Ana Sayfa İnternet En Çok Tercih Edilen Chrome Eklentileri Nelerdir?

En Çok Tercih Edilen Chrome Eklentileri Nelerdir?

En Çok Tercih Edilen Chrome Eklentileri

İnternet kullanıcılarının çoğunun Chrome’u tarayıcı olarak kullandığını dikkate alırsak, sıradan internet kullanıcılarının, aynı zamanda geliştirici ve tasarımcı olarak web dünyasında çalışan kişilerin Chrome’dan en iyi şekilde yararlanmak istemesi çok doğal diyebiliriz.

Herkes kendi ihtiyaçlarına göre bazı Google Chrome plugin yani eklentileri kullanıyor. Ekranda geçirdiğimiz sürenin arttığı ve de neredeyse tüm iş, eğitim, günlük hayat işlerini dijital ortamda yürüttüğümüz bugünlerde, hayatınızı çok daha kolaylaştıracak ve kısa yollar sunacak Chrome Eklentilerini bu yazıda listeliyoruz. Aynı zamanda güvenlik amaçlı kolay kullanımlı ve hızı da etkilemeyen çözümler de mevcut!

FlowCrypt

FlowCrypt

FlowCrypt, Chrome yanında Gmail kullanan kişilere ekstra güvenlik deneyimi sunan bir eklentidir. Gmail yapısına PGP şifrelemesini ekler ve Gmail web uygulamasındayken daha güvenli bir şekilde belge ve bilgi paylaşımı adına şifreli e-posta ve ekler göndermenize olanak tanır. Eklenti bunun için Güvenli Yazma düğmesi ekler. Ve normal halinde olduğu gibi yazdığınız taslakları şifrelenmiş olarak oluşturabilir ve bu şifreleri çözmek için genel bir “anahtar” oluşturabilirsiniz. Eğer VPN üzerinden ve ayrı bir server üzerinde saklanan e-postalar ile çalışmıyorsanız, FlowCript sayesinde Gmail üzerinden de güvenli bir şekilde iş yapabilirsiniz.

NordVPN

NordVPN

Google Chrome eklentisi olarak çalışan birçok VPN eklentisi mevcut. NordVPN eklenti çözümü en güvenilen VPN eklentilerinden. VPN yazılımları ekstra güvenli ve anonimleştirilmiş bir internet katmanı sunduğu için tercih edilmektedir. Öte yandan yerleşik yazılım haricinde eklenti olarak Chrome, Firefox ve Android cihazlarıyla uyumlu NordVPN pluginini kullanmak oldukça pratik. Eğer diğer alternatiflere göz atmak istiyorsanız en iyi VPN listesinde seçenekleri görebilirsiniz.

Bu eklenti ile kalıcı olarak WebRTC’yi devre dışı bırakabilirsiniz. Çünkü bu özellik birçok tarayıcıda otomatik olarak çalışır ve VPN kullansanız dahi IP adresinizi internet sağlayıcınıza ya da üçüncü bir tarafa sızdırabilir. NordVPN eklentisinin sunduğu CyberSec özelliğini kullanarak hem IP gizliliğinizi koruyabilir hem de reklam ve kötü yazılım engelleyici olarak da yararlanabilirsiniz.

AdBlocker Ultimate

AdBlocker Ultimate

AdBlocker Ultimate, yaygın olarak tercih edilen ve açık kaynaklı olarak çalışan bir reklam engelleme eklentisidir. Sahibi ya da yürütücü bir şirket otoritesi olmadığı için reklamların bir kısmını engellerken bir kısmını beyaz listeye alıp gösterilmesine izin verme gibi bir durum yaşanmamaktadır. Öte yandan whitelist yani beyaz listeye ekleme seçeneği tamamen kullanıcı isteğine kalmış durumda. Eğer reklamını desteklemek istediğiniz ya da hizmetten yararlanmak için reklam görüntülemeniz gerekirse kendi beyaz listesinizi yaratabilirsiniz.

Web of Trust WOT

Web of Trust – WOT

Web of Trust çok uzun zamandır kullanılan ve sitelerin güvenirliğini tıklamadan önce Google’da listelenirken kullanıcıya gösteren bir araçtır. Kullanıcıların yaptığı oylamalara göre Google arama sonucunda site adresi yanında yeşil, gri, kırmızı gibi renklerle sitenin güvenirliliği gösterilmekte ve üzerine geldiğinizde ise sitenin kullanıcılar tarafından oylanmış puanı gösterilmektedir. Böylece sitelere girip sonradan sorun yaşamak yerine kötü niyetli ve güvenilir olmayan URL’leri görebilirsiniz.

Pablo

Pablo

Pablo uygulaması hem pratik hem de sosyal medya dostu bir uygulama. Ücretsiz bir şekilde görsel düzenleme, resim üzerine metin yazma, yazı tipi ve efekt seçme gibi hizmetler sunan bir eklenti. Bu kolay tasarım aracından sadece sosyal medya fotoğrafları için değil, hazırladığınız bir sunum, slayt veya doküman için de yardım alabilirsiniz.

Signal Chrome Eklentisi

Signal Chrome Eklentisi

Özellikle WhatsApp’ın kişisel veri krizinden sonra ünlenen ve de Elon Musk’ın önerdiği mesajlaşma programı olarak anılan Signal epey zamandır güvenlik ve gizlilik düşkünlerinin zaten favori uygulamasıydı. Hem de Google Chrome eklentisi olarak da kullanmak mümkün.

Signal Mesajlaşma eklentisi, kullanıcı adı veya pinleri ayrıca oluşturmadan telefon numaranızı ve rehberinizi tarayıcıdan kullanmanızı sağlar. Ücretsiz olan bu program, uçtan uca şifreleme güvencesi sunar ve grup konuşmalarına ve dokuman paylaşımına da izin verir.

Awesome ScreenShot

Awesome ScreenShot

Oldukça pratik eklentilerden biri olan Awesome Screenshot sayesinde tarayıcınızda görüntülediğiniz sitelerden kolayca ekran görüntüsü alabilir üzerinde çizim veya vurgulama gibi değişiklikler yapabilir, kopyalayabilir ve istediğiniz şekilde kaydedebilirsiniz. Başkalarına göndermek ve diğer platformlarda kullanmak da mümkün.

WhatFont

WhatFont

Chrome Web Mağazası’ndaki bir milyondan fazla indirmeye sahip eklenti adından da anlaşıldığı gibi gördüğünüz yazı tipinin adını öğrenmenizi sağlar. Öğrenmek için sadece imlecinizi yazının üstüne getirin ve font ismi hemen altında görünecektir. Ayrıca bir ekran açmanıza ya da kopyalamanıza gerek kalmıyor.

Dark Reader

Dark Reader

Dark mode yani karanlık mod artık Windows programlarından mobil uygulamalara ve sosyal medya platformlarına kadar destekleniyor. Ancak yine de her sitede bu seçenek mevcut değil. Özellikle gece çalışanlar, uzun süre ekrana bakanlar, yazı yazma, kod yazma gibi uzun ekran süresi gerektiren işlerde karanlık mod konforunuzu artıracaktır. Ayrıca eğer web sitesi karanlık modda iyi görünmüyorsa ve okunaklık azalıyorsa, kontrast ve parlaklık ayarlarını manuel düzenleyerek hatta gri tonlamalar katarak görünümü iyileştirebilirsiniz.

Gitmeden,

Elbette bu yazıda yer alan eklentiler oldukça limitli. Şu anda Chrome eklenti seçenekleri çok fazla ve gün geçtikte de artıyor. Ancak unutmayın, her eklenti az da olsa hız ve performansı etkiler. Çok fazla eklenti eklemek hem tarayıcı güvenliği hem de hız açısından sizi zorlayabilir. O yüzden hepsinin çekici özelliklerine kanmayıp gerçekten ihtiyacınız olanları yükleyin deriz.

Gazetecilik bölümü mezunu biri olarak kendimi teknoloji alanında özgür hissediyorum. Bu nedenle teknoloji, oyun bölümlerinde araştırmalar yaparak yazılarımı Help 724 sitesinde paylaşmaya başladım. Özellikle sosyal medya, uygulamalar, internet siteleri ve oyunlar alanında edindiğim bilgi ve tecrübeler sizlerle beraber olacak. Paylaştığım içerikler ile ilgili soru ve görüşlerinizi ileterek bana destek olabilir ve sizin isteklerinize yönelik içeriklerde hazırlayabilirim.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin