Donanım

Ekran Kartı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Ekran kartı seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken pek çok unsur mevcut. Çeşitli ekran kartlarının arasından hem fiyat hem de özellikler açısından size uygun olan ekran kartını seçmek yorucu bir süreç olabilir. Çünkü ekran kartları hem fiyatı yüksek olan hem de bütçe dostu olan pek çok seçenek barındırmakta. Nvidia’nın güçlü RTX 2080 ve RTX 2080 Ti modelleriyle AMD Radeon VII modeli pahalı seçenekler arasında sayılırken, Nvidia GTX 1660 ve AMD RX 580 daha düşük fiyatlı ekran kartları bandında yer almakta.

Ekran kartınızı seçerken eğer fiyat – performans ürünleri içinden bir seçim yaparak sisteminizi bir basamak yukarı taşımak isterseniz bütçenizi zorlamanız gerekmeyecektir. Ancak iyi bir bütçe ayırmayı seçerseniz tavan fiyatların şaşırtıcı derecede yüksek olduğunu görebilirsiniz.

Ekran Kartı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

RTX 2060 gibi daha ucuz RTX 20 – serisi GPU’lar piyasaya sürülmeden önce bu ürünlerle güç açısından eş değer olan ve fiyatı uygun olan GTX grafik kartlarına talep olmuştu. Fakat artık bu durum söz konusu değil. Çünkü, her ne kadar ucuz olsalar da, bu ekran kartlarını satın almak, bu serilerin üretimi durdurulduğu için riskli sayılmakta.

Doğru ekran kartını seçmek çok zor bir süreç olsa da eğer ihtiyacınızın karşılığı olan ve cebinize uygun ürünü seçerseniz doğru ekran kartını bulabilirsiniz. Alacağınız ekran kartını muhtemelen çok uzun süre kullanacağınız için, ekran kartı araştırması sırasında harcadığınız zamana üzülmeyin.

İşte ekran kartı seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenler:

Bütçenizi Belirleyin

Ekran Kartı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bilgisayarların en pahalı bileşenleri genellikle ekran kartları olsa da, neyse ki bu parçaları sık sık değiştirmek gerekli değil; tabii eğer yeni çıkan parçalar özellikleriyle sizi cezbetmiyorsa. Eğer önceliğiniz düşük fiyatlı bir ekran kartı satın almaksa 219$’a bir Nvidia GTX 1660 ya da 279$’a bir GTX 1660 Ti seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Bunlar şu anda Nvidia’nın en düşük fiyatlı ürünleri olarak piyasada yer alıyor. Üstelik bu iki ekran kartının performansı, GTX 1060 modelinin performansından çok daha iyi. Bununla birlikte eğer ekran kartına daha yüksek bütçe ayırabilirim diyorsanız RTX 2060 ve RTX 2070 ürünleri paranızın karşılığını verecektir.

İhtiyaçlarınızı Göz Önünde Bulundurun

Ekran Kartı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Günümüzde yüksek kaliteli ekran kartlarının sunduğu güce ihtiyaç duyan uygulamaların sayısı az olduğu için, yeni bir ekran kartı seçimi bütçenizi zorlamamalı. Bu demek oluyor ki, düşük kaliteli bir ekran kartı seçimi bile oyun deneyiminizi çok iyi seviyelere çıkaracaktır. Bu durumda, eğer bilgisayarınızda sık sık oyun oynayarak vakit geçiriyorsanız ve 150$’ın üstüne çıkmak istemiyorsanız, Nvidia GeForce GTX 1050 ve AMD Radeon RX 560 ekran kartları ihtiyacınızı karşılayabilir. Ancak bu ekran kartlarının düşük ve orta düzey grafik ihtiyacı isteyen oyunlarda iyi bir çözüm olabileceğini, üst düzey oyunlarda ya da her oyunun 1080p çözünürlüğünde tatmin edici sonuçlar veremeyebileceğini not edin.

Eğer bütçeniz 200$ civarındaysa ekran kartı seçimi için GTX 1660 ve RTX 580 ürünleri doğru olacaktır. Bu ekran kartları günümüzün orta ve yüksek düzeyde grafikli oyunları için uygundur. Ancak birkaç ay daha beklerseniz RTX 2060 ekran kartını 400$’ın altına ve RTX 2070 ekran kartını 500$’ın altına satın almanız mümkün olabilir.

Ekran Kartı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Eğer görüntü kalitesi konusunda size en iyi deneyimi yaşatacak ve yüksek kare hızlarında oyun oynamanıza izin verecek bir ürüne sahip olmak isterseniz, bu durumda bütçenizi artırmanız şart. 699$ fiyatıyla RTX 2080 serinin en iyi ekran kartı olarak karşınıza çıkıyor. Ancak AMD Radeon VII barındırdığı 16 GB RAM ile onu gölgede bırakıyor ve eğer 4K monitörde oyun oynamak istiyorsanız bu sizin için en iyi seçenek gibi görünüyor.

Bununla birlikte RTX’in ışın izleme teknolojisine sahip ekran kartı, AMD’nin yüksek kaliteli ekran kartından daha iyi bir performans sunabilir. Eğer bütçeniz yeterince yüksekse 1,199$ fiyatıyla Nvidia’nın en güçlü ve en pahalı ekran kartı olan RTX 2080 Ti ürününü satın almayı düşünebilirsiniz.

Kullandığınız Ekranın Özellikleri Önemli

Ekran Kartı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Ekran kartı seçimi yaparken kullandığınız ekranın özelliklerini dikkate almanız şart. Hayranı olunan yüksek kaliteli ekran kartlarının monitörlerde sunduğu görüntünün özellikleri her monitörde göze çarpmaz. Bu nedenle ekran kartının avantajlı ya da kısıtlı yanları 1080p’de, 1440p’deki ya da 4K monitördeki gibi görülememekte.

Yeni ekran kartınızı alırken aynı zamanda yüksek özelliklere sahip yeni bir monitör satın almayı da düşünüyorsanız, karar verirken bunu da göz önünde bulundurmalısınız. Şu anda RTX 2060 ve RTX 2070 ekran kartları 1440p monitör için iyi bir seçim olabilir. 4K ekranlar içinse hem oyun deneyimi hem de tatmin edici sonuçlar açısından yeni RTX 20 – serisi en iyi seçim olacaktır.

Not: Ekran kartı fiyatları dolar kuru ile doğrudan ilişkili olduğu için ve son dönemde dolar kuru çok değişken olduğu için fiyatları Amerikan Doları cinsinden vermeyi uygun bulduk.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu