İnternet

E-Devlet Askerlik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok belgeye e-Devlet sayesinde erişebiliyoruz. Trafik cezasından vergilere, icra dosyasından askerlik durumuna kadar sorgulama yapabildiğimiz e-Devlet sayesinde işlerimiz oldukça kolaylaşıyor. Öyle ki artık bazı illerde elektrik ve doğalgaz aboneliklerini açma ve kapatma işlemi bile e-Devlet üzerinden yapılabiliyor. Ancak biz bu yazımızda e-Devlet askerlik sorgulama nasıl yapılır? Sorusuna cevap vereceğiz.

  • Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/ adresine gidin.
  • Daha sonra ekranın sağ üst tarafında bulunan “Giriş Yap” butonuna tıklayarak hesabınıza giriş yapın.

E-Devlet Askerlik Sorgulama Nasıl Yapılır?

  • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra ekranın orta kısmında bulunan “Arama” bölümüne “Askerlik Durum Belgesi Sorgulama” yazın ve arama sonucunda çıkan (görseldeki gibi), “Askerlik Durum Belgesi Sorgulama (Milli Savunma Bakanlığı)” seçeneğine tıklayın.

E-Devlet Askerlik Sorgulama Nasıl Yapılır?

  • Bu adımda, karşınıza çıkan penceredeki metnin hemen altında yer alan “Yukarıdaki Bilgilendirme Yazısını Okudum, Anladım ve Kabul Ediyorum” ibaresinin yanındaki kutucuğa tıkladıktan sonra (Tıkladığınızda tik işareti belirecektir) “Devam Et” seçeneğini seçin.

E-Devlet Askerlik Sorgulama Nasıl Yapılır?

  • Şimdiyse karşınıza nüfus bilgilerinizin bulunduğu bir pencere açılacaktır. Bu pencerede “Yeni Belge Oluştur” seçeneğine tıklayın. Böylece askerlik durum belgesinin önizlemesinin görüntülendiği bir sayfaya yönlendirileceksiniz.

E-Devlet Askerlik Sorgulama Nasıl Yapılır?

  • Askerlik durum belgenizin önizlemesinin görüntülendiği bu sayfada, pencerenin sağ üst köşesinde bulunan “Dosyayı İndir” butonuna tıklayın. Böylece askerlik durum belgesi, pdf dosyası olarak inmiş olacaktır.

Bu işlemler sayesinde e-Devlet askerlik sorgulama nasıl yapılır? sorusuna cevap vermiş olduk. Artık indirdiğiniz pdf dosyasını açarak askerlik durum belgenizi görüntüleyebilirsiniz. Görüntülediğiniz dosyayı yazdırarak, askerlik durum belgesi isteyen herhangi bir kuruma teslim edebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu