Ana Sayfa İnternet “DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor” Sorunu

“DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor” Sorunu

“DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor” Sorunu

İnternete bağlanamayan kullanıcıların en çok aldığı hatalardan biri “DNS sunucusu yanıt vermiyor” hatası olmaktadır. Genelde kullandığınız internet tarayıcısından herhangi bir web sitesine bağlanırken karşınıza çıkan bu hata her zaman internet bağlantınızdaki bir problem yüzünden ortaya çıkmayabilir. Sorun, internete bağlanmayı denediğiniz cihazda da olabilir. Dolayısıyla “DNS sunucusu yanıt vermiyor” sorunu ile karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken aynı internet ağına başka bir cihazla bağlanmak olmalıdır. Eğer aynı internet ağı üzerinden başka bir cihazla internete erişim sağlayabiliyorsanız, sorunun çözülmesi için aşağıdaki çözümleri deneyebilirsiniz:

  • Bilgisayarınızı ve modeminizi yeniden başlatın.
  • Bilgisayarınızda bulunan antivirüs programlarını devre dışı bırakarak, internete bağlanmayı tekrar deneyin.
  • İnternete başka bir tarayıcıdan girmeyi deneyin.

Eğer sorun internet bağlantınızdaki problemden kaynaklanmıyorsa muhtemelen yukarıdaki yöntemlerden biri sorununuzu çözecektir. Ancak “DNS sunucusu yanıt vermiyor” sorunu internet servis sağlayıcınızın sizin için otomatik olarak belirlediği DNS sunucusu sebebiyle de ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda uygulayabileceğiniz iki yöntem bulunuyor. Bu yöntemler:

  • DNS sunucusunu manuel olarak değiştirmek.
  • DNS sunucu önbelleğini temizlemek.

Bahsettiğimiz bu yöntemleri uyguladığınızda “DNS sunucusu yanıt vermiyor” sorunu son bulacaktır. Bu yöntemleri uygulamak için:

DNS sunucusunun önbelleğini temizlemek için:

“DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor” Sorunu

  • İlk olarak, görev çubuğunda yer alan arama bölümünü kullanarak “Cmd” yazıp aratın ve karşınıza çıkan “Komut İstemi” seçeneğine tıklayın.

“DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor” Sorunu

  • Daha sonra açılan komut istemindeki komut satırına, yukarıda yer alan görselde olduğu gibi “ipconfig/flushdns” yazın ve “Enter” tuşuna basın.

Belirttiğimiz komutu girerek “Enter” tuşuna bastıktan sonra DNS sunucu önbelleği temizlenir ve bu sayede “DNS sunucusu yanıt vermiyor” sorunu ortadan kalkar. Böylece makalemizin sonuna geldik. Dilerseniz sizler de konu hakkında deneyimlerinizi makalemize yorum yaparak bize bildirebilirsiniz.

Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin