Teknoloji

Evcil Hayvan Dadısı Akıllı Robot: Ebo

Teknolojinin ana odak noktası, insan hayatını kolaylaştırmak. Hal böyle olunca birçok alanda teknolojinin etkisini görüyoruz. Son örnek ise biraz daha farklı. Bu kez kedi besleyenlerin işini bir hayli kolaylaştıracak olan yeni bir teknolojiden söz edeceğiz. Ebo adı verilen akıllı robot, kedi sahiplerinin hemen her an kedilerini kontrol etmesini sağlamakta. Bir nevi kedi dadısı olarak gösterebileceğimiz robotun özelliklerinden söz edelim.

Uzaktan Kontrol Edilebilen Akıllı Robot Ebo

Ebo olarak isimlendirilen akıllı robot, tam olarak minik bir top boyutunda ve dairesel tasarımla geliyor. Robotun ön kısmında elips bir ekran var ve ekranın tam ortasında geniş bir kamera yer alıyor. Wi-Fi ağına bağlanarak kullanılan cihaz, akıllı telefonlara yüklenen bir uygulama üzerinden kontrol ediliyor. Evde yalnız bıraktığınız kedinizi takip etmek için kullanacağınız robot, önde yer alan kamerası sayesinde anlık olarak size görüntü gönderebiliyor.

Üzerinde kedilerin ilgisini çekecek bir de tüy bulunan robotun tek yeteneği, size anlık görüntü göndermesi değil. Robot ile kedinizin fotoğrafını çekebiliyorsunuz. Bunun dışında kedinize seslenebiliyorsunuz. Lazer ışık tutup kedinizle oyun oynayabiliyorsunuz.

Ebo için en büyük avantaj ise uzaktan hareket kontrolü de sunuyor olması. Mobil uygulamasına girdiğiniz zaman, hareket çubuklarının yer aldığını görüyorsunuz. Mobil uygulama üzerinden bu hareket çubuklarını kullanarak cihazı hareket ettirmeniz mümkün.

Yine cihaz üzerinde yer alan sensörler, yüz tarama ve çevre tarama özelliklerine sahip. Bu şekilde hem engellere çarpmadan hareket sunuluyor hem de kedinizin yüzü taranıp, robotun kedinizi tanıması sağlanıyor.

Ebo’nun yetenekleri bununla da sınırlı değil. Bunun dışında bir de akıllı tasma artısı var. Kedinize takacağınız akıllı tasma, adımsayar özellikli. Aynı zamanda aktivite takibi de sunuluyor. Robota kablosuz olarak bağlı olan tasma sayesinde, kedinizin kaç adım attığına kadar öğrenmeniz mümkün oluyor. Robotun şarjı bittiği zaman ise otonom bir şekilde kendi kablosuz şarj ünitesine giderek, şarj olabiliyor.

Bir Kickstarter projesi olarak duyurulan robot için istenen fiyatın da 158 dolar olduğunu eklemiş olalım. Henüz satışların ne zaman başlayacağı konusunda ise bir bilgi yok. Projenin yeterli desteği almasından sonra satışların tam anlamıyla başlaması bekleniyor.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu