Ana Sayfa Yazılım Dosya Kullanılıyor (Silinmeme) Hatası ve Çözümü

Dosya Kullanılıyor (Silinmeme) Hatası ve Çözümü

Dosya Kullanılıyor Silinmeme Hatası ve Çözümü

Windows’un tüm sürümlerinde masaüstünde ya da herhangi bir konumda bulunan bir dosyayı silmeye kalktığınızda “Dosya Kullanılıyor (Silinmeme)” hatası alabilirsiniz. Bu hatanın temel kaynağı genellikle bilgisayarda çalışan bir programın çalışmasını sağlayan dosyanın silinmeye zorlanmasıdır. İlgili dosya silindiğinde program sürdürülebilirliğini kaybedeceği için dosya gezgini bu işleme izin vermez.

Her ne kadar durum böyle olsa da dosyayı mutlaka silmek istiyorsanız öncelikle dosyanın hangi program tarafından kullanıldığını tespit etmelisiniz. Tespit işlemini gerçekleştirdikten sonra aldığınız hata ortadan kalkacak ve dosya kolayca silinecektir. Bu içeriğimizde “Dosya Kullanılıyor (Silinmeme)hatasının çözümü hakkında izlemeniz gereken işlem adımlarını sizlerle paylaşacağız.

Dosya Kullanılıyor Hatasının Çözüm Yöntemleri

Yöntem 1- Programı Sonlandırın ve Silme İşlemini Gerçekleştirin.

Dosya Kullanılıyor (Silinmeme)hatasının çözümü için öncelikle basit senaryoyu düşünmeliyiz. Bu senaryo silinmeyi engelleyen programın hangisi olduğunun bilinmesidir. Eğer ki bu programı biliyorsanız çalışır vaziyetine son verin ve silme işlemini tekrarlayın.

Yöntem 2- Bilgisayarı Kapatın ve Tekrar Açın.

Windows 10 ve geçmiş sürümlerin tamamında karşılaştığınız sorunu çözmek için işinize yarayacak olan en işlevli çözüm yöntemi budur. Bu yöntemi kullanarak silinmeyen dosyaları silme işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Hata ile karşılaştığınızda “Yeniden Başlat” ya da “Bilgisayarı Kapat” komutunu vererek çalışan tüm programların durmasını sağlayın. Bu işlem gerçekleştikten sonra silinmeyen dosyayı silmek mümkün olacaktır.

Yöntem 3- Görev Yöneticisi Aracılığıyla Uygulamanın Çalışmasını Sonlandırın.

Dosya Kullanılıyor (Silinmeme)hatası genellikle “Microsoft Office” aracılığıyla oluşturduğunuz belgelerde karşınıza çıkmaktadır. Bu belgelerde çalışmanızı bitirdikten sonra herhangi bir veri kaybıyla karşılaşmamanız için ilgili hata sizlere sunuluyor. Hâl böyle olunca dosyanın kaydını tamamladıktan sonra aşağıdaki işlemleri uygulayarak “Office Hizmetleri” tamamen sonlandırılabilir.

 • Adım 1: Görev çubuğuna sağ tıklayın.
 • Adım 2: “Görev Yöneticisi” seçeneğine dokunun.
 • Adım 3: “İşlemler” başlığı altından “Microsoft Word, Excel vb.” adlı uygulamayı bulun.
  Görev Yöneticisinde Dosyayı Bulma
 • Adım 4: Bu uygulamanın üzerine tıklayın.
 • Adım 5: Sağ alt köşedeki “Görevi Sonlandır” butonuna basın.
  Görevi Sonlandır Butonu

Bu işlem adımlarının sonucunda “Dosya Kullanılıyor (Silinmeme)hatasının çözümü ortaya çıkacaktır.

Yöntem 4- Eraser Programını Kullanın.

Eraser programı bilgisayarda silinmeyen dosyaları silmek için kullanılan en etkili programlardan biridir. Bu sebeple aldığınız hatanın çözüme kavuşturulması için programı indirerek aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Adım 1: Eraser programını buradan indirin ve kurulumu tamamlayın.
 • Adım 2: Programı çalıştırın.
 • Adım 3: Programın üst kısmında yer alan “Erase Schedule” butonunun yan tarafındaki “Aşağı Ok” simgesine tıklayın.
  Aşağı Ok Simgesi
 • Adım 4: “New Task” butonuna dokunun.
 • Adım 5: Bir sonraki pencerede “Add Data” butonuna tıklayın.
  App Data Butonu
 • Adım 6: Silinmeyen dosyayı bulun ve “” seçeneğine basın.
 • Adım 7: Ana ekranda dosya göründüğünde dosyanın üzerine sağ tıklayın.
 • Adım 8: “Run Now” butonuna basarak silme işlemini gerçekleştirin.

Bu işlem adımlarının neticesinde “Dosya Kullanılıyor (Silinmeme)hatasının çözümü sağlanacaktır.

Her ne kadar bu işlem adımları aracılığıyla yaptığınız zorla silme hamlesi kaydetmediğiniz verileri kaybetmenize sebep olabilir. Bu sebeple muhakkak silme işlemini yapmadan önce verilerinizi yedeklemeyi unutmamalısınız. İlgili yöntemlerin tamamını uygulayıp yine de çözüme ulaşamazsanız herhangi bir teknik servis aracılığıyla destek alabilirsiniz.

Her geçen gün teknoloji ve bilgisayara ilgimin artmasıyla edindiğim bilgileri Help 724 aracılığıyla sizlerle paylaşıyorum. Bu alana olan ilginizi pekiştirmek isterseniz içeriklerimi takibe alabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin