Ana Sayfa Yazılım Fotoğraf Düzenleme Programları En İyi 5

Fotoğraf Düzenleme Programları En İyi 5

Fotoğraf Düzenleme Programları En İyi 5

Resimlerimizi ve fotoğraflarımızı her zaman beğenmeye biliriz. Bunun için zaten ”fotoğraf düzenleme programları” icat edilmemiş mi. Hepimizin kullanmakta fotoğraf düzenleme programlarına, eklenen windows ve mobil için olan resim düzenleme uygulamaları hayatımızı oldukça kolaylaştırıyor.

Bu uygulamalar sayesinde resimlerimizi profesyonelce renklendirerek, keserek, etiketlemeler yaparak, metin ekleyerek daha güzel ve daha eğlenceli hale getirebiliriz. Resim düzenleme ile işimizi kolaylaştıracak picasa, photoscape, pixresizer, paintnet, adobe photoshop adı altında programları beş başlık altında anlatabiliriz.

Fotoğraf Düzenleme Programları En İyi 5

Picasa

Picasa 3.9 fotoğraf düzenleme programının en belirgin özelliği yüz tanıma. Tıpkı facebook da olduğu gibi fotoğraf eklediğimiz zaman yüzleri tanıyıp etiketleme özelliği Picasa’nın yeni versiyonunda da karşımıza çıkıyor. Böylece düzenleme yaptığımız fotoğraflarda kendi içinde gruplandırılıyor.

Picasa ile bilgisayarınızdaki kaybolmuş fotoğrafları dahi bulabiliyorsunuz. Picasa üzerinden bilgisayarınızı tarattığınız takdirde kaybolan fotoğraflarınızı bulabilirsiniz ve belli bir tarih sırasına sokabilirsiniz.

Picasa‘nın yeni versiyonun özelliklerinden birtanesi de 12 farklı efekt seçeneğinin olması. 12 farklı efekt seçeneğinin sayesinde fotoğraflarınızı profesyonelce değiştirebilir, renk ve ışık ayarları ile oynayabilirsiniz. Ayrıca yeni versiyon sayesinde başkasının görmesini istemediğiniz fotoğraflarınızı şifreleyebilirsiniz.

Bildiğiniz gibi fotoğrafların boyutlarından dolayı mail ortamında kolaylıkla fotoğraflarımızı paylaşamıyoruz. Ancak picasa sayesinde Google Mail yoluyla fotoğraflarınızı paylaşmak çok daha kolay. Son olarak picasa’da posterler yaratabilir, kolaj çalışmaları yapabilir ve düzenlediğiniz fotoğrafları doğrudan blogunuza ekleyebilirsiniz.

İNDİR

Fotoğraf Düzenleme Programları En İyi 5

Photoscape

Resim düzenleme programlarından bir diğeri ise benimde severek kullandığım Photoscape. Photoscape, picasa’ya göre biraz daha profesyonel bir program fotoğraflarımız için gereken en temel araçları sisteminde barındıran bu program ile her türlü düzenlemeyi rahatlıkla yapabiliriz.

Diğer programlara göre biraz daha iyileştirilmiş olan bu program fotoğraflarınızı daha rahat, daha kolay bir şekilde her şeyden önce daha profesyonelce düzenlememizi sağlar.

Photoscape ile fotoğraflarınızı animasyon haline getirebilir, kontrast ayarlarını ve ışığını düzenleyebilir ve kırmızı gözleri yok edebilirsiniz. Aynı zamanda efekt ayarlarından fotoğraflarınıza farklı efektler vererek bambaşka fotoğraflar haline getirebilirsiniz.

Photoscape programının en sevdiğim özelliği ise sık sık güncelleniyor olması. Photoscape’in en yeni özellikleri ise; windows 7 ve vistayı artık destekliyor olması, yeni efekt fırçaları, jpeg ayarlarının iyileştirilmesi, ana ekran ve araçlarının güncellenmesi, yeni foto ikonlarının eklenmesi ve 37 tane dil desteklemesi.

İNDİR

Fotoğraf Düzenleme Programları En İyi 5

Pixresizer

Bir diğer program ise daha basit olan ama fotoğraflarınızı küçültmekte başarılı olan Pixresizer. Pixresizer, ile fotoğraf ve dosyalarınızı küçültüp istediğiniz boyuta getirebilirsiniz. Böylece mail ortamında daha rahat gönderme yapabilirsiniz. Program JPEG, GIF, BNP, PNG VE TIFF formatlarını desteklemektedir.

Kullanımdan kısaca bahsetmek gerekirse:

Programı açtıktan sonra Load Picture‘den resim seçiyoruz. Sonrasında küçültme oranını yüzde olarak ayarlıyoruz. Formatı seçiyoruz.(jpeg, gif, bnp, png ve tıff).En son olarak da save picture‘den kayıt işlemini tamamlıyoruz.

Aslında Pixresizer sadece fotoğraf boyutlarıyla oynayan ve mail ortamında sıkça paylaşımlar yapan kişilerin sıklıkla tercih edebileceği bir program.

İNDİR

Fotoğraf Düzenleme Programları En İyi 5

Paintnet

Bir diğer programımız ise ev kullanıcılarının rahatlıkla tercih edilebileceği ve ağırlıklı olarak ev kullanıcıları için tasarlanmış Paintnet. Basit ama göz zevkine hitap eden bir arayüzle tasarlanan program ücretsiz olmasının yanı sıra düzenleme seçenekleriyle de denenmesi gereken bir program. Paintnet’in en güzel yanı da fotoğraflarda sadece istenilen yeri düzenleyebiliriz yani komple fotoğrafı değiştirmek zorunda değilsiniz.

Tabiki de diğer düzenleme programlarında olduğu gibi paintnet’de de ,kesme, kırpma, efekt verme döndürme, kontrast ve ışık ayarları mevcut. Bana bu kadarı yeter diyen ev kullanıcıları için paintnet tartışmasız derecede başarılı bir program. Paintnet’in kurulum ve çalıştırılması için bilgisayarınızın işletim sisteminde NET Framework 4.5 yüklü olmalıdır.

İNDİR

Fotoğraf Düzenleme Programları En İyi 5

Adobe Photoshop cs6

Ve son olarak da en yüksek donanımlı ve en profesyonel fotoğraf düzenleme aracı olan Adobe Photoshop cs6. Daha önce Cs5’i kullanmış biri olarak Cs6’da bir çok yenilik olduğunu görebiliyorum. Adobe Photoshop CS6 ile video düzenleme araçlarını geliştirildi.

Video geçişleri, ton tipi ve animasyon ekleme gibi bir çok yenilik söz konusu CS6’da. Böylece aynı programdan çıkış yapmadan değişiklikler yapabilirsiniz. Yeni sürümde grafik görünümünde de değişiklikler yapılmış görünüyor. Programa eklenen Patch adındaki değişiklik kesinlikle denemesi gereken bir özellik.

İNDİR

Kısaca özetlemek gerekirse ben profesyonel çalışmak istiyorum diyenler Adobe Photoshop CS6’yı kullanmalılar. Hem profesyonel hemde kolay olsun diyenlere şiddetle Photoscape’i öneriyorum. Ben sadece düzenlemeye ihtiyaç duyuyorum diyenler ise Paintnet ve Picasa kullanmalılar.(tabi picasa en mantıklısı). Benim için mail ortamında resimlerimin boyutları önemli diyenler ise pixresizer tartışmasız işinizi görecektir.

Aranızda programları kullanmış veya kullanmayı düşünenleri var ise bu 5 programdan biri mutlaka işinize yarayacaktır.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin