Yazılım

Format Atmadan Virüs Temizleme Yöntemleri

Tüm bilgisayar kullanıcıların ortak sorunlarından birisi bilgisayarın zamanla yavaşlamasıdır. Bunun birçok sebebi olmakla birlikte bu yazımıza virüslerden kaynaklı sorunlardan ve bu sorunların nasıl giderileceğinden bahsedeceğiz. Hatta format atmadan virüs temizleme adımlarını ele alacağız. Böylece format atmakla uğraşmadan, sorunu daha hızlı ve kolay bir şekilde çözüme kavuşturabileceksiniz.

Bilgisayar her yavaşladığında, eskisi gibi çalışmadığında birçoğumuz hemen format atmaya yelteniriz. Halbuki her sorunun çözümü kesin format değildir. Evet, format atmak da bir çözüm yoludur fakat en son çare olarak düşünülmediği sürece bir çözüm yolu olarak görülmemelidir. Çünkü format atmakla iş bitmiyor. Kullanılan programları yeniden kurmak, gerekli ayarlamaları yapmak, güncellemeleri almak derken bazen günaşırı dahi sürüp giden bir dizi işlerle uğraşmak durumunda kalınabiliyor.

Format Atmadan Virüs Temizleme Yöntemleri

Tüm bu hususlar göz önünde bulundurulduğunda çözüm olarak akla ilk gelmesi gereken de haliyle format atmadan virüs temizleme yolu olacaktır. Bilgisayarlara bulaşan virüslerin bulaşma yolları birden fazla olmakla beraber genel olarak flash bellekler, kurulan programlar ve internette ziyaret edilen siteler olmak üzere 3 yolla olmaktadır. Bir flash belleğe bulaşan virüs, belleğin başka bilgisayarlara takılmasıyla hızla yayılabilmektedir. Kurulan lisanssız ve ücretsiz programlarda gizli olan reklam içerikli programcıklar ve zararlı yazılımlar da bilgisayarları oldukça yıpratmaktadır.

Son olarak internette ziyaret edilen siteler, yanlışlıkla tıklanan kötü niyetli linkler ve yanıltıcı e-postalar sebebiyle de bilgisayarlara maalesef virüsler ve zararlı yazılımlar bulaşabilmektedir. Antivirüs programları ise bunların bir kısmını engellerken büyük bir kısmından ise maalesef haberi dahi olamamaktadır. Yakalasa dahi çoğu kullanıcı ücretsiz ve kırık Antivirüs programı kullandığı için pek bir işe yaramamaktadır.

Bu nedenle bilgisayarlara sık sık virüs bulaşmaktadır. Hal böyle olunca her seferinde format atmaktansa format atmadan virüs temizleme yollarını tercih etmek çok daha mantıklı bir seçim olacaktır. Peki, format atmaya gerek kalmadan virüsleri temizlemenin yolları nelerdir, gelin hep birlikte bunları ele alalım. İlk olarak Program kullanarak nasıl virüs temizleyebileceğinize göz atalım.

Format Atmadan Virüs Temizleme : Virüs Temizleme Programları

Format Atmadan Virüs Temizleme Yöntemleri

ADWCleaner ve Malwarebytes Anti-Malware isimli programlar bilgisayarlardaki kötü amaçlı yazılımları, spamları, malwareleri, temizleyip bozulan kayıt defterini ve sistem dosyalarını onarır. Bu programlar ücretsizdir ve hatta ADWCleaner tamamen Türkçedir. Böylece kullanımı da son derece kolaydır. Bu programları bilgisayarınıza kurarak çalıştırınız. Çalıştırdıktan sonra tarama yaparak bilgisayarınızda yer alan sorunları bulması için bir süre bekleyin.

Tarama tamamlandıktan sonra bulunan tüm sorunları size rapor şeklinde sunacaktır. Bu sorunların tamamı varsayılan olarak seçili gelecektir. Böylece tek tek uğraşmadan temizleme butonuna basarak bu sorunlardan toplu bir şekilde kurtulabilirsiniz. Temizleme adımının ardından bilgisayarınızı yeniden başlatarak temiz bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

ADWCLEANERMALWAREBYTES ANTİ-MALWARE

Format Atmadan Virüs Temizleme : Windows Sistem Geri Yükleme

Format atmadan virüs temizleme seçeneklerinden birisi de sistem geri yüklemedir. Sistem geri yükleme, bilgisayarınızın en ideal olduğu tarihteki durumuna geri getirilmesi işlemidir. Bunu yapabilmek için öncelikle sistem geri yüklemenin açık olması gerekmektedir. Ayrıca bu adımı yaparken sistem geri yükleme sonunda cihazınızdaki en son yapılan bazı ayarlamaların ve eklenen dosyaların kaybolacağını ve varsa bazı programların da bu durumdan etkileneceğini göz önünde bulundurarak gerekirse yedeklerinizi almalısınız.

Format Atmadan Virüs Temizleme Yöntemleri

Bilgisayarım simgesine sağ tıklayın ve özellikler seçeneğine giriş yapın. Ardından ekranın solundaki ‘’Gelişmiş sistem ayarları’’ Seçeneğine tıklayın.

Format Atmadan Virüs Temizleme Yöntemleri

Karşınıza gelen ekrandaki üst sekmelerden ‘’Sistem koruması’’ Bölümüne geçin. Sistem koruması bölümünden ‘’Sistem geri yükleme’’ Butonuna tıklayın.

Format Atmadan Virüs Temizleme Yöntemleri

Bu aşamada iki farklı seçenek gelecektir. Buradan ‘’Farklı bir geri yükleme noktası seç’’ Seçeneğini seçin.

Format Atmadan Virüs Temizleme Yöntemleri

Windows’un hangi tarihe geri yüklenmesini istiyorsanız bu yönde tercihinizi yapın ve ‘’İleri’’ Butonuna tıklayın.

Format Atmadan Virüs Temizleme Yöntemleri

Son olarak karşınıza geri yükleme hakkında çeşitli bilgiler sizlere sunulacaktır. Buradaki bilgileri kontrol ettikten sonra ‘’Son’’ Butonuna tıklayın.

Format atmadan virüs temizleme seçeneklerinden sonuncusu olarak imaj atmanızı öneririz. Yani bilgisayarınıza format attıktan ve gerekli tüm programların yüklenmesi ve ayarlamaların yapılmasının ardından yüklü olan sistemin imajını almanız ve bu imaja ihtiyaç duyuldukça geri yüklemektir. Bu adımı seçtiyseniz yine bilgilerinizin kaybolması söz konusu olacaktır. İmaj atılan bilgisayar format atılmış bir bilgisayar gibi tamamen yenilenir. Fakat bu işlem formata göre oldukça daha kısa sürede tamamlanmış olur.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

12 Yorum

 1. Mehmet bey benim laptopum var wındows 10 orada roblox adlı bir oyun açıyorum fakat laptop kapanıyor neden bu oluyor yani bunun olmasının sebebi ne nasıl çözebilirim lütfen yanıt verir misiniz?

 2. Merhaba, virüs temizleme için yukarıda bahsettiğiniz iki programı (ADWCleaner ve Malwarebytes Anti-Malware) da yükledim. Önce Malwarebytes’da tarama yaptırdım. 11 tane şüpheli dosya buldu, sildirdim. Sonra ADWCleanerı yükledim ancak taramaya başlıyor, 1 dakika sonra kendini kapatıyor. Bilgisayarda başka bir virüs olduğunu düşünüyorum ne yapabilirim? teşekkürler.

 3. Hayırlı ramazanlar pc ye WhatsApp wep yükledim. Onunla beraber tarayıcı Chromium diye mavi bir VİRÜS bulaşmış silemiyorum pc iyice yavaşladı format atmadan nasıl silebilirim.

  1. Hayırlı ramazanlar, yazımız içerisinde yer verdiğimiz programlar bu konuda size çözüm sağlayabilir. Bunlar belirttiğiniz virüsü silemedi mi?

 4. Merhaba benim bilgisayara benim yeğen bir oyun yüklemiş yüklediği disk açılmıyor ve bilgisayarda beş altı tane flash bellek takılı gözüküyor ne yapmalıyım.

  1. Merhaba, yüklenen oyun sanırım virüs barındırıyor veya sistem dosyalarına zarar vermiş. Yazımız içerisindeki işlemleri uygulayarak, bu sorunu çözebilirsiniz. Yaşadığınız problem olursa biz buradayız…

 5. Hesabım kapatıldı itiraz ediyorum kimlikle resimle her şeyiyle fakat açılmıyor napacam yardım edin.

  1. Merhaba, bu içeriğimiz virüs temizlemeyle alakalı. Sanırım sosyal ağınızla alakalı bir sorum yaşıyorsunuz. Arzu ederseniz arama bölümünü kullanarak ilgili içeriğe ulaşabilirsiniz.

 6. Selamün aleyküm ben bir şey indirmek istiyorum ama virüs algılandı diyor yardım eder misiniz?

  1. Aleyküm Selam, Büyük Olasılıkla Chrome İnternet Tarayıcısı Kullanıyorsunuz. Bilgisayarınıza İndirmek İstediğiniz Dosyada Bulunan Virüslü İçerikten Dolayı Tarayıcınız Dosyayı İndirmenize İzin Vermemektedir. Eğer Durum Belirttiğimiz Gibiyse Yani Chrome İnternet Tarayıcısı Üzerinden Böyle Bir İşlem Gerçekleştirmek İstiyorsanız, Söz Konusu Uyarı İle Karşılaşacaksınız. Dosyayı İndirmenizde Bilgisayarınızın Veri Güvenliğini Riske Sokabilir.

  2. Bilgisayara virüs bulaşmış tüm belgeleri şifrelenmiş açılmıyor ayrıca bi sayfa geldi böyle açıklamada para istiyorlar ki şifreyi kaldırırlar diye biz şuan hiçbir belgeyi açamıyoruz ne öneriyorsunuz?

   1. Merhaba, bilgisayarınıza fidye virüsü diye adlandırdığımız zararlı bir yazılım yüklenmiş. Bu virüsü yazımız içerisinde paylaştığımız Antivirüs programları ile kolaylıkla silebilirsiniz. Öncelikli önerim: Malwarebytes Anti-Malware programı olmaktadır. Sorun yaşamanız durumunda geri dönüş sağlayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu