İnternet

Firefox Görüntü İçinde Görüntü Özelliği Nedir? Nasıl Kullanılır?

Firefox, yeni güncellemelerle beraber farklı özellikleri tarayıcılarına eklemeye başladı. Google’ın önüne geçmek isteyen tarayıcı için son hamle ise görüntü içerisinde görüntü modu oldu. Tarayıcının kullanımını çok daha eğlenceli hale getirecek olan Firefox görüntü içinde görüntü modunun ne olduğuna ve nasıl kullanıldığına daha yakından bakalım.

Firefox Görüntü İçinde Görüntü Nedir?

Nasıl kullanılacağına geçmeden önce, Firefox görüntü içinde görüntü özelliğinin ne olduğunu anlatmak gerekecek. Görüntü içinde görüntü özelliği; yakından tanıdığımız Android resim içinde resim özelliğinin tarayıcı versiyonu gibi görülebilir.

Bu özellik sayesinde, herhangi bir sekmede açtığınız videoyu sekmeden ayırıp, kendi belirlediğiniz alana yerleştirebiliyorsunuz. Siz tarayıcıda farklı sayfalarda gezinseniz, hatta bilgisayarınızda farklı işlemler yapsanız bile videonuzu izlemeye devam edebiliyorsunuz. Bu şekilde tarayıcıyı daha işlevsel olarak da kullanmanız söz konusu oluyor.

Firefox Görüntü İçinde Görüntü Nasıl Kullanılır?

Son güncellemeden sonra kullanıma giren özelliğin nasıl kullanılacağından da söz edelim. Aslında yapacağınız işlemler zor değil.

  • İlk yapacağınız işlem tarayıcınızın güncellemelerini kontrol etmek olacak. Bu özellik, son güncelleme sonrasında aktif oldu.

Firefox Görüntü İçinde Görüntü Özelliği Nedir? Nasıl Kullanılır?

  • Bunun için önce tarayıcınızı açın. Kapatma butonunun hemen altında yer alan “Üst Üste Üç Çizgiye” basın ve menüyü açın. Açılan menüden “Yardım” seçeneğine tıklayın.

Firefox Görüntü İçinde Görüntü Özelliği Nedir? Nasıl Kullanılır?

  • “Firefox Hakkında” kısmına girin.

Firefox Görüntü İçinde Görüntü Özelliği Nedir? Nasıl Kullanılır?

  • Bir güncelleme penceresi açılacak ve tarayıcınızın güncellemesi varsa yüklenecek. Söz konusu özelliğin “Sürüm 71.0” güncellemesinden sonra sunulduğunu da belirtmek isteriz. Daha eski sürümlerde bu özelliği kullanamazsınız.

Tarayıcımızı güncelledikten sonra geçelim bu kez özelliğin nasıl kullanılacağı bölümüne. Bunun için herhangi bir video platformunu tercih edebileceğinizi belirtelim. Biz en çok kullanılan platform olan YouTube üzerinden anlatım yapacağız.

  • İzlemek istediğiniz videoyu açın.

Firefox Görüntü İçinde Görüntü Özelliği Nedir? Nasıl Kullanılır?

  • Videoyu açtığınız zaman videonun hemen yan çerçevesinin iç kısmında mavi mini bir logo yer aldığını göreceksiniz.

Firefox Görüntü İçinde Görüntü Özelliği Nedir? Nasıl Kullanılır?

  • Bu butonun üzerine geldiğiniz zaman da buton uzayacak ve “Görüntü İçinde Görüntü” yazısı ile karşılaşacaksınız.

Firefox Görüntü İçinde Görüntü Özelliği Nedir? Nasıl Kullanılır?

  • Yazıya tıkladığınız zaman video ayrılacak ve ekranınızın alt köşesine yerleştirilecek.

Artık sekmeler arasında gezebilir ya da videonuzu izlerken bir yandan bilgisayarınızdaki diğer işleri yapabilirsiniz. Firefox görüntü içinde görüntü özelliği için merak edilen birkaç detay daha olabilir. Bunlar hakkında da bilgi verelim.

Merak Edenler İçin

Her Sekmede Video Çalışıyor mu?

Tarayıcı açık olduğu sürece hangi sitede olursa olsun videoyu bir köşeye yerleştirebiliyorsunuz. Dediğimiz gibi tarayıcı kapanana kadar ya da siz bu mini ekranı kapatana kadar görüntüleme devam ediyor.

Video Kontrolleri Mini Ekrandan Yapılabiliyor mu?

Tabii ki evet. Ama kontroller sınırlı oluyor. Bu küçük ekranda videoyu durdurup devam ettirebiliyorsunuz. Bir de pencereyi tekrar eski konumuna getirebiliyorsunuz. Ses kontrolleri ve ileri sarma ya da geri sarma kontrolleri bulunmuyor.

Mini Ekranın Boyutları Ayarlanabiliyor mu?

Görüntü içinde görüntü özelliğini kullanarak ayırdığınız pencerenin boyutlarını değiştirebiliyorsunuz. Bunun için mini pencerenin çerçevelerini istediğiniz şekilde çekip uzatarak boyut ayarlaması yapmanız gerekiyor.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu