama sayesinde fotoğrafı yaklaşık bir dakika gibi kısa bir süre içerisinde düzenleyebilir ve düzenlemiş olduğunuz fotoğrafı galerinize kaydedebilirsiniz. Uygulama içerisinde yer alan geçmiş kategorisi sayesinde de daha önce düzenlemiş olduğunuz fotoğraflara kolayca erişim sağlayarak görüntüleyebilirsiniz. Android ve iOS kullanıcıları için ücretsiz şekilde sunulan bu uygulamayı cep telefonları aracılığıyla edinebilir ve fotoğrafları netleştirmek için kullanabilirsiniz.

Yapay Zekanın Fotoğraf Düzenleme Alanında Kullanımı

Gelişen, değişen ve teknolojik gelişmelerin günden güne arttığı dünya üzerinde son zamanlarda yapay zekâ hayatımızda kendine büyük bir yer edinmiştir. Yapay sinir ağlarından yararlanarak fotoğraf düzenleme oldukça yaygın kullanılmaya başlandı. Adobe gibi fotoğraf üzerinde düzenleme, oynama, değiştirme gibi seçenekler sunan, büyük çaplı ve profesyonel kullanıma hizmet eden uygulamalar yaygın olarak yapay zekâ teknolojisinden yararlanarak kendilerini geliştirmektedir.

Kullanılan bu yapay zekâ sayesinde fotoğraf düzenlemesi yaparken, manuel şekilde değer girmek yerine yapay zekâ sizin isteyebileceğiniz fotoğraf görüntüsü ve efektleri herhangi bir değer aralığı girmeden kolaylıkla uygular. Bu uygulamaların haricinde yapay zekâ kütüphanelerini kullanan birçok online fotoğrafta düzenleme sitesi mevcuttur. Bu kütüphanelere örnek verecek olursak:

  • AI photo editör
  • Neural Photo Editör
  • Photo Editing Tensorflow gibi kütüphaneleri sıralayabiliriz.

Fotoğrafta yapay zekâ uygulamaları sayesinde ister online fotoğraf düzenleme sitelerini kullanarak isterseniz de bu yönde geliştirilen uygulamalardan yararlanarak eski fotoğrafları netleştirebilirsiniz.

Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin