Ana Sayfa Eğitim Düzenli Kitap Okuyanların Kazanımları Neler?

Düzenli Kitap Okuyanların Kazanımları Neler?

Düzenli Kitap Okuyanların Kazanımları

Kitaplar insanların en iyi dostudur” derdi ilkokuldayken öğretmenlerimiz. Bunu büyüdükten ve kitap dünyasına kendimizi adadıktan sonra daha iyi anlamaktayız. Kitap okumak gereklidir, günde mutlaka şu kadar sayfa kitap okumalısın, kitap okursan şöyle olur böyle olur gibi birçok tavsiye ve öneriyle hemen herkes mutlaka karşılaşmıştır. Bunların hepsi bir gerçeğe dayanmaktadır. Kitap hakikaten de insanların en iyi dostudur. Ayrıca düzenli bir şekilde kitap okuma alışkanlığı edinmiş kişiler, farklı bakış açıları da kazanırlar.

Bütün bunlar düşünüldüğünde düzenli kitap okumanın faydaları başlığı altında o kadar çok madde sıralayabiliriz ki sayfalar dolusu bir kitap olabilir bu gerçek. Bunun yanı sıra insanları çoğu zaman boş vakitlerini kitap okumayla değerlendirmek isterler ve bunu da göğüslerini gere gere söylerler. Boş zamanlar evet kitap okumak için ciddi fırsattır. Ancak bu mantığa göre boş zamanı olmayan kişiler kitap okumaya zaman bulamayacak demektir. Oysa kitap okumak boş vakti değerlendirecek alternatif bir meşguliyet değil artık bir gereklilik ve zorunluluk olarak kabul görülmelidir. Bireyler gününü planlarken boş vakit ayırmak yerine kendilerine kitap okuyacak bir vakit ayırmaları gerekir. Bu sayede hem bireysel hem de toplumsal gelişmişlik sağlanacak, daha duyarlı, duygulu, bilgili ve kültürlü nesiller yetişmiş olacaktır.

Bu yüzden düzenli kitap okuma alışkanlığı insanlara birçok katkı sağlamaktadır ve bu katkılar sadece bireyin kendisinde kalmayıp çevresini de etkileyen katkılardır. Şimdi sırasıyla bu kazanımlara bir göz atalım.

Düzenli Kitap Okumanın Kazanımları

Düzenli Kitap Okumanın Kazanımları

1. Günlük Yaşamın Stresinden Uzaklaştırıp Deşarj Eder

Düzenli kitap okuyan kişilerde stres sıkıntı veya kaygı gibi durumlar oldukça az görülür. Kitap okurken aldığı zevk, onu bu dünyanın stresinden ayırarak çok farklı dünyalara ve maceralara doğru götürür. Bu sayede en azından kitap okuduğu süre boyunca herhangi bir stres kontrolü yapmak zorunda kalmaz. Bununla birlikte okunan kitabın içeriği insanın ruhunu dinlendirmesi ve hem zihnen hem de bedenen daha dinç bir hale gelmesi konusunda da etkilidir. Sıcak bir kahve veya çay eşliğinde uzun süre kitap okumak bu bağlamda daha kontrollü bireylerin yetişmesi için önem taşır.


2. Farklı Bakış Açısı Kazandırır

Yaşadığımız dünyada hemen her gün farklı bir olay patlak veriyor. Bu olayların bazıları bütün bir toplumu ilgilendirirken bazıları ise sadece belirli bireyleri ilgilendirmektedir. Bununla birlikte yaşanan bu olaylar karşısında bireyler hazırlıksız yakalanıp farklı tepkiler vererek çok daha farklı sonuçlara ulaşmaktadırlar.

Düzenli kitap okuyan kişi başına gelen olaylara daha olumlu ve farklı açılardan bakmayı yetenek haline getirerek o olaydan ne şekilde en az zararla kurtulabileceğinin hesabını yapabilir. Zihni buna hazırdır. Bu çerçevede düzenli kitap okuyan kişi odaklanma konusunda sıkıntı yaşamayıp oldukça soğukkanlı bir şekilde davranarak olgunluğunu gösterir ve etrafındakileri de bu haliyle etkileme imkânı bulur.


3. Zekâ ve Hafıza Üzerinde Olumlu Etkileri Vardır

Kitap okumak zihin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Okunan kitaba odaklanmak ve beyin fonksiyonlarının farklı uyaranlarla meşgul olmaması daha zinde bir zekâya sahip olmayı sağlar. Yapılan araştırmaların tamamı zekâ üzerinde geliştirici bir etkiye sahip olan kitap okuma alışkanlığının beyin üzerinde de yenileyici bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır.

Ayrıca birçok insan dikkat dağınıklığı veya beynin birçok farklı uyaranla aynı anda uyarılması sebebiyle hafıza zayıflığı yaşayabilmektedir. Düzenli kitap alışkanlığı olan kişilerde ise bir okunan kitaba yoğunlaşmak hafızada kalıcılığı sağlamaktadır. İsimler, adresler ve numaralar konusunda sıkıntı yaşayan birçok kimsenin düzenli kitap okumaya başladıktan sonra bu sıkıntılardan kurtuldukları araştırmalarla belgelenmiştir.


4. Kitap En İyi Arkadaştır

Biraz klişe bir söylem ancak gerçekten kitap en iyi arkadaştır. Zaman zaman, insanların etrafındakilerden uzaklaşmak ve yalnız kalmak istediği vakitler olmuştur. İşte bu vakitlerde insanın yalnızlığını almak adına sessiz arkadaşlar yani kitaplar devreye girmektedir. İnsanın içindeki bütün dert, tasa, gam ve keder o kitaba dökülür veya o kitap okunmaya başlandığı anda hepsi dağılır gider. Bu sebeple birçok kimse yalnız kalmak istediğinde kitaplara sarılır. Ayrıca düzenli kitap okuma alışkanlığı insana çok değerli, bilgili ve kültürlü arkadaşlar da kazandırır. Çünkü kitaplarla ilgili olan kişiler karşısındakinin boş mu dolu mu olduğunu kolaylıkla anlama kabiliyetine sahip olur.


5. Kelime Haznesini Zenginleştirir

İnsanlar birbirleriyle iletişim kurmak için konuşmak zorundadırlar. Bu konuşmalar ise kelime dağarcığına bağlı olarak oldukça dar bir çerçevede gerçekleşmektedir. Hele ki teknolojinin tamamıyla bizi esir aldığı şu zamanda insanlar konuşmak yerine yazışarak iletişim kuruyorlar. Bu ise zaten oldukça dar olan iletişim çerçevesini daha da küçültüyor.

Düzenli kitap okuma alışkanlığı olan kişiler kendilerini oldukça farklı kelime ve cümlelerle daha net ifade edebilirler ve bunun için de kimseye ihtiyaç duymazlar. Kitap okurken öğrenilen kelimelerle oldukça farklı bir tarzda konuşma yeteneğine ve iletişim becerisine sahip olurlar. Bununla birlikte bilinmeyen kelimelerin araştırılması neticesinde de zengin bir kelime dağarcığına sahip olurlar.


6. Uyumayı Kolaylaştırır

Günümüzde uyku problemi yaşayan birçok insan var. Yapılan araştırmalar uyumadan önce kitap okumanın uykuya dalmayı kolaylaştırdığını ve kitap okuyarak zihin boşaldığı için uykuya daldıktan sonra da uykunun kalitesinin arttığını ortaya koymuştur. Bu çerçevede değerlendirildiğinde telefon, bilgisayar ve televizyon gibi zihni dolduran ve meşgul eden cihazlar uyku düzenini bozarken düzenli bir şekilde kitap okumak hem uyumayı kolaylaştırır hem de uyku kalitesini artırır.


7. Hayal Gücünü Geliştirir

Düzenli kitap okuma alışkanlığı kazanmış olan kişilerin hayal dünyası oldukça geniştir ve zengindir. Okuduğu kitaplarla birçok bilgi edinip gitmediği yerlere giden ve hatta tarih öncesi diyarlara yolculuk yapan oradan geleceğe uzanan kişiler bu çerçevede hem zihin dünyasına farklı imgeler ekler hem de hayal dünyalarında çok farklı olguları bir araya getirebilirler. Bu yüzden yaratıcılık konusunda da herhangi bir sıkıntı yaşamadan oldukça özgün ve benzersiz ürünler üretebilme kabiliyetine sahip olurlar.


8. Öz Güven Katkısı Yapar

Kitap okumak insanı bir bilgi deryası haline getirmektedir. Artan bilgiyle insan yaşadığı dünyada daha anlamlı hamleler yaparak daha olumlu pozisyonlar almaya çalışır. Bu çerçevede karşısına çıkan engelleri de bu bilgi deryasından faydalanarak yok eder. Bu yüzden kitap okumanın insana kattığı, bilgi, kültür, olgunluk ve soğukkanlılık karşı taraf için bir caydırıcılık niteliği taşır. Her girdiği tartışmaya yüksek bir öz güven ve sağlam bir alt yapıyla girer ve istediği neticeyi elde eder. Karşı tarafı etkileme potansiyeli oldukça fazladır.

Gazetecilik bölümü mezunu biri olarak kendimi teknoloji alanında özgür hissediyorum. Bu nedenle teknoloji, oyun bölümlerinde araştırmalar yaparak yazılarımı Help 724 sitesinde paylaşmaya başladım. Özellikle sosyal medya, uygulamalar, internet siteleri ve oyunlar alanında edindiğim bilgi ve tecrübeler sizlerle beraber olacak. Paylaştığım içerikler ile ilgili soru ve görüşlerinizi ileterek bana destek olabilir ve sizin isteklerinize yönelik içeriklerde hazırlayabilirim.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin