Ana Sayfa İnternet Flash Web Sitesi mi, HTML Web Sitesi mi ?

Flash Web Sitesi mi, HTML Web Sitesi mi ?

Flash Web Sitesi mi, HTML Web Sitesi mi ?

Web sitelerinin iki ayrı versiyonu olabiliyor. Flash’ lı Versiyon ile Flash’ sız Versiyonu yani diğer adıyla HTML versiyonu deniliyor. Webmasterlar da bu iki tercih arasında kararsız kalabiliyor. Ana sayfada bu iki versiyon için de ayrı ayrı linkler bulunabilir ve site ziyaretçileri istediklerini seçebiliyorlar.  Tabi ana sayfanızın bir giriş sayfası olmadığından emin olmanız lazım öncelikle.

Ana sayfanızın, anahtar kelime açısından zengin içeriğe sahip olması arama motorlarında endekslenmesini sağlar.  Site haritası linkinden de faydalanarak, arama motorunun bütün sayfalarınızda gezinmesini kolaylaştırabilirsiniz. Sitenize gelen ziyaretçilerinizin tercihlerini anlayabilmek için web analitiği yazılım programlarından faydalanarak sitenizde hangi versiyonu kullanacağınızı da belirleyebilirsiniz. Ama arama motorları için yalnızca HTML versiyonunu kullanmanız gerektiğini hatırlatalım.

Flash Web Sitesi

Flash Web Sitesi mi, HTML Web Sitesi mi ?

Html web tasarım çalışmaları ile zıt bir kavram olan flash web tasarımı, çoğunlukla oyun, bahis, eğlence ve kişisel web siteleri için daha çok kullanılmakta. Flash web tasarımı sayesinde web siteniz için  ilgi çekici ve etkileyici animasyonlar ile sitenizi ziyaret edenlerin, web sitenizde daha keyifli vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Web sitenizin flash uygulamayla, hareketli ve dinamik görüntüsü kullanıcı hafızasında daha kalıcı bir etki bırakabilir, uygulamalarınızın beğenilmesi yönünden sabit ziyaretçi de elde edebilirsiniz.

Şunu da bilmeniz gerekmekte ki; Flash web tasarımı çalışmalarının, flash tabanlı olması nedeniyle arama motorları ve örümcekler tarafından taranamaz ve incelenemezler. Bu nedenle web sitesi tasarımınızı flash ağırlıklı tasarlatmak istiyorsanız, Google vb. diğer arama motorları sonuçlarında ve sıralamalarında bulunamayacağınızı bilmeniz gerekmekte.

Flash tasarımların, tasarım ve yapım maliyetleri de yüksek tutmaktadır, bu da bütçenizi zorlayabiliyor. Standart bir web tasarım çalışması maliyetlerini düşünecek olursanız, flash web tasarımının maliyeti neredeyse bunun iki, üç katı kadardır.

Html Web Sitesi

Flash Web Sitesi mi, HTML Web Sitesi mi ?

Html ya da flash ile yapılan sitelerin özellikleri birbirinden oldukça farklıdır. Eğer bir portal sayfası istiyorsanız ve site içerisinde sunucu tarafından fazla işlem yapılacaksa bu sayfayı Html tabanlı asp.net uygulamaları ile yapabilirsiniz.

Diğer yandan zengin içerikli, kullanıcılar için interaktive etkileşimli web sayfası oluşturmak istiyorsanız, bir ürünün tanıtımını ya da bir bölgenin tanıtımını reklamını yapmak istiyorsanız video ve resim gibi medyalardan oluşan flash web sayfası tasarlamanız doğru olabilir. Ama bu durumların dışında fazla kullanıcı tarafından sık sık okunan bir kaynak, portal yapacaksınız o zaman genellikle html kullanılır. Bununla birlikte Html tabanına sahip olan web sayfa türlerinde, Flash’ ı belirlediğiniz sayfalarda kullanabileceğiniz gibi javascript, css gibi özellikleri kullanarak da html tabanına sahip olan web sayfanızın içeriğini ve görsel özelliklerini zenginleştirebilmeniz mümkün.

Aynı zamanda, HTML çevrimiçi komut geliştirilmesinde kullanılmakta olan bir dildir. HTML genellikle web tarayıcıda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Web sitesine yükleme, ekleme kolaylığı yönünden, HTML, Flash’ dan daha kullanışlı ve kolaydır. Mobil cihazlarda da HTML sorunsuz çalışırken, Flash uygulaması eklenti gerektirmektedir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin