İnternet

Firefox ve Chrome Tarayıcı Sıfırlama

İnternet tarayıcınızda zaman zaman yaşadığınız sorunlardan dolayı tarayıcınızı sıfırlamanız gerekebilir. Firefox ve Chrome tarayıcılarında tarayıcı sıfırlama, tarayıcınızı eski ayarlarına geri döndürmek isteyebilirsiniz. Firefox ya da Chrome kullanıcıları oldukça fazla. Ama bu tarayıcılarda kullanıcılar bazı durumlarda yavaşlama, donma sorunları yaşayabiliyor. Bazı indirdiğiniz program ya da yazılımlar yüzünden de tarayıcınızda meydana gelen bazı değişiklikler can sıkıcı olabiliyor. Bu gibi durumlarda tarayıcınızı sıfırlayıp, ilk gün ki haline geri getirebilirsiniz.

Firefox Tarayıcı Ayarlarını Sıfırlama

Firefox ve Chrome Tarayıcı Sıfırlama

Mozilla Firefox tarayıcısının yavaşlama, donma gibi sorunlardan dolayı kullanıcılar sorunlar yaşıyordu. Ayarları sıfırlama özelliği ile bu sayede yaşanan Firefox sorunları geride kalabiliyor. Yaşadığınız herhangi bir durumda Tarayıcı sıfırlama özelliği ile en başa alabiliyorsunuz.

Firefox’ da zamanla, eklentiler, ayarlar, temalar yavaşlayabiliyor, tarayıcınızı en yüksek performans ile kullanmak için eklentileri ve ayarları sıfırlamak gerekebiliyor. Böylece tarayıcınızı daha performanslı ve verimli olarak yeniden kullanmaya başlayabilir, internet sorunlarınızı çözmüş olabilirsiniz.

Bu ayarlamayı yapabilmeniz için de programda sıfırlama özelliği bulunuyor, ek bir uygulama kullanmanıza da gerek yok.

Yenileme özelliği Firefox tarayıcısını varsayılan ayarlarına geri döndürerek birçok sorunu çözebiliyor.

Firefox’ u sıfırlamak için ilk olarak tarayıcıyı açıyorsunuz ve adres çubuğuna ‘about:support’ yazıp aratıyoruz.

Karşımıza destek sayfası gelecek, sağ tarafta ‘Firefox tarayıcısını yenile’ diye bir buton göreceksiniz.

Bu butona tıkladığınız zaman bir uyarı penceresi gelecek. ‘Firefox tarayıcısını yenile’ deyip devam ediyoruz.

Yenilenme işleminin bitmesini bekliyoruz, bittikten sonra size, hangi verilerin geri döndürüleceğini yazan bir tür bilgi ekranı gelecektir. Buraya da ‘Bitir’ diyerek devam ediyoruz. Karşınıza gelecek pencere sizi biraz bekletecek. Bu işlem bitip, Firefox yeniden açıldığı zaman ‘Başardınız!’ diye bir ekranla karşılaşacaksınız. ‘Tüm pencere ve sekmeleri geri yükle’ yi işaretledikten sonra ‘Başlayalım’ dediğiniz takdirde açık olan sekmelerinizi geri döndürebilirsiniz.

Firefox ; Açık pencereler, sekme ve sekme grupları, Yer imleri, Gezinti geçmişi, Parolalarınız, Çerezler, Kişisel sözlük ve Otomatik form doldurma bilgilerinizi saklayacaktır.

Firefox; Uzantı ve temalar, Arama motorları, İndirme geçmişi, Sitelere özel tercihler, Güvenlik ayarları, İndirme eylemleri, Arama çubuğu özelleştirmeleri ve Kullanıcı stilleri gibi öge ve ayarlar silinecektir.

Firefox’ taki eski profiliniz ‘Eski Firefox Verileri’ klasörü olarak sizin masaüstünüze kaydedilecektir. Bu klasördeki ‘extensions’ klasöründe tarayıcınızı sıfırlamadan önceki eklentileri buradan yeniden kurabilirsiniz.

FİREFOX TARAYICI AYARLARINI SIFIRLAMA

Chrome Tarayıcı Ayarlarını Sıfırlama

Firefox ve Chrome Tarayıcı Sıfırlama

Chrome tarayıcınızın ayarlarını sıfırlama seçeneği sunuyor. Bazen yüklediğiniz programlar da sizin bilginiz dışında ya da fark etmediğiniz şekilde Chrome ayarlarını ek uzantılar ve araç çubuklarıyla değiştirebiliyorsunuz.

Başka programların yüklenmesinden dolayı kaynaklanan sorunları, tarayıcı ayarlarınızı sıfırlayarak çözebiliyorsunuz. Tarayıcınızda kayıtlı yer işaretleri ve şifreler sıfırlanmıyor ama aklınızda bulunsun..

Tarayıcı ayarlarını sıfırlamak için:

Tarayıcı pencerenizin sağ üst kısmında bulunan Chrome menüsünü tıklayın. Burdan Ayarlar > Gelişmiş ayarları göster yolunu izleyin.

‘Ayarları sıfırla’ bölümünün altında bulunan Ayarları sıfırla’ yı seçin.

Karşınıza gelen iletişim kutusunda Sıfırla’ yı tıklayın.
Eğer; ‘Mevcut ayarları bildirerek Google Chrome’ u daha iyi hale getirmemiz için yardımcı olun’ yazan onay kutusu nu seçerseniz, Chrome ayarlarınız, Google’ a gönderilir.

Chrome; Varsayılan arama motoru, Ana sayfa, Varsayılan başlangıç sekmeleri, Yeni Sekme sayfası, Sabitlenmiş sekmeler, İçerik ayarları, Çerezler ve site verileri, Uzantılar ve Temalar gibi ayar ve ögeleri silecektir.

CHROME TARAYICI AYARLARINI SIFIRLAMA
Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu