Ana Sayfa Yazılım “DLL Dosyası Eksik” Hatası Nasıl Çözülür?

“DLL Dosyası Eksik” Hatası Nasıl Çözülür?

“DLL Dosyası Eksik” Hatası Nasıl Çözülür?

Windows’ta programların stabil olarak çalışması için gerekli olan dosyalar “Yürütülebilir Dosyalar” ve “Program Dosyaları” olarak ikiye ayrılır. Açılımı “Dinamik Bağlantı Kütüphaneleri” olan DLL uzantılı dosyalarsa programların bütün fonksiyonlarını kusursuz bir şekilde yerine getirmesini sağlar. Dolayısıyla eğer belirli bir programı çalıştırmak için DLL dosyası eksikse program açılmayacaktır ve Windows eksik olan DLL dosyasını tespit ederek “XXX.dll” bulunamadı şeklinde uyarı verecektir.

Bu sebepten söz konusu programı açmak için eksik olan DLL dosyalarını temin etmeniz gerekir. Bizler de bu makalemizde böyle durumlarda uygulayabileceğiniz çözüm yöntemlerini sizler için derleyerek “DLL Dosyası Eksik” hatası nasıl çözülür? Sorusuna cevap vereceğiz.

Çözüm Yöntemi 1

DLL dosyası eksik hatası aldığınızda eğer sisteminizde herhangi bir sorun yoksa ve yalnızca söz konusu DLL dosyası eksikse bu yöntem çok kısa bir sürede sorununuzu çözecektir. Bunun için tek yapmanız gerekense http://www.dlldownloader.com/tr/ linkine tıklayıp, eksik olan DLL dosyasını indirerek dosyayı, açmaya çalıştığınız programın kurulu olduğu klasöre atmak. Bu yöntemi aşağıdaki adımları takip ederek kolayca uygulayabilirsiniz.

“DLL Dosyası Eksik” Hatası Nasıl Çözülür?

  • Site açıldıktan sonra ilk olarak eksik olan DLL dosyasını sağ üst tarafta yer alan arama bölümüne yazarak aratın.
  • Daha sonra, bulunan DLL dosyasının üzerine tıklayın.

“DLL Dosyası Eksik” Hatası Nasıl Çözülür?

  • Son olarak, açılan sayfada yer alan “İndir” butonuna tıklayın.

Bu sayede eksik olan DLL dosyası inmiş olacaktır. Artık bu DLL dosyasını programınızın kurulu olduğu klasöre taşıyarak (.exe uzantılı program dosyasının bulunduğu klasör) programınızı açabilirsiniz.

Çözüm Yöntemi 2

Bazı DLL hataları ve eksiklikleri Windows güncellemelerinin eksik olmasından kaynaklanabilir. Örneğin MSVC ismindeki DLL dosyaları Windows için vazgeçilmez olan Microsoft Visual C++’ın kısaltmasıdır. Yüklediğimiz bazı programlar düzgün şekilde çalışabilmek için Microsoft Visual C++’ın belirli bir sürümüne ihtiyaç duyabilir.

İşte bu gibi durumlarda gerekli sürüme sahip olmamanız DLL hatası almanıza sebep olacaktır. Dolayısıyla Windows güncellemelerini denetleyerek ve sisteminiz için en son güncellemeleri edinerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Windows güncellemelerini denetlemek için:

“DLL Dosyası Eksik” Hatası Nasıl Çözülür?

  • Öncelikle görev çubuğunda yer alan arama butonu aracılığıyla “Güncelleştirmeleri Denetle” yazarak aratın ve ortaya çıkan sekmeye tıklayın.

“DLL Dosyası Eksik” Hatası Nasıl Çözülür?

  • Sonrasında, açılan penceredeki “Güncelleştirmeleri Denetle” butonuna tıklayın.

“DLL Dosyası Eksik” Hatası Nasıl Çözülür?

  • Eğer sisteminiz güncel değilse resimde göründüğü gibi “Güncelleştirmeler Var” bildirimi alacak ve yine resimdeki gibi “Güncelleştirmeler Yüklemeye Hazırlanıyor” ibaresiyle karşılaşacaksınız. Bu durumda tek yapmanız gereken Windows’un gerekli güncelleştirmeleri yüklemesini beklemek olacaktır.

Sisteminiz güncelse bu bölümde “Cihazınız Güncel” bildirimiyle karşılaşırsınız. Bu durumda DLL dosyalarınızdaki eksiklik ya da hatalar Windows güncelleştirmeleriyle ilgili değildir ve muhtemelen makalemizde bahsettiğimiz ilk çözüm önerisi “DLL Dosyası Eksik” hatasını çözecektir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here