Teknoloji

Elektrikli Otomobiller Yaygınlaşıyor

Teknolojinin son yıllarda hayatımıza giren en büyük değişimlerden biri de herhalde otomotiv sektöründe gerçekleşiyor; elektrikli arabalar… Son zamanlarda BMW, Renault ve Tesla gibi otomotiv sektörünün öncüsü firmaların hızla elektrikli araba üretimine geçmesi gösteriyor ki, geleceğimizin araçları bunlar olacak.

Son 20 seneye baktığımızda teknolojinin muazzam bir hızla geliştiğini görüyoruz.  Zaten bilimsel veriler de son 100 yılda yapılan teknolojik ilerlemenin, insanlık tarihinin o güne kadar yaptığı ilerlemeye denk olduğunu söylüyor. Elbette bu durumun getirdiği en büyük sıkıntı hammadde. Tüm dünyada öyle hızlı bir büyüme var ki, yakın zamanda hammaddenin biteceği konuşuluyor.

Azalan hammaddenin yanında bir başka sorun da tükenen enerji kaynakları. Özellikle petrol kaynaklı enerjinin birkaç on yıl sonra biteceğini artık herkes biliyor. Bu nedenle büyük firmaların yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeleri hiç tesadüf değil.

Elektrikli Otomobiller Yaygınlaşıyor

Teknolojinin son yıllarda hayatımıza girdiği en büyük değişimlerden biri de herhalde otomotiv sektöründe gerçekleşiyor; elektrikli arabalar…  Son zamanlarda BMW, Renault  ve Tesla gibi otomotiv sektörünün öncüsü firmaların hızla elektrikli araba üretimine geçmesi gösteriyor ki, geleceğimizin araçları bunlar olacak.

Elektrikli Otomobiller Yaygınlaşıyor

Hükümetlerin de destek verdiği elektrikli arabalar için başta Almanya olmak üzere, İskandinav ülkeleri de dahil büyük bir kampanya başlatmış durumda. 2020 yılında mevcut araçların yarısına yakını kadar bir miktarın elektrikli araçlara döneceğini belirten yetkililer, bu konuya büyük de bir kaynak aktarıyor. Çevre dostu bu otomobiller sayesinde büyük oranda ekonomik gelir geleceğini ve gürültü kirliliğinden kurtulunacağını belirtmek gerek.

Elektrikli Otomobiller Yaygınlaşıyor

Yine de, halen büyük oranda elektrikli araç sektöründe eksiklikler var. Şirketler var güçleriyle çalışsalar da örneğin tek şarjla gidilen mesafe halen benzinli ve diesel araçların çok çok gerisinde. Aynı zamanda elektrikli araçların belli bir hıza çıkamaması da bir sorun. Tüm bu handikaplara bir de elektrik şarj istasyonlarını yaygınlaşmadığını da ekleyince, elbette, şu an için kullanıcılar tarafından ön yargıyla yaklaşılıyor.

Her şeye rağmen iyileştirilmeye çalışılan koşullar göz önüne alındığında, yakın zaman içerisinde sokaklarda sessiz sessiz ilerleyen elektrikli arabaların yaygınlaştığını görmek artık hayal değil.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu