Donanım

Ekran Kartı Nasıl Takılır ve Çıkarılır ? Resimli Anlatım

Ekran kartı nasıl değiştirilir, ekran kartı nasıl takılır gibi sorularınızın detaylı anlatımı bu yazımızda sizlerle. Bilgisayarımızın donanımlarını zamanla değiştirmemiz, yenilememiz gerekebilir. Bunlardan en sık değiştirilen donanım ise ekran kartıdır. Ekran kartları diğer donanım birimleri gibi birçok işlevi ve görevi bulunmaktadır.

Bu işlevleri ve görevleri arasında en popüleri ise yüksek grafik kalitesi ve performans sağlamasıdır. Bu özellik en çok oyun kullanıcılarını ilgilendirmektedir. Fakat normal bir bilgisayar kullanıcısı veya bir grafiker için de önem arz etmektedir. Peki bu önem arz eden ekran kartı donanımı nasıl takılır ?

Ekran Kartı Takılmadan Önce ?

Ekran Kartı Nasıl Takılır ve Çıkarılır ? Resimli Anlatım

Ekran kartı nasıl takılır sorusunun cevabından önce bu işlemi uygularken dikkat edilmesi gereken bazı hususlardan bahsedelim.

Ekran kartını değiştirmeden önce kesinlikle bilgisayarınıza gelen voltajı kesmelisiniz ve ayrıca bilgisayar kasası içerisindeki tozları temizlemeniz gerekmektedir.

Bilgisayar kasasının içerisindeki tozları temizlemenizin sebebi yeni ekran kartınızı montajlama sırasında sokete toz ve benzeri kirlerin ulaşmamasıdır.

Eski Ekran Kartı Nasıl Çıkarılır ?

Ekran Kartı Nasıl Takılır ve Çıkarılır ? Resimli Anlatım

Bilgisayar kasanızın yan kapağını dikkatlice açın, içerisindeki ekran kartını çıkartmak için ekran kartınızı bilgisayar kasası ile sabit tutan vidayı sökün ardından anakartın ekran kartı soketinde bulunan mandalı dikkatlice pasif hale getirecek şekilde parmağınızla bastırın ve eski ekran kartınızı kendinize doğru çıkartın.

Yeni Ekran Kartı Nasıl Takılır ?

Ekran Kartı Nasıl Takılır ve Çıkarılır ? Resimli Anlatım

Ekran kartı nasıl takılır sorumuza gelebiliriz. Yeni ekran kartının montajı için yapılması gereken işlemler ise çıkartılan eski ekran kartı soketinize yani PCI-Express x16 soketine yeni ekran kartınızı dikkatlice yerleştirin ardından sökülen vidayı takın.

Ekran kartınızın görüntü çıkışlarını kasanızın arkasındaki boşluklara denk geldiğini kontrol edin, eğer denk gelmiyorsa kasanın müsaade verdiği kadar boşluk oluşturabilirsiniz.

Ekran Kartı Nasıl Takılır ve Çıkarılır ? Resimli Anlatım

Son olarak yeni ekran kartınız ekstra güç gereksinimine ihtiyaç duyabilir. Eğer ekran kartınızın ekstra güç girişleri bulunuyorsa, Power Supply (Güç Kaynağı) kablolarında yer alan ve ekran kartımız için özel olarak tasarlanmış güç kablolarını yeni ekran kartının güç (voltaj) girişlerine takın.

Bu güç girişleri genelde 6 veya 8 delikli olmaktadır. Burada bahsedilen durum her ekran kartı için geçerli değildir. Genellikle çok güçlü ekran kartlarında bulunmaktadır. Ekran kartı nasıl takılır ve çıkarılır yazımızın sonuna geldik. Yaşadığınız sorunları bizlere yorum olarak belirtebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

2 Yorum

  1. Benim ana kart 2007 model ve mandal yok güç uyguladığı da gelmediğini anlıyorum nasıl yapacağımı bir türlü bulamadım yardımcı olursanız sevinirim

    1. Merhaba, Ekran Kartını Bilgisayar Kasası İle Sabit Tutan Vidaların Söküldüğüne Emin Olun. Ayrıca Mandal Bazen Soket İle Aynı Renk Olmaktadır Bu Sizi Yanıltmasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu