Teknoloji

Dünyanın İlk Hava Taksisi Durağı VoloPort

Ulaşım araçlarında kullanılan sistemler değişmeye başladı. Bir yandan temiz yakıt kullanımı öne çıkıyor bir yandan ise daha işlevsel araçlar tanıtılıyor. Bu araçlardan birisi de Volocopter olmuştu. Dünyanın ilk hava taksilerinden biri olduğunu gördüğümüz Volocopter hava taksileri, şimdi ise durakları konumunda olan VoloPort ile gündemde.

Dünyanın ilk hava taksi durağı konumunda olan VoloPort, şimdiden yoğun ilgi görmeyi de başardı. Hava taksilerinin durakları konumunda olacak olan merkez hakkında detaylar ise Singapur’da düzenlenen ITS Dünya Kongresi’nde paylaşıldı.

VoloPort İlk Olarak Singapur’da Kullanıma Girecek

Skyports ile yapılan anlaşma neticesinde geliştirilen durak, tüm proje için ilk adım olacak. Hava taksi için kullanılan durağın devamı niteliğinde olacak yeni projelerin gelmesi de bekleniyor. Son teknoloji ile oluşturulan durak içerisinde özel bekleme alanlarının olduğunu da ekleyelim.

Dünyanın İlk Hava Taksisi Durağı VoloPort

İlerleyen dönemlerde ilk hava taksilerinin insansız olarak da kullanılması bekleniyor. Böyle düşünüldüğü zaman, proje kapsamında tanıtımı yapılan Volocopter serisinin de geliştirileceğini görüyoruz. Durakta yer alan navigasyon sistemlerinin ve rota yönetim teknolojilerinin de tamamen buna yönelik olarak hazırlandığı söyleniyor.

Tabii ki şu an tanıtımı yapılan merkez bir ilk. Bunun dışında seyahat için şehrin farklı noktalarına farklı duraklar yapılması da söz konusu olacak. Muhtemelen hava taksi teknolojisinin insansız araçlarla kullanılması için, duraklar arasında sürekli bir iletişim sağlanması gerekecek. Firmanın bunun üzerinde bir çalışma yürüttüğü biliniyor. Şu an için hava taksilerin tek bir adres üzerinden kalkması söz konusu olacak.

Dünyanın İlk Hava Taksisi Durağı VoloPort

Singapur’da denemelerinin yapılması beklenen sistemin dünya genelinde kullanılması içinse uzun yıllar gerekiyor. Şimdilik proje deneme aşamasına geçmiş durumda. Hatta ilk hava taksiler için denemelerin 22 Ekim tarihinde yapılacağı ve durağın da kullanılacağı bilgisi paylaşıldı.

Bu denemeler başarılı olursa, yolcu testlerinin başlaması ve hemen sonrasında da belki de direkt olarak hizmetin başlaması bekleniyor. Tabii ki şu an verebileceğimiz kesin bir tarih söz konusu değil.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu