Teknoloji

Elektrikli Araçlarda Enerji Geri Kazanımı Nedir?

Elektrikli araçlar, şimdinin değil ama geleceğin en yaygın kullanılan araçları olacak. Öyle ki birçok marka bu alanda önemli yatırımlar yapıyor. BMW, Audi gibi lüks araç markalarının yanında Toyota gibi her bütçeye hitap eden araçlar geliştiren markalarda elektrikli motorlara yönelmiş durumda. Hatta birçok marka dizel motorları iptal etmeye başladı. Elektrikli araçlar hayatımıza yavaş yavaş girerken, bu alanla ilgili merak edilen bazı teknolojilerde kafa karıştırmıyor değil. Bu noktada elektrikli araç kullanan ya da elektrikli araç almak isteyen sürücülerin, en çok merak ettikleri konu ise enerji geri kazanımı olayı.

Araçların seyir sırasında bataryayı belli bir seviye şarj etmelerini sağlayan ve frenleme ihtiyacını azaltan, elektrikli araç enerji geri kazanımı teknolojisinden bahsedelim.

Elektrikli Araç Enerji Geri Kazanım Sistemi ve Artıları

Elektrikli araçlarda seyir halindeyken, aracınızı yavaşlattığınız her an size enerji kazanımı sağlar. Her elektrikli otomobilde olmamakla beraber, genel olarak bu sınıf araçlarda ayağınızı gazdan çektiğiniz zaman, araçta mini bir fren kuvveti hissedersiniz. Motor jeneratörü ile bu direnç kuvveti esnasında üretilen enerji, elektrik enerjisi olarak araçta yer alan bataryaya yeniden kazandırılır. Yani gaz pedalını her bıraktığınız zaman, oluşan frenleme kuvvetiyle belli bir miktar enerji üretilmekte ve bu enerji de yeniden pile kazandırılmakta.

Elektrikli Araçlarda Enerji Geri Kazanımı Nedir?

Enerji geri kazanımı olarak nitelendirilen bu sistem sayesinde, aracınızın fren ihtiyacı da en aza indirilmiş oluyor. Tabii ki sürüş dinamiklerine alışmanız gerekmekte. Sürüş dinamiklerine alıştıktan sonra ise trafikte uygun olan alanlarda bu şekilde bir frenleme sistemi kullanılabilir.

Böyle baktığınız zaman sistemin iki ayrı artısı söz konusu. İlk artı, belli bir miktar yeniden batarya kazanımı elde edilmesi. İkinci artı ise fren balatalarının ömrünün uzamasının sağlanması. Özellikle lüks modellerde kullanılan teknoloji, önemli bir kaynak kazancı artısı olarak gösterilebilir.

Tabii ki enerji geri kazanımı teknolojisinden tam verim almak için, kullandığınız araca da biraz alışmış olmanız gerekiyor. Özellikle sürüş güvenliği noktasında bu önemli bir detay.

Tüm bu artılarıyla beraber enerji geri kazanımı sistemi her ne kadar, sürüş sırasında bataryanın yeniden dolmasını sağlayacak derecede yeterli bir teknoloji olmasa da, ilerleyen dönemlerde sistemin geliştirilmesi tamamen elektrik motoruyla çalışan araçların menzil sorununu çözecek gibi duruyor.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu