Sosyal Medya

Facebook Gizlilik Ayarları Nasıl Yapılır?

Facebook kullanıcılarının çoğunluğu facebook gizlilik ayarlarını değiştiriyor, gizliliğinizi nasıl koruyacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Milyonlarca facebook kullanıcısı Facebook’ ta kiminle neyi paylaşacağına genelde kendileri karar vermeyi tercih ediyorlar.

Şimdiye kadar fazla karışık bulduğunuz, anlamadığınız ya da yeterince önemsemediğiniz için Facebook’ unuzun gizlilik ayarlarına müdahale edemediyseniz, artık kendinizce gizlilik önlemleri alabilirsiniz ve bir yandan da güvenlik önlemleri almış olursunuz. Size basit adımlarla Facebook gizlilik ayarları ile ilgili yapabileceğiniz ayarlar…

Facebook Duvarınızı Paylaşımlara Kapatın.

Facebook’ ta sizi tanıyan ya da tanımayan insanlar duvarınızın açıklığına göre sizin sayfanızda istedikleri her şeyi paylaşabilirler. Hiç tanımadığınız birinin ya da arkadaşlarınızın sizin adınıza bir şey paylaşmasını istemiyorsanız eğer duvarınızda insanların paylaşım yapmalarını engelleyebilirsiniz.

Bu gizlilik ayarını yapmak için de yine ‘Facebook gizlilik ayarlarını özelleştirme sayfası’ nı ziyaret ediyorsunuz ve ‘Başkalarının paylaştığı şeyler’ kısmındaki ayarları kontrol ediyorsunuz. Buradaki ayarlamalarda arkadaşlarınızın sizin duvarınıza herhangi bir şeyler göndermesini tamamen kaldırabileceğiniz gibi, isterseniz duvarınızda bulunan paylaşımları da gizleyebilirsiniz.

Fotoğraflarınızı Kimlerle Paylaşacağınızı Belirleyebilirsiniz.

Facebook’ ta paylaştığınız fotoğraflarınızı gizlemek istiyor olabilirsiniz, her fotoğrafının sağ üst köşesinden kimlere açık olduğunu düzenleyebileceğiniz gibi fotoğraf albümlerinizi de ‘Gizlilik ayarlarını özelleştirme’ sayfasından ‘Mevcut fotoğraflar için albüm gizliliğini düzenle’ ile her bir albümünüzün kimler tarafından görülebileceğinizi ayarlayabilirsiniz.

Etiketlendiğiniz Fotoğrafları Yönetip, Gizleyebilirsiniz.

Facebook’ un bir özelliği de arkadaşlarınız sizin adınıza paylaşımlarda sizi etiketleyebilir ve zaman tünelinizde, profilinizde bunlar yer alabilir.

Siz de bu gibi durumlardan hoşlanmıyorsanız ve istemiyorsanız, buna önlem almak için gizlilik ayarlarını özelleştirme sayfasını ziyaret etmeniz gerekiyor. ‘Etiketlendiğim fotoğraflar ve videolar’ kısmının sonunda bulunan menüden istediğiniz gibi ayarlama yapabilirsiniz.

Uygulamaların Hepsini Engelleyip, Gizleyebilirsiniz.

Durmadan size bir şeyler anlatmaya, göstermeye çalışarak ana sayfanızı dolduran uygulamalar bir süre sonra sıkıcı olabiliyor. Bu uygulamaların sayfanızda görünmesini de istemeyebilirsiniz.

Görünmesini istemediğiniz uygulamaları; Hesap > Gizlilik ayarları> Uygulamalar ve İnternet Siteleri aşamalarıyla ‘Ayarları düzenle’ ye tıklayarak uygulamalarınızı görüp, kontrol edebilirsiniz.

‘Tüm platform uygulamalarını Kapat’  sekmesiyle istemediğiniz uygulamalardan kurtulabilirsiniz.

Arkadaşlarınızı Sınıflandırabilirsiniz.

Facebook üzerindeki paylaşımlarınızı tüm arkadaşlarınızın görmesini istemiyor ya da tüm arkadaşlarınıza güvenmiyor olabilirsiniz, onların görmemesi gereken paylaşımlarınız da olabilir. Arkadaşlarınızı farklı kategorilere göre sınıflandırıp, listeleyebilir, arkadaşlarınızdan hangilerinin hangi listeye ait olacağına, hangi bilgilerinizi onlarla paylaşacağınıza karar verebilirsiniz.

Bunu yapmak için de arkadaşlarınızı listelere ayırabilirsiniz. Bunun için;

Hesap > Arkadaşlarını Düzenle’ ye geldikten sonra ekranın solunda bulunan ‘Arkadaşlarım’ bağlantısına tıklayıp ve yukarıda bulunan, ‘Yeni Liste Oluştur’ dan arkadaş listelerinizi hazırlayıp kategorize edebilirsiniz. Bu sayede kişilere göre gizlilik ayarlarınızı yapmış olursunuz.

Arkadaşlarınızı da Gizleyebilirsiniz.

Facebook hesabınızda bulunan arkadaşlarınızı da izninizin dışında kimsenin görmesini istemiyor olabilirsiniz. Bunun için de arkadaş listenizin gizliliği ile ilgili önlemler alabilirsiniz.

Bunu düzenlemek için de ‘Temel dizin bilgileri ayarları sayfası’ na gidin ve ‘Arkadaş listemi görme’ yazısının sonunda bulunan menüden Facebook hesabınızdaki arkadaşlarınızı kimlerin görebileceğini seçebiliyorsunuz.

Facebook Aramalarında Kendinizi Gizleyin

Facebook aramalarında sizi kimse bulmasın, ben istediğim kişileri bulup ekleyim istiyorsanız, kendinizi aramalarda gizleyebilirsiniz. Bu sayede sizin adınızla Facebook aramaları yapıldığı zaman arkadaşınız olmayan kimse sizi bulamaz.

Bunun için ‘Gizlilik Ayarları’ sayfasına gidin. ‘Temel Dizin Bilgileri’ kısmındaki ‘Ayarları Gör’ sekmesine tıklayın. Karşınıza gelen sayfada, yukarıda ki kısımda ‘Facebook’ ta beni arama’ satırının en sonunda bulunan menüye tıklayarak ‘Sadece Arkadaşlarım’ seçeneğini seçin. Artık sizi sadece arkadaşlarınız görebilir, tanımadığınız kimse sizi aramalarda bulamaz.

Google Aramalarından da Facebook Profilinizi Gizleyin.

Facebook aramalarından kendinizi gizlediniz fakat Google aramalarında sizi tanımadığınız yabancı kişiler görebilir. Eğer arkadaşlarınız dışında kimse sizi Google aramalarında da görsün istemiyorsanız, arama motorlarına karşı da önlem almalısınız. Facebook adınızı Google arama motorunda aradığınız zaman büyük ihtimalle Facebook profilinizi göreceksiniz. Bunu engellemek için de;

Hesap > Gizlilik ayarları üzerinden ‘Uygulamalar ve İnternet Siteleri’ sayfasına gidin. Alt tarafta ‘Herkese Açık Arama’ diye bir başlık göreceksiniz. Eğer ‘Herkese açık aramayı etkinleştir’ seçeneği etkinse, etkinliğini kaldırıp, Facebook’ un ‘bunu yaptığınız taktirde arkadaşlarınız sizi bulamayacak’ uyarısına ‘Onayla’ deyip kapatın.

İletişim Bilgilerinizi Gizleyebilirsiniz.

Facebook’ ta iletişim bilgilerinizi gizlemek belki de en çok önem verdiğiniz özelliktir. Adresiniz, telefon numaranız, e-posta adresiniz gibi kişisel bilgilerinizi kimlerin bilmesini istiyorsanız ayarlayabilirsiniz. İletişim bilgilerinizi ‘gizlilik ayarlarını özelleştirme’ sayfasından gizliliğini değiştirebilirsiniz.

Doğum Bilgilerinizi Gizleyebilirsiniz.

Tanımadığınız ya da tanıdığınız kimsenin yaşını bilmesini istemiyor olabilirsiniz. Çoğu kişinin de gizlediği bir özelliktir bu.

Facebook profil sayfanızda doğum tarihinizi ve yaşınızı paylaşmamanız sizin güvenlik önlemleri almanız için de yardımcı olur.

Bu gizlilik ayarınızı da, profil sayfanızdan yapacaksınız. Profil fotoğrafınızın altında bulunan ‘Profilimi Düzenle’ bağlantısına tıklayıp, ‘Doğum Günü yazısının sonunda bulunan menüden doğum bilgilerinizin kimlerle ne kadarını paylaşılacağını belirleyebilirsiniz.

İlgi Alanlarınızı Gizleyebilirsiniz.

Facebook profilinizde bulunan ve sizi yansıtan ilgi alanlarınızı isterseniz herkese karşı gizleyebilirsiniz. Ne tarz müzik sevdiğiniz, dini ya da siyasi görüşünüz gibi detayları istemediğiniz kişilere karşı gizleyebilirsiniz.

Bunun için gizlilik ayarlarında bulunan ‘Temel Dizin Bilgileri’ sayfasına gidip, aşağı kısımda yer alan ‘İlgi alanlarımı ve diğer sayfalarımı görme’ bölümündeki gizlilikleriniz için istediğiniz düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu