Oyun

Fortnite Sistem Gereksinimleri (PC)

Fortnite sistem gereksinimleri nasıl? Fortnite bilgisayarımda çalışır mı? sorusuna cevap aramak istiyorsanız, tam size göre bir rehber hazırlamaya karar verdik. Oyunun hem minimum hem de önerilen sistem gereksinimlerinden söz edeceğiz ve grafik yapısına göre tavsiye donanımlara yer vermeye çalışacağız. Sözü daha fazla uzatmayalım ve resmi verilerle beraber açıklanan Fortnite sistem gereksinimlerine geçelim.

Fortnite Sistem Gereksinimleri Nasıl?

Epic Games tarafından açıklanan resmi verilere göre minimum ve önerilen sistem gereksinimleri belirlenmiş durumda. Oyunu tam anlamıyla verimli bir şekilde oynamak için bu veriler oldukça önemli. Minimum sistem gereksinimleri oyunu açmak için gerekli olan en düşük sistem anlamına geliyor ve ilk dikkat edeceğiniz kriter burası.

Fortnite Minimum Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 7, 8 ve 10 veya MacOSX Sierra ve üstü seriler.
 • İşlemci Intel: Intel Core i3 2.4 GHz ve üstü seriler.
 • İşlemci AMD: Phenom II X4 805 serisi ve üzeri.
 • Ekran Kartı Nvidia: GeForce GT 520 V2 ve üstü seriler.
 • Ekran Kartı Intel: Intel HD 4000 dahili ekran kartı ve üzeri seriler.
 • Bellek (RAM): 4 GB
 • DirectX: Versiyon 11
 • Depolama Alanı: 30 GB

Bilgisayarınızda oyunun çalışması için minimum olarak sahip olmanız gereken donanımlar bu şekilde. Daha iyi oyun deneyimi için önerilen sistem gereksinimlerinde yer alan donanımlara ihtiyacınız var.

Fortnite Önerilen Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 7, 8 ve 10 veya MacOSX Sierra ve üstü seriler.
 • İşlemci Intel: Intel Core i5-4690K @3.50 GHz saat hızı ve daha iyi modeller.
 • İşlemci AMD: FX-8370 @3.4 GHz saat hızı ve daha iyi modeller.
 • Ekran Kartı Nvidia: GeForce GTX 660 ve üstü seriler.
 • Ekran Kartı AMD: Radeon HD 7870 ve en az 2 GB bellek miktarı.
 • Bellek (RAM): 8 GB
 • DirectX: Versiyon 11
 • Depolama Alanı: 30 GB

Fortnite Sistem Gereksinimleri (PC)

Önerilen Sistem Gereksinimleri ve Minimum Sistem Gereksinimlerinin Farkı Ne?

Hem Fortnite minimum sistem gereksinimleri hem de Fortnite önerilen sistem gereksinimleri hakkında resmi olarak açıklanan donanımlara yer verdik. Kullanıcıların akıllarını karıştıran bir nokta daha var. Önerilen sistem gereksinimleri ve minimum sistem gereksinimleri arasında nasıl bir fark olduğu kısmı merak ediliyor. Kısaca açıklamak gerekirse minimum sistem gereksinimleri, oyunu açabilmek için gerekli olan en düşük donanımları ifade ediyor.

Minimum sistem gereksinimlerine sahip olan kullanıcılar oyunu açabiliyor ancak minimum sistem gereksinimlerinde oyunu sıkıntısız bir şekilde oynamanız mümkün olmuyor. Grafik ayarları en düşük seviyede oyunu açabiliyorsunuz ancak tam olarak istenen verimi alamıyorsunuz. Mesela sunucunun yoğun olduğu, çok fazla karakterin ve dokuların olduğu bölümlerde donma sorunu yaşanabiliyor. Önerilen sistem gereksinimleri ise, oyunu biraz daha rahat olarak oynayabileceğiniz donanım özelliklerini ifade ediyor.

Asıl soru ise şu: “Fortnite önerilen sistem gereksinimleri oyunu en yüksek ayarlarda oynamak için yeterli mi?” ne yazık ki sorunun yanıtı hayır. Açıklanan sistem gereksinimlerinde oyuna eklenecek güncellemeler ve genişletme paketleri için değerlendirme yapılmıyor. Oyunun native hali yani yalın hali için sıkıntısız bir şekilde yapımı çalıştırmak adına belirtilen sistem gereksinimleri paylaşılıyor.

Fakat gelen güncellemeler, yeni eklenen haritalar ve yeni objeler oyunun biraz daha ağırlaşmasına neden olabiliyor. Bu durumda da önerilen sistem gereksinimleri de yetmiyor. Peki, oyunu uzun süre sorunsuz oynamak için nasıl bir sisteme ihtiyacınız var?

Fortnite Sistem Gereksinimleri (PC)

Fortnite’ı Donmadan Oynamak için Nasıl Bir Sisteme İhtiyaç Var?

Oyunu sorunsuz bir şekilde oynamanız ve güncellemelerden de etkilenmemeniz için önerilen sistem gereksinimlerine göre tahmin ettiğimiz donanımlardan söz edeceğiz. Bahsedeceğimiz bu donanımlarla beraber uzun süre yapımı sorunsuz bir şekilde oynayabilirsiniz.

İşlemci Intel: Eğer Intel işlemcileri kullanıyorsanız, 4.nesil Intel i5 işlemcilerden aşağı düşmemenizi öneririz. Burada Intel i7 tercihi yapmak çok daha iyi bir performans elde etmenizi sağlar. Intel Core i7-5950HQ serisi işlemciler ve daha üstü modeller ise sorunsuz bir şekilde oyunu en yüksek ayarlarda oynamanıza izin verecektir.

İşlemci AMD: Eğer AMD işlemcilerine dönersek, bu durumda da FX serisinden 8370 modeli işinizi görecektir. Biraz daha iyi bir performans istiyorsanız bu durumda da Ryzen 5 2066 serisini tercih edebilirsiniz.

Ekran Kartı Tercihi: GeForce GTX 660 modeli ekran kartları önerilen sistem gereksinimlerinde karşımıza çıkıyor. Ekran kartı konusunda bu seri yeterli performansı verecektir. Biraz daha kalite istiyorsanız GeForce GTX 780 modelini ya da AMD kısmında da Radeon RX 580 serilerini ve daha üstü modelleri tercih edebilirsiniz.

Fortnite Sistem Gereksinimleri (PC)

Bellek: 8 GB RAM miktarı önerilen miktar. Fakat özellikle dokular üzerinde yapılan güncellemeler 8 GB RAM miktarının yetersiz kalmasına neden olabiliyor. Bu nedenle en az 12 GB RAM daha iyi bir performans almanızı sağlayacak.

Depolama Birimi: Oyunun sistem gereksinimlerinde 30 GB depolama alanı önerilmekte. Fakat yine güncelleme faktörü karşımıza çıkacak. Güncellemelerden sonra istenen disk alanı bir hayli arttı. 60 GB depolama alanını gözden çıkarmanız lazım.

Fortnite sistem gereksinimleri konusunda merak edilen detayları açıklamaya çalıştık. Oyunda FPS sorunu yaşamamak adına, önerilen sistem gereksinimlerini minimum olarak algılamak daha doğru olacaktır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir Yorum

 1. Gerçekten hakkını vererek oynuyorum herkesin oynamasını tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu