Teknoloji

Fotoğraf Çeken Otonom Robot Selfiebot Tanıtıldı

Robot teknolojileri her alanda değerlendirilmeye başlandı. İlk etapta üretim odaklı olarak geliştirilen robot sistemlerinin, bambaşka alanlarda da yer bulmaya başladığını görüyoruz. Bu noktada en iyi örneklerden birisi, Singapur’da göreve başlayan Selfiebot.

Özelleştirilmiş bir robot olan Selfiebot, tam anlamıyla ayaklı fotoğraf makinesi olarak değerlendirilebilir. Robotun odak noktası davetlerde ya da etkinliklerde fotoğraf çekmek. Gelin, robotların hayatımıza nasıl girdiğine iyi bir örnek olarak gösterebileceğimiz robotun özelliklerine bakalım.

Yapay Zekadan Destek Alan Selfiebot Robotu!

Fotoğraf Çeken Otonom Robot Selfiebot Tanıtıldı

Robotun tasarımından başlayalım. Her robotu insansı formda düşünmek doğru değil. Zaten Selfiebot bu tür bir tasarıma sahip değil. Aslında bakarsanız, biraz daha basit bir tasarımı var.

Aşağı doğru genişleyen piramit gövdesi olan robotun, bunun dışında gerçek anlamda robota benzemesini sağlayan baş bölümü var. LED bir çember içerisinde iPad kullanılan baş tasarımının dışında dikkat çeken başka bir nokta bulunmuyor.

Tasarımı bir kenara bıraktığımız zaman ise otonom hareket öne çıkıyor. Robot etkinliklerde ya da davetlerde otonom olarak hareket etmesi üzerine tasarlanmış. Kendi kendine hareket eden fotoğraf robotu, davetliler arasında gezinebiliyor. Herhangi bir engele çarpmadan hareket edebilen robot ile fotoğraf çektirmek için, ekrana tıklamanız yeterli.

Standart bir iPad tabletinin, özelleştirilmiş versiyonu olarak karşımıza çıkan ekrana tıklayarak fotoğraf çektirmek mümkün. Fotoğrafı çektirdiğiniz zaman, isterseniz anında baskı alabiliyorsunuz. Bunun için Selfiebot robot içerisinde yeterli teknik donanım bulunuyor.

Eğer baskı şeklinde fotoğraf almak yerine, fotoğrafınızı paylaşmak ya da bir arkadaşınıza göndermek isterseniz, yine ekranı kullanmanız yeterli. Giderek yaygınlaşması beklenen robotun enerji ihtiyacının da oldukça düşük bir seviyede olduğunu belirtelim.

Ne Zaman Kullanıma Başlayacak?

Aslında robotun kullanımı başladı. İlk olarak Singapur’da kullanılacak robot, bir süre sadece Singapur sınırları içerisinde kalacak. Gördüğü ilgiye göre Selfiebot robotunun, seri üretime geçmesi söz konusu olabilir. Beklenti kısa süre içerisinde robotların evrensel olarak kullanılacağı yönünde. Yapay zekanın ve otonom sistemlerin gücünü bir kez daha ortaya çıkaran robotun, maliyeti ya da satış fiyatı konusunda ise hiçbir açıklama olmadığını ekleyelim.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu