Sosyal Medya

Facebook Hesabınız Geçici Olarak Kilitlendi Sorunu

Günümüzde kullanıcı bilgilerinin ve hesapların güvenliği, sürekli olarak yapılan siber saldırılar sebebiyle oldukça önemli bir hal aldı. Bu sebepten dolayı Facebook en ufak şüpheli hareketi dahi algılayan güçlü bir güvenlik sistemi geliştirdi. Bu güvenlik sistemi oluşabilecek zararlı saldırıları ve şüpheli hareketleri önceden algılayarak veri hırsızlığının önüne geçiyor. Bu sistem her ne kadar kötü amaçlı kişilerin cezalandırılmasını sağlasa da ara sıra normal kullanıcılar da bu sistemden nasibini alıp “Facebook Hesabınız Geçici Olarak Kilitlendi” sorunuyla karşı karşıya kalıyor.

Facebook Hesabınız Geçici Olarak Kilitlendi Hatasının Sebepleri

Facebook’da kullanıcıların bu sorunla karşılaşmasına sebep olacak birçok sebep vardır.

1: Veri Tabanı Güncelleme ve Temizleme

Facebook; sahte, yinelenen ve aktif durumda olmayan hesapları ortadan kaldırmak için belirli aralıklarla veri tabanı temizliği yapar. Hesabınız bu veri tabanında yer alıyorsa bu sorunla karşılaşmanız muhtemel bir olasılıktır.

2: Sahte Hesap Açma

Eğer gerçek bir kişiyi veya kurum / kuruluşu taklit eden bir hesap açarsanız hesabınız algoritma tarafından tespit edilecek ve kilitlenecektir.

Facebook Hesabınız Geçici Olarak Kilitlendi Sorunu ve Çözümü

3: Aşırı Gruba Katılma

Her platform gibi Facebook’ta hızlı işlemleri engelleyici bir politika izler. Bu sebeple hızlı bir şekilde gruplara katılım sağlarsanız Facebook tarafından bir uyarı alırsınız. Bu uyarıyı yok sayıp gruplara katılmaya devam ederseniz hesabınız kilitlenir.

4: Çok Sayıda Arkadaş Ekleme ve Çıkarma

Facebook’ta hızlı ve art arda arkadaş ekleme veya çıkarma işlemi yaparsanız hesabınız algoritma tarafından bot olarak nitelendirilir ve geçici olarak kilitlenir.

5: Kullanıcılar Tarafından Şikayet Edilme

Facebook’ta herhangi bir kullanıcı tarafından şikayet edildiyseniz hesabınız inceleme altına alınır ve geçici olarak kilitlenir. Tek bir kişinin yaptığı şikayetler bu soruna yol açmasa dahi bir grup tarafından şikayet edilmeniz bu soruna sebep olur.

6: Yaş Sınırı

Facebook yasalara dayanarak alt yaş sınırını 13 olarak belirlemiştir. Eğer 13 yaşının altındaysanız bu tespit edildiği takdirde hesabınız geçici olarak kilitlenecektir.

7: Rahatsız Edici ve Kural Dışı İçerik Paylaşmak

Facebook paylaşılan içeriklere belirli kurallar dâhilinde izin vermektedir. Eğer kural dışı bir içerik paylaşırsanız hesabınız geçici olarak kilitlenecektir.

8: Hesabınızın Ele Geçirilmeye Çalışılması

Eğer hesabınız başkaları tarafından ele geçirilmeye çalışılmışsa Facebook bunu şüpheli bir oturum açma talebi olarak görür ve güvenlik amacıyla hesabınıza girişleri engeller.

Facebook Hesabınız Geçici Olarak Kilitlendi Çözümü

Facebook hesabınız geçici olarak kilitlendi sorunu ile karşılaştıysanız hesaba 3-4 gün boyunca erişim sağlamayın, giriş yapmayı denemeyin. 3-4 gün sonra tarayıcı önbelleğinizi sıfırlayarak veya yeni bir tarayıcı kullanarak Facebook hesabınıza giriş yapmayı deneyin.

Eğer bu yöntem işe yaramadıysa hesabınız şüpheli etkinlik veya hüküm ve koşullara uymayan bir işlem yaptığınız için geçici olarak kilitlenmiştir. Bu tür durumlarda hesap sahibi olduğunu kanıtlamalısınız. Facebook yetkililerinden yardım talep etmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Facebook sitesine girin.
  • Hesabınıza giriş yapın.
  • Sizi karşılayan uyarıyı yok sayın ve “Devam” butonuna basın.

Facebook Hesabınız Geçici Olarak Kilitlendi Sorunu ve Çözümü

Her adımı doğru bir şekilde takip ederek başvurunuzu tamamladıktan sonra 7 – 15 gün aralığında yetkililerden tarafınıza dönüş yapılmasını beklemelisiniz.

“Facebook Hesabınız Geçici Olarak Kilitlendi Hatasının Çözümü” hakkında yardımcı olmamızı istediğiniz bir durumla karşı karşıya kalırsanız “yorum yap” kısmında belirterek bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

4 Yorum

  1. Facebook hesabim 16 gündür kapalı ne zaman açılacak bilgi alabilir miyim?

    1. Merhaba, hesabınız hangi sebepten kapatıldı bilgi iletebilir misiniz?

  2. Hesap kinitlendi nasıl geriye alabilirsiniz bana yardımcı olun

  3. Bana yardım edin lütfen facebook hesabım kilitlendi, sahte ad kullanıyordum diye açamıyorum şimdi bi çözümü var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu