İnternet

Domain Uzantıları Ve Seo Etkisi

Şimdiye kadar dijital pazarlama stratejileri içerisinde önemli bir yere sahip olan SEO ile Domain seçimi arasında bulunan bağlantı konusunda büyük bir ilişki vardır. İyi bir domain seçimi ile beraber iyi bir içerik yapısı oluşturursanız eğer SEO başarısı daha kısa süre içerisinde artırılabilir. Ayrıca arama motorlarında ki görünülürlüğünüz de çok daha fazla artırılabilir.

Domain Uzantıları Ve Seo Etkisi

SEO amaçlı domain alınırken dikkat etmeniz gereken noktalar.

  • Domainlerin kısa ve akılda kalıcı olması en önemli şartlardan biridir. Satın alacağınız domain maksimum iki kelimeden oluşmalı, bu SEO açısından önemlidir.
  • Domain seçimi yaparken ‘.COM’ uzantısındaki domainleri kullanmanız ilk tercih nedenlerinizden olmalıdır. Farklı bir uzantı tercih ettiğiniz takdirde kullanıcıların arama işlevinde yanlış yazım sebebiyle sizin siteniz yerine farklı bir siteye ya da olmayan bir kaynağa yönelmeleri söz konusu olabilir. daha çok akılda kalması için de .COM uzantılı domainler alınabilir. Alternatif seçimlerinizde ise diğer domain uzantıları olan.NET, .ORG, GEN.TR Domainleride kullanabilirsiniz.
  • Eğer sitenizin hitap ettiği kitle sadece Türk kullanıcılarından oluşacaksa böylesi bir durumda COM.TR uzantısı ile bitmekte olan domainleri kullanmak sizin için daha akıllıca olabilir. ‘ .COM.TR’ şeklinde bir uzantısı bulunan domainler de Google vb. gibi büyük arama motorlarında sizin rakiplerinize göre daha iyi bir konumda görünmenize etki edecektir.
  • Domain içerisinde sitenin ana konusunun geçmesi faydalı olur.
  • Domain kaydı yapılmadan önce konuyla alakalı domainin daha önceden kullanılıp kullanılmadığı kontrol edilmelidir. Eğer kaydedeceğiniz domain daha önce sizin düşündüğünüzden daha farklı bir amaç ile kullanılmışsa tercih edilmemesi gerekmektedir.
  • Domainin kaydı yapılırken alınacak olan domain daha önceden kullanılmış ise bu domainin backlinklerinin kontrol edilmesinde fayda var. Domaine alakasız ve kötü backlinkler sağlanmışsa bunları Google’ a bildirmeniz de gerekebilir. Bu nedenle bu tür domainlerin de tercih edilmemesi gerekmekte.
  • Uzun zaman boyunca sizinle aynı amaç üzerine kullanılmış ve çok iyi backlinkleri olan domainleri satın alıp projelendirmek de ayrı bir avantajdır. Bu konuda iyi bir analiz yapılması gerekir. Bu konuda yeterli bir bilgi birikimine sahip değilseniz bu tür domain almanız yerine daha çok yeni bir domainle başlamanız daha mantıklı olacaktır.

Domain Uzantıları Ve Seo Etkisi

Domain uzantısının SEO için etkisi var mı?

Domain uzantısının doğrudan olarak SEO için bir etkisini yoktur fakat dolaylı olarak bir etkisi olabiliyor tabi, küçük ölçü de olsa. Domain uzantısını sitenizde ‘.COM’ uzantısı olarak bitecek şekilde kullanmayı düşünürseniz eğer sitenizi daha önceki zaman periyotlarında ziyaret etmiş bir kullanıcı bir daha ki siteyi ziyaretinde site uzantısının ne olduğunu tam olarak hatırlayamasa da büyük ihtimalle, alışkanlıklardan dolayı .com uzantısıyla sizin sitenizi arayacaktır. Ama domain uzantınızı .tk gibi bir uzantı seçerseniz bu akılda çok kalmayacaktır. SEO açısından da ziyaretçinizin sizi tekrar bulabilmesi adına önemlidir bu yüzden.

EMD algoritmasından etkilenmemek için ne yapılması gerekir?

Exact Match Domain yani EMD algoritması, anahtar kelime ile tam olarak eşleşen domainler üzerine kurulmuş ve spam içerikli siteleri etkilemektedir. Siz de bu algoritmadan etkilenmek istemiyorsanız düzgün, güncel ve farklı içeriğe sahip web siteler oluşturmanız gerekmektedir.

Google Türkiye için domainler hangi uzantıdayken daha avantajlı olmakta?

‘COM.TR’ ile biten domainler daha avantajlı olabiliyor denilebilir, sebebi ise ‘.COM.TR’ web site kullanıcıları açısından daha fazla bilinen bir uzantı, alışkanlık olduğu için tercih sebebi olabilir. Fakat SEO açısından hangi uzantı avantajlı diye değerlendirmek isterseniz, ‘COM.TR’ ile veya ‘GEN.TR’ uzantısı şeklindeki biten uzantıların arasında SEO’ ya etki edecek kadar fark bulunmuyor.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

2 Yorum

  1. Gerçekten guzel bir yazı olmus bizi bilgilendirdiginiz için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu