İnternet

ERR_CONNECTION_REFUSED Hatasının Çözüm Yolları

İnternette gezinirken en can sıkıcı durum bir hata penceresiyle karşılaşmaktır. Bu durum internet deneyimimizi alt üst eder ve gezinmeyi sonlandırırız. Bu can sıkıcı hatalardan biri de ERR_CONNECTION_REFUSED olmaktadır. Bu hata çözüm konusunda sizi bir hayli uğraştırabilir.

Çünkü sorunun kaynağı tek bir sebebe bağlı kalmamaktadır. Bağlanmak istediğiniz web sitenin sunucuları kapalı olabilir. Ya da DNS ayarlarınızdaki bir sorun bu hatayı tetikleyebilir. Türkçe anlamı “Bu web sayfası kullanılamıyor” hatası için uygulayabileceğiniz etkili çözümler bulunmaktadır.

Bu çözümlere geçmeden önce ERR_CONNECTION_REFUSED hatasının web site sunucusundan kaynaklanmadığını öğrenin. Bunu yapmak için internet bağlantınızı değiştirebilir veya başka bir cihaz üzerinden ilgili siteye bağlanmayı deneyebilirsiniz. İşte size bu sorunun nedenleri ve çözümleri:

ERR_CONNECTION_REFUSED Nedir?

Bağlanmak istenen web site, isteği red etmesi sonucu karşımıza ERR_CONNECTION_REFUSED penceresi çıkar. Adından da anlaşılacağı üzere bu web sayfası kullanılamıyor veya ulaşılamıyor olduğunu ifade etmektedir. Her web sitenin bir IP adresi ve yayın sağladığı bir DNS servisi bulunmaktadır.

Siz herhangi bir web sitesine bağlanırken bu DNS servisi ilgili siteyi IP adresinden çağırır. Eğer DNS servisi ilgili sitenin IP adresini bulamazsa bu sefer ERR_CONNECTION_REFUSED oluşur. Bu hata mesajı tarayıcılara göre değişiklik göstermektedir.

Googel Chrome: “ERR_CONNECTION_REFUSED” hata kodunu kullanır.

Mozilla Firefox: “Unable to connect” hata kodunu tercih eder.

Microsoft Edge: “Hmm… can’t reach this page” uyarı sayfasını açar.

Görebildiğiniz gibi bu site kullanılamıyor hata mesajı tarayıcından tarayıcıya farklılık göstermektedir. Bu sorun tarayıcınızdan, işletim sisteminden kaynaklanabildiği gibi web site kaynaklıda karşımıza çıkabilmektedir. Bizden taraf olan başlıca sorunlar DNS ayarları, servis sağlayıcısı, tarayıcı sorunları olmaktadır.

Ayrıca işletim sisteminde yer alan zararlı yazılımlarda ERR_CONNECTION_REFUSED sorununa sebebiyet vermektedir. Virüsler; tarayıcı ve sistem yapısını değiştirmekte veya bozmaktadır. Alt üst edilen sistem dosyaları ise bağlanmak istenen web sitede hatalara yol açmaktadır.

Bu sorunun kaynağı sadece biz olamayız. Web sitede planlı bakım çalışması veya sunucu alt yapısında sorunlar meydana gelmiş olabilir. Durum bu yönde olduğunda ise ilgili siteye bağlanamazsınız. Ek olarak web siteler ihtiyaç halinde sunucu değişikliği yapabilmektedir. Sunucu değişikliğinden sonra IP adresi değişiklik gösterir ve bilgisayarınız ilgili siteyi bulmakta zorlanır.

ERR_CONNECTION_REFUSED Hatası Nasıl Çözülür?

Bu hatanın birden fazla sebebi olduğunu yazımızın ilk kısmında sizlere belirttik. Durum bu yönde olduğu için sizlere birçok ERR_CONNECTION_REFUSED çözüm yolunu aşağıda paylaşacağız. Her işlemin ardından bilgisayarınızı yeniden başlatmanız ve ilgili siteye bağlanmanızı tavsiye ediyoruz.

1. Çözüm: Sitenin Açık Olduğundan Emin Olun

Web siteler herhangi bir zaman diliminde sorunlarla karşı karşıya gelebilmektedir. Bu sunucu hatası olabileceği gibi siteye karşı yapılan bir saldırıda olabilir. Özellikle DDoS tarzı saldırılar web siteyi tamamen erişilemez hale getirmektedir. Peki sitenin yayın yaptığını nasıl öğrenebiliriz? Şanlıyız ki bu konuda geliştirilen araçlar var!

ERR_CONNECTION_REFUSED Hatası

Is It Dow aracı ilgili sitenin açık olup olmadığını kendi tarayıcısı üzerinden test etmektedir. Yapmamız gereken ilgili siteyi açmak ve giriş alanına web siteyi yazıp, “CHECK” butonuna tıklamaktır. Bu adımdan sonra ilgili site uzak sunucu tarafından taranıp, açık olup olmadığı sizlere “UP” ve “DOWN” olarak belirtilecektir.

UP: AÇIK > Sitenin erişilebilir olduğunu her yerden açık olduğunu belirtir.

DOWN: KAPALI > Sitenin hiçbir yerden ulaşılamadığını belirtir.

2. Çözüm: Tarama Verilerini Temizleyin

Bağlandığınız her web sitenin verileri bilgisayarınızda yerel olarak saklanır. Buradaki amaç ilgili siteye daha hızlı bağlanmaktır. Kullanıcı deneyimi için birçok tarayıcı bu sistemi kullanmaktadır. Peki ya site verileri bozulduysa!? İşe o zaman karşımıza ERR_CONNECTION_REFUSED hatası çıkabilir.

Ayrıca alınan önbelleğin eski olması da bu sorunu tetikler. Web sitenin sorun yaşadığı bir zaman diliminde önbellek dosyası oluşturulmuş olabilir. Bu sizi sitenin sorun yaşadığı zamana götürür ve güncel site versiyonu karşınıza çıkmaz.

Google Chrome en yaygın kullanılan web tarayıcısıdır. Sizlere bu tarayıcı üzerinden tarama verilerinin nasıl temizlendiğini aktaralım:

  • Chrome tarayıcınızı açın ve sağ üst köşede bulunan alt alta üç nokta (Diğer) simgesine tıklayın.

ERR_CONNECTION_REFUSED Hatası

  • Daha sonra “Diğer araçlar” sonrasında “Tarama verilerini temizle” seçeneğine tıklayın.
  • “Zaman aralığı” kısmını “Tüm zamanlar” yapın ve aşağıda yer alan tüm kutucukları işaretleyin.

Burada küçük bir detay vermek istiyorum. Eğer otomatik doldurma seçeneğini kullanıyorsanız. Yani şifreleriniz sadece Chrome tarayıcıda kayıtlıysa ve bilmiyorsanız bunların silineceğini belirtelim. Bu durumu göz önünde bulundurun ve “Verileri temizle” butonuna tıklayın.

3. Çözüm: DNS Önbelleğini Temizleyin

DNS önbelleği ERR_CONNECTION_REFUSED sorunun en büyük düşmanı diyebiliriz. Chrome önbelleğiyle bunu karıştırmayın. Windows tabanlı sağlanan bu önbellek genellikle bize eski tarihli verileri sunar. Ayrıca DNS önbelleğinde gerçekleşen veri sorunları da aynı şekilde bu siteye ulaşılamıyor sorununu tetikler.

Yapılacak işlemler çok basittir. İlk olarak “Windows tuşu” ile “R” tuşuna aynı anda basın. Bu direkt çalıştır ekranını açacaktır. “Aç” kısmına “cmd” yazın ve “Tamam” butonuna tıklayın.

Komut istemi ekranına aşağıdaki komutları yazın.

ipconfig flushdns

ipconfig release

ipconfig renew

DNS önbelleğini sıfırladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarınız tekrar açıldığında tazelenmiş bir DNS hizmeti sizinle olacaktır.

4. Çözüm: DNS Sunucusunu Değiştirin

DNS önbelleğini temizlemek sizlere çözüm sunmadıysa DNS sunucusunu değiştirebilirsiniz. Chrome ve benzeri tarayıcılar alan adlarındaki IP adresini çözümlemek için DNS sunucularını kullanır. Eğer kullandığınız DNS sunucusu aşırı kullanılıyor veya sorunlu ise bağlantı sorunları yaşayabilirsiniz.

Çözümü basit…! Google DNS sunucuları dünyada en güvenli ve en stabil sunuculardır. Buna geçiş sağlayarak web site bağlantı sorunlarını ortadan kaldırabilirsiniz. Sizlere bu işlemin nasıl yapıldığını maddeler halinde aktaralım.

  • “Windows + R” tuşuna aynı anda basın. Böylelikle “Çalıştır” ekranı karşınızda olacaktır.
  • Giriş alanına “control” yazın ve enter tuşuna basın. Bu denetim masası penceresini açacaktır.
  • Denetim masası içerisinden “Ağ ve Paylaşım Merkezi”ini seçin ve sol kısımda yer alan “Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin” seçeneğine tıklayın.
  • Burada WiFi ve ethernet bağlantıları yer alacaktır. Bağlantı sağladığınız ağın üzerine sağ tıklayın ve “Özellikler” seçeneğine girin.
  • “Internet Protokolü Sürüm 4” seçeneğine çift tıklayın.

ERR_CONNECTION_REFUSED Hatası

  • Pencerenin alt kısmında bulunan “Aşağıdaki DNS Sunucu adreslerini kullan” kutucuğunu işaretleyin.
  • “1. Kısım: 8.8.8.8”“2. Kısım: 8.8.4.4” adreslerini yazın ve “Tamam” butonuna tıklayın.

Bu değişikliğin ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

5. Çözüm: İnternet Sorun Gidericisini Çalıştırın

Windows üzerinde yerleşik olarak bulunan “Troubleshooter” ile ERR_CONNECTION_REFUSED için tarama yapabilirsiniz. Bu araç bulduğu sorunları sizlere sunarak çözüm için ne gibi işlemlerin uygulanmasını belirtecektir.

Troubleshooter aracını kullanmak için Windows görev çubuğunda bulunan ağ simgesine sağ tıklayın ve “Sorunları gider” seçeneğine girin.

ERR_CONNECTION_REFUSED Hatası

Troubleshooter çalıştıktan sonra sizleri adım adım yönlendirecektir. Ekranda yer alan talimatları uygulayarak ağ ve internet sorunlarını çözüme kavuşturabilirsiniz. Çözüme dayalı tüm ayarlamaları sizin yerinize yapacaktır.

6. Çözüm: Zararlı Yazılımları Temizleyin

İşletim sisteminizde bulunan zararlı yazılımlar web tarayıcınızı ve ağ ayarlarınızı alt üst edebilmektedir. Sistem güvenliğiniz yeterli değilse bu tarz virüsler sisteminize kolaylıkla bulaşabilmektedir. Çözüm olarak virüs taraması yapılmalı ve zararlı dosyalar temizlenmelidir.

Bu konudaki en başarılı yazılımı virüs temizleme içeriğinde sizlere aktarmıştık. İlgili içeriğe ulaşarak bilgisayarınızdaki virüslerden kurtulabilirsiniz. Tekrar bu sorunla karşılaşmamak için en güçlü Antivirüs yazılımını bilgisayarınıza yüklemelisiniz.

7. Çözüm: Modem Ayarlarınızı Kontrol Edin

ERR_CONNECTION_REFUSED hatasını bağlanmak istediğiniz tüm sitelerden alıyorsanız, modem ayarlarını kontrol etmek gerekir. Modem ayarlarında yapılan en küçük hata; bağlantı problemlerinin kapısını açar.

Modem ayarlarını kontrol edecek düzeyde teknik bilgiye sahip değilseniz, hizmet aldığınız servis sağlayıcısına talepte bulunabilirsiniz. Uzaktan modeminize erişim sağlayarak gerekli düzenlemeyi sağlayacaklardır.

ERR_CONNECTION_REFUSED Hatası Çözülmedi

ERR_CONNECTION_REFUSED için en popüler çözüm yollarını ele aldık. Bu çözümlere rağmen halen sorun yaşıyorsanız sebebi web site kaynaklı olabilir. Bu konuda yapılacak tek şey sabırla sitenin düzelmesini beklemektir. Eğer site sizin için çok önemliyse web site wohis bilgilerinden ilgili sitenin mail adresine ulaşabilirsiniz.

Site sahibine web sitenize bağlantı sağlarken ERR_CONNECTION_REFUSED hatası aldığınızı ve bağlanamadığını belirtebilirsiniz. Web site yöneticileri bu gibi kritik öneme sahip hataları önemsemekte ve aksiyon almaktadır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu