Sosyal Medya

Facebook Hesabı Güvenlik Önlemleri

Facebook’un popülaritesi arttıkça hackerlerde boş durmuyor ve bu konu hakkında her gün yeni bir yazılım ortaya çıkarıyor. Bu kötü yazılımların kurbanı olmak istemiyorsanız ve güvenliğinizin tehdit altına girmesini önlemek istiyorsanız bu yazıyı mutlaka okuyun!

Facebook Şifre Kırma ve Çalma Yöntemlerine İnanmayın !

Özellikle birisinin Facebook hesabını çalmayı düşünüyor olabilirsiniz. Bu konuyla ilgili internette o kadar çok yöntemin olduğu söyleniyor ki… Hatta bazı siteler bununla da kalmıyor ve Facebook şifresini kırmanız için program sunuyor.

Bu programları indirdiğiniz takdirde bilgisayarınıza virüs bulaşıyor veya önemli bilgileriniz karşı tarafa iletilmiş oluyor. Çünkü henüz böyle bir yazılım yok! Evet, Facebook şifre kırma için bir yazılım piyasada bulunmamaktadır. Bunlara inanmamanız ve bilgisayarınıza indirmemeniz gerekmektedir.

Facebook Hesap Şifreniz Sadece Rakamlardan Oluşmasın !

Evet, piyasada şifre kırma konusunda herhangi bir yazılım bulunmasa da şifre deneme programları bulunmaktadır. Bu programların genel çalışma prensibi rakamlardan oluşan şifreleri tahmin yoluyla bulmaya çalışmasıdır. Örneğin; 5 haneli ve sadece rakamlardan oluşan şifreler için, program denemeler yapmaktadır.

“0,0,0,0-0,0,0,1…” gibi denemelerle program hızlı ve otomatik bir biçimde şifreyi taramaktadır ve sonuç olarak şifreyi başkalarına sunmaktadır. Bu nedenle, seçeceğiniz şifre sadece rakamlardan oluşmamalı, içerisine koyacağınız harfler ve noktalama işaretleri ile şifre güçlendirilmeli.

Facebook Hesabı Güvenlik Önlemleri

Facebook Kullanıcı Hesap Girişli Web Sitelere Dikkat Edin !

Facebook şifresi çalma yollarından biri de web sitesi üzerinde hesap bilgilerine ulaşılmaya çalışılmasıdır. Web sitesi içerisinde “Facebook ile bağlan” seçeneği gibi bir seçenek görürseniz buna tıklamanızı tavsiye etmeyiz. Çünkü buraya tıkladığınız an, bilgileriniz karşı tarafın eline geçebilir. Bu ince ayrıntıya lütfen dikkat ediniz!

Güvenlik Sorularınızı Mutlaka Kendi Şifreniz İle Oluşturun !

Kötü niyetli arkadaşlarınız veya sizi tanıyan insanlar olabilir. Güvenlik sorularında örneğin; ilkokul öğretmeninizin adı, annenizin adı gibi sorular olmaktadır. Bu şekilde sizi tanıyan insanlar şifrenizi kırmak istediğinde çok kolay bir şekilde bu sorulara yanıt verebilir ve şifrenizi çalabilirler. Bu nedenle, bu sorulara doğru yanıt vermeyin. Kendi belirlediğiniz şifreli bir sözcüğü seçebilirsiniz.

Tanımadığınız Bilgisayarlarda Beni Hatırla Butonuna Dikkat !

Güvenmediğiniz bir insanın bilgisayarından hesabınıza bağlanırken buna dikkat ediniz. Yanlışlıkla “beni hatırla” butonuna tıkladığınız takdirde, karşı taraf sizin hesabınıza artık otomatik olarak giriş yapabilir ve güvenliğinize zarar verebilir.

O nedenle bu buton gözünüzden hiçbir zaman kaçmasın. Facebook, kullanımı güzel ve oldukça keyif veren bir uygulama olmasına rağmen bu gibi durumlarda keyfinizi bir hayli kaçırabilir. Eğer bu tip durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız bu yazıdaki bütün tavsiyeleri uygulayınız.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu