Ana Sayfa İnternet DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası Nasıl Çözülür?

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası Nasıl Çözülür?

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası Nasıl Çözülür?

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası, kullanıcıların internet tarayıcılarında sıklıkla karşılaştığı bir hatadır. Bu hatayı alan kullanıcılar girmek istedikleri internet sitesine erişim sağlayamazlar. Bunun sebebi IP adresi ve bilgisayardaki DNS adresinin uyum göstermemesi ve eşleşmemesidir.

İsterseniz sözü daha fazla uzatmadan bu sorunla karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiğinden bahsedelim. Tarayıcınızda DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası ile karşılaşıyorsanız:

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası Nasıl Çözülür?

  • Öncelikle Windows görev çubuğundaki “Arama” bölümünden “CMD” yazarak aratın ve karşınıza çıkan “Komut İstemi” seçeneğinin üzerinde sağ tuşa tıklayarak “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneğini seçin.

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası Nasıl Çözülür?

  • Daha sonra, açılan komut satırına yukarıdaki görselde olduğu gibi “ipconfig/release” yazın ve “Enter” tuşuna basın.
  • Son olarak, işlemi gerçekleştirdikten sonra komut satırını kapatarak bilgisayarınızı yeniden başlatın ve tekrar internete girmeyi deneyin.

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası çoğu zaman sizinle paylaşmış olduğumuz bu işlemler sonucunda giderilecek olsa da bu çözüm yöntemi her durumda sorunu çözmeyebilir. Eğer belirttiğimiz işlemleri gerçekleştirmenize rağmen DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası alıyorsanız:

Daha önce belirttiğimiz şekilde tekrar komut satırını açın ve aşağıda sizler için sıralamış olduğumuz komutların hepsini tek tek deneyin.

  • ipconfig/all
  • ipconfig/flushdns
  • ipconfig/renew
  • netsh int ip set dns
  • netsh winsock reset
  • net stop dnscache + net start dnscache (Bu iki komutu sırasıyla girmeniz DNS dosyalarının yenilenmesini sağlayacaktır)

Yukarıda maddeler halinde verdiğimiz komutlardan biri mutlaka almış olduğunuz DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatasını ortadan kaldıracaktır. Ancak ilk adımlarda da belirttiğimiz gibi her komutu denedikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir.

Bir diğer çözüm yöntemi de DNS ayarlarını değiştirmektir. Dilerseniz “Windows 10’da DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir ? Resimli Anlatım” içeriğimizi ziyaret ederek DNS ayarlarının nasıl değiştirileceğini öğrenebilir ve DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN sorununu bu yöntemle çözmeyi deneyebilirsiniz.

Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin