Güncel Haberler
Anasayfa » İnternet » DNS Sıfırlama – DNS Resetleme – DNS Önbelleği Temizleme

DNS Sıfırlama – DNS Resetleme – DNS Önbelleği Temizleme

Bilgisayarınızda DNS Sıfırlama veya DNS Resetlemenin nasıl yapıldığını resimli anlatım olarak anlatacağız. DNS kullanmakta olduğunuz internet servis sağlayıcıları tarafından otomatik olarak atanmaktadır. Bunu manuel olarak değiştirmeniz mümkündür. Bazen kullanmakta olduğumuz bilgisayarda çeşitli sebeplere bağlı olarak DNS Sıfırlama işlemi yapmamız gerekebilir.

DNS Önbelleğini hangi sebepten temizlememiz gerekir sorusu ise; Sürekli olarak ziyaret ettiğiniz web sitenin IP Adreslerinin değişmesinden dolayı erişim sorunu meydana gelmektedir. Çünkü bilgisayarınızda kullanmakta olduğunuz DNS Sistemi (Cache) Önbellekleme özelliğine sahip olduğundan dolayı erişim problemleri yaşayabilirsiniz. Sürekli ziyaret edilen web sitenin eski IP Adresini hatırlaması sonucu bu sorun ile karşılaşmaktasınız.

DNS Sıfırlama işlemi için başka bir durum ise Sürekli ziyaret ettiğiniz web sitenin IP Adresinin değişmesinin ardından erişim problemi yaşamazsanız dahi sitenin güncel son halini görmekte sorun yaşayabilirsiniz.

Bu sorun genelde web site yönetimi yapan kişiler tarafında çok yaşanmaktadır. Bir sunucu değişiminin ardından değişen IP Adresleri sebebiyle DNS önbellekte olan IP Adresinin ise değişmemesi birçok soruna sebep olmaktadır.

Bilgisayarımızda DNS Sıfırlama – DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir ?

Bilgisayarınızın ‘’Başlat’’ butonuna tıklayın, ardından ‘’Çalıştır’’ butonunu Kullanın.

Çalıştır ekranında bulunan ”Aç” bölümüne ‘’CMD’’ Yazın ve ardından tamam butonuna tıklayın.

Karışınıza gelen ‘’DOS’’ ekranında birkaç komut yazmanız gerekmektedir. Aşağıdaki Komutları Teker teker ‘’DOS’’ ekranına yazın ve enter tuşuna basın.

  • ipconfig /flushdns
  • ipconfig /release
  • ipconfig /renew
  • exit

Bu komutları doğru olarak DOS Ekranına uygular iseniz DNS Sıfırlama işlemini başarılı olarak tamamlamış olacaksınız. Dikkat etmeniz gerekenler ise komutları girerken doğru yazmanız ve boşluklara dikkat etmenizdir.

Yazar Mehmet Karaman

Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

Bir yorum

  1. Bilgi ve paylaşım için teşekkür ederim.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*