Teknoloji

Elektrikli Araçlar için Özel Geliştirilen Bosch Pyrofuse Teknolojisi

Elektrikli otomobillerin sayısı günden güne artış gösteriyor. Sadece sürücülerin değil, markaların da bu alana ilgisi artmaya başladı. Honda, Toyota, BMW gibi birçok dev marka Avrupa genelinde dizel motorların üretimini durdurma kararı alarak, elektrikli motor teknolojilerine yönelmeye başladı. Sadece otomobil markaları değil, diğer teknoloji markalarının da bu alana ilgisi artıyor. Son örnek ise dev markalardan biri olan Bosch oldu. Kısa süre önce duyurulan Bosch Pyrofuse sistemi, biraz daha sorun odaklı bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor.

Markaların elektrikli araçlarda yaşadığı sorunların başında gelen pil güvenliği sorununa çözüm oluşturacak Bosch Pyrofuse sistemi için açıklanan detaylara bakalım.

Bosch Pyrofuse Teknolojisi Elektrikli Araçlarda Pil Güvenliğini Arttıracak

Bu teknoloji, elektrikli araçlarda yer alan pillerin güvenliğini sağlamak üzerine geliştirilmiş bir teknoloji. Bilindiği gibi elektrikli ya da hibrit araçlarda güç sağlayan bir batarya var. Herhangi bir kaza anında bu bataryaların önemli ölçüde güvenlik sorunu oluşturabileceği kabul görmüş bir gerçek.

Kaza sırasında pilin aldığı bir darbe, pilin patlamasına neden olabiliyor. Başka bir aksilik ise herhangi bir kazada ya da arıza da pilin, arabanın içine akım vermesi durumu. Bu gibi durumlarda sürücülerin ve yolcuların ciddi yaralanmalarla karşı karşıya kalması söz konusu oluyor.

Elektrikli Araçlar için Özel Geliştirilen Bosch Pyrofuse Teknolojisi

Bosch Pyrofuse teknolojisi yaşanan tüm bu güvenlik sorunlarının önüne geçecek olan bir teknoloji. Elektrik bağlantısına yerleştirilen hava yastıkları, özel sensörler ile kontrol ediliyor. Herhangi bir kaza anında ya da belirlenen düzeyin üstünde bir darbe uygulanması durumunda, hava yastıkları patlatılıyor ve elektrik bağlantısı kesiliyor.

Kontrollü olarak gerçekleştirilen patlama belli bir koruma alanı içerisinde gerçekleştirildiği için sürücü ya da yolcular zarar görmüyor. Yeni teknolojinin en büyük avantajı ise hemen her araca uygulanabilecek olması.

Bunun için markaların elektrikli araçlarında uyumlu bir pil sunmasına gerek yok. Daha önce tanıtılan elektrikli otomobiller için de kullanılabilir olan teknoloji, yavaş yavaş bir standart olarak sunulacak gibi duruyor.

Şimdilik yeni Bosch Pyrofuse teknolojisinin ne zaman kullanılacağını bilemiyoruz. Buna karşın yeni sistemin, elektrikli araçlarda standart haline geleceği düşünülüyor.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu