Teknoloji

Facebook Mesh R-CNN Yapay Zekası Duyuruldu

Yapay zeka konusunda sürekli çalışmalar yapan Facebook, yeni bir yapay zeka sistemi duyurdu. Mesh R-CNN adıyla duyurulan yeni yapay zeka sisteminin kullanım alanı açıklanmamış olsa da dikkat çeken bir teknolojinin sunulduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Nesneleri Tanıyan Yapay Zeka Mesh R-CNN

Tanıtım sırasında ilk olarak yeni teknolojinin neler sunduğu konusunda açıklamalar yapıldı. Buna göre Mesh R-CNN, görüntülerde yer alan nesneleri tanımlayabiliyor ve bu nesneleri sınıflamaya yardımcı oluyor.

Yeni teknolojinin işleyişi de oldukça ilginç. İlk olarak yapay zekaya bir görüntü sunuluyor. Yapay zeka bu görüntüyü algılamak için farklı taramalar gerçekleştiriyor. Sonucunda görüntü tam anlamıyla algılanıyor.

Facebook Mesh R-CNN Yapay Zekası Duyuruldu

Taranarak algılanan görüntü, Mesh R-CNN çekirdeğine gönderiliyor. Burada çekirdek kısmı, gelen görüntüleri işliyor ve nesnelerin ayrılmasını sağlıyor. Bu ayrılma sonucunda nesneler tanımlanıyor. Tanımlanan nesneler ise sınıflandırılıyor. İşlem burada son bulmuyor. Bir sonraki adımda sınıflanan nesnelerin boyutlandırılması aşaması var.

Sınıflandırılan nesneler “Torch3d” sistemine gönderiliyor ve burada da görüntülerin üç boyutlu hali oluşturuluyor. Böylece görsellerde algılanan 2 boyutlu nesnelerin 3 boyutlu olarak düzenlenmesi sağlanmış oluyor. Yüksek doğruluk oranlarıyla hem nesneleri tanıyan hem de sınıflandırma yapan Mesh R-CNN, çok sayıda görüntüyü tanımak konusunda da başarılı.

Yapay zeka ile güçlendirilmiş olan yeni akıllı teknolojinin rakiplerine göre %7 oranında daha başarılı olduğunu da eklemek gerekiyor. Nesne tanıma kısmı bir tarafa, tanınan nesnelerin 3 boyutlu hale getirilmesi noktasında çok daha hızlı bir teknoloji sunulmuş durumda. Facebook’un ana sisteminde kullanılıp kullanılmayacağı konusunda herhangi bir açıklama yapılmayan yapay zeka teknolojisinin, sürekli eğitilmeye devam ettiğini de belirtelim.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu