Ana Sayfa Nasıl Yapılır Excel Dosyasını 2 Yöntemle Şifreleme (Resimli Anlatım)

Excel Dosyasını 2 Yöntemle Şifreleme (Resimli Anlatım)

Excel Dosyasını 2 Yöntemle Şifreleme Resimli Anlatım 1

Her alanda veri gizliliğinin öneminin arttığı günümüzde özellikle Excel, Word vb. programlar aracılığıyla oluşturulan raporların korumalı hale getirilmesi gerekebiliyor. Excel dosyalarının günümüzde finans ve analiz sektörlerinde yoğun olarak kullanıldığını görüyoruz. Bundan kaynaklı olarak aşırı derecede gizli ve önemli veriler içeren dosyaları internet ortamında bir kişiye transfer ederken o dosyanın güvenliğinin en iyi şekilde sağlanması gerekmektedir. Güvenlik ise ekstra araçlar yardımıyla ya da farklı yöntemlerle Excel dosyasını şifreleme işlemi sayesinde sağlanıyor.

Excel Dosyaları Nasıl Şifrelenir?

Benzersiz bir araştırmanın ortaya çıkardığı sonuçların yer aldığı Excel dosyasını tüm kötü niyetli kişilere karşı kapatmak için Excel şifreleme işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu işlemin herhangi bir şekilde geri dönüşü olmadığı için öncelikle verdiğiniz kararda net olun. Bu şifreyi belirledikten sonra kaybetmeniz ya da unutmanız durumunda hiçbir şekilde geri getiremezsiniz.

Excel Dosyalarını WinRAR Diziniyle Şifreleme

Herhangi bir Excel dosyasını şifrelemek için ekstra araçlar kullanmayı tercih ediyor ve bu uygulamanın da oldukça güvenilir olmasını istiyorsanız WinRAR aradığınız güvenilirliği size en iyi şekilde sağlayacaktır.

 • WinRAR programını bilgisayarınıza indirin ve kurulumu tamamlayın.
 • Excel dosyasının üzerine sağ tıklayın ve “Arşive ekle…” seçeneğine dokunun.
 • Sizi karşılayan pencerenin sağ alt köşesinde bulunan “Parolayı ayarla…” butonuna tıklayın.
  WinRAR Excel Dosyası Şifreleme Adımı
 • Koruma şifresini belirledikten sonra “Tamam” kutucuğuna basın.

Tüm aşamaları tamamladıktan sonra şifrelediğiniz .RAR uzantılı dosyayı istediğiniz kişiyle paylaşabilirsiniz. Her ne kadar yetkisiz kişilerin eline geçmiş olsa dahi şifreyi bilmemeleri durumunda asla ve asla dosya içeriğine ulaşamayacaklar.

Excel Dosyasına Programsız Şifre Koyma

Her anlamda içerisinde önemli analizlerin ve bilgilerin yer aldığı Excel dosyasını hiçbir ekstra programa ihtiyaç duymadan şifrelemek istiyorsanız bu özellik Microsoft tarafından sizlere sunuluyor. Hem diğer yöntemlere göre daha güvenli olduğu gibi hem de belirlenen şifrenin kırılması daha zor oluyor. Bu yöntemi kullanarak Excel dosya şifreleme işlemi yapmak için belirtilen adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

 • Excel dosyasını açın ve sol üst köşede bulunan “Dosya” sekmesine tıklayın.
 • Bu sekmede yer alan menülerden “Bilgi” adlı kategoriye dokunun.
 • Bilgi kategorisinin içerisinde “Çalışma Kitabını Koru” ibaresi yer alıyor, buraya girin.
 • Bir açılır menü listelenecektir, bu menüden “Parola ile Şifrele” seçeneğine tıklayın.
  Excele Parola Korumalı Dosya Oluşturma Adımı
 • Excel dosyasının korunması için gerekli olan parolayı belirledikten sonra kaydederek çıkın.

Bu parola dosyayı kime gönderirseniz gönderin her zaman geçerli olacaktır. Belirtilen yöntemi kullanarak oluşturduğunuz parolayı sonraki süreçlerde ne yazık ki değiştiremiyorsunuz. Hâl böyle olunca dosyanın şifresiz halini muhakkak yedek almanızda fayda var.

Excel Şifre Kırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel dosyaları için belirlenen şifrelerin kırılması şifrenin ne şekilde koyulduğuna göre değişkenlik göstermektedir. Bazı kullanıcılar internette yer alan güvensiz yöntemleri değerlendirerek dosyaları şifrelediği için Excel dosyalarının şifresini kırmak fazlasıyla mümkün oluyor. Microsoft yeni çıkardığı her Office sürümünde şifreleme aracı kullanılarak koyulan şifrelerin kırılmasını daha imkansız hale getirmiştir. Bu sebeple internetten satın aldığınız şifre kırıcı programların işe yaramayacağını bilmeniz gerekiyor.

Her geçen gün teknoloji ve bilgisayara ilgimin artmasıyla edindiğim bilgileri Help 724 aracılığıyla sizlerle paylaşıyorum. Bu alana olan ilginizi pekiştirmek isterseniz içeriklerimi takibe alabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin