Ana Sayfa Eğitim Edebiyat Öğretmeni Nasıl Olunur? Şartları Neler?

Edebiyat Öğretmeni Nasıl Olunur? Şartları Neler?

Edebiyat Öğretmeni Nasıl Olunur

Öğretmenlik başlı başına kutsal bir meslektir. Büyüklerimiz hep peygamber mesleği diye söylerlerdi. Bu yüzden meslek seçiminde şimdilerde popülaritesi ve saygınlığı farklı sebeplerden azalsa da hala aynı kutsiyeti devam ettiren öğretmenlik mesleğini seçmek birçok gencin hayali. Bu çerçevede herkes ilgi duyduğu alanda karşısındakine faydalı olmak ve ona bir şeyler öğretmek ister. Bu yüzden öğretmenlik mesleği hangi alan veya bölüm olursa olsun oldukça önemli ve saygın bir meslektir.

Edebiyat öğretmeni olmak isteyenler daha çok sözel zekâ üzerine çalışanlar ve kitap, kütüphane, yazar, eser, yazı, anlatma, okuma vb. terimleri duyduğunda huzur bulan kişilerdir. Çünkü bu terimler duyulduğunda huzuru kaçan kişiler edebiyat öğretmeni olamazlar. Olsalar isteyerek bu mesleği yapamazlar, zoraki olmuş olur. O yüzden edebiyat öğretmeni olmak için önce bu alana ilgi duymak gerekir. Küçüklükten başlayarak kitaplarla haşır neşir olan bir kişi büyüdüğünde edebiyat öğretmeni olarak kendini bulabilir.

Ülkemizde edebiyat öğretmeni olmak isteyenlerin önünde uzun bir eğitim süreci vardır. Liseden itibaren yapılan alan seçimlerinde sözel bölümü tercih etmek gerekir. Yapılan bu tercihten sonra ise YKS sınavında istenilen puana ulaşmak için edebiyat öğretmenliği hedefli çalışmak gerekir.

Üniversitelerin edebiyat öğretmenliği bölümleri sözel puanla öğrenci alan bölümlerdir. Öğretmenlik olarak Türkiye’nin belli başlı üniversitelerinde Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü bulunmaktadır. Geri kalan üniversitelerin tamamında ise Türk dili ve edebiyatı bölümü bulunmaktadır. Buradan mezun olan öğrenciler formasyon derslerini tamamladıktan sonra öğretmen olmak için atamalara başvurabilir. Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği bölümünden mezun olanlar ise herhangi bir ayrı formasyon dersi almalarına gerek kalmadan öğretmen olarak mezun olurlar. Öğretmenlik bölümünün eğitim süresi beş yıl, edebiyat bölümünün eğitim süresi ise dört yıldır.

Edebiyat Öğremeni Olmanın Şartları

İyi bir edebiyat öğretmeni olmak için üniversite eğitimini başarıyla bitirmek elbette önemlidir. Bununla birlikte sadece gerekli bölümü başarıyla bitirmek öğretmen olmak için maalesef ki ülkemizde yeterli olmamaktadır. Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) yeteri kadar puan alıp devlet kadrolarına atanmayı beklemek gerekir. Günümüzde atanamayan milyonlarca öğretmen olduğunu düşünürsek KPSS’den alınacak puan büyük önem taşımaktadır. Bu puan neticesinde atamalarda bir öğretmenin atanma şansı daha da artmaktadır.

KPSS ataması ben bekleyemem diyenler için özel sektörde çalışma imkânı elbette mevcut. Ancak devlet kadrosu gibi sağlam bir çalışma durumu söz konusu olmayabilir.

Fen edebiyat fakültesi mezunu olanlar içinse akademik kariyer yapma yolu açıktır. Herhangi bir üniversitede yüksek lisans için başvurup bunu tamamladıktan sonra doktora ve diğer akademik kariyerleri tırmanan kişi edebiyat alanında doçent hatta profesör olabilmektedir. Bunun ön şartı ise yine bir sınav. ALES. Akademik Lisansüstü Eğitim Sınavı olarak bilinen ALES’te üniversiteler tarafından yeterli görülen puanı alarak yüksek lisansa başlamak mümkün.

Bütün bunları sıralamak gerekirse edebiyat öğretmeni olmak için;

  • Önce merak istek ve arzu gerekir. Çünkü bu üçü olmadan edebiyat insana oldukça sıkıcı gelecektir.
  • Lise döneminde sözel veya eşit ağırlık puan türlerinden birini seçmek gerekir.
  • YKS sınavında başarılı olmak ve en azından Türk dili ve edebiyatı bölümüne girmek için yetecek puanı kazanmak gerekir.
  • Eğitim fakültesi kazananlar için eğitim süresi beş yıl Fen-Edebiyat fakültesi öğrencileri için edebiyat eğitimi süresi dört yıldır.
  • Eğitim fakültesi çıkışlılar direkt olarak öğretmen diploması alabilirken edebiyat fakültesi çıkışlıların ayrıca formasyon derslerini alması gerekir. Bu dersleri aldıktan sonra öğretmenlik mesleğini seçebilirler.
  • Her iki grup için de devlet kadrolarında öğretmenlik yapmak KPSS’den alınacak puana bağlıdır. Atanmak için yeterli puanı alanlar öğretmenlik mesleğine başlayabilir.
  • Özel sektörü tercih edenler ise mezun olur olmaz uygun bir yerde öğretmenlik mesleğine başlayabilirler.
  • Edebiyat mezunu olanlar öğretmenlik haricinde akademik kariyer yapabilir ve ayrıca TRT, Kültür bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, Kütüphaneler, RTÜK vb. kurumlarda çalışma imkanına sahip olabilirler.

Gazetecilik bölümü mezunu biri olarak kendimi teknoloji alanında özgür hissediyorum. Bu nedenle teknoloji, oyun bölümlerinde araştırmalar yaparak yazılarımı Help 724 sitesinde paylaşmaya başladım. Özellikle sosyal medya, uygulamalar, internet siteleri ve oyunlar alanında edindiğim bilgi ve tecrübeler sizlerle beraber olacak. Paylaştığım içerikler ile ilgili soru ve görüşlerinizi ileterek bana destek olabilir ve sizin isteklerinize yönelik içeriklerde hazırlayabilirim.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin