Donanım

Dizüstü Bilgisayar Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Teknolojinin hayatımıza girmesiyle bir ihtiyaç haline gelen dizüstü bilgisayarlar hakkında pek çok gelişme olurken yeniliklerle birlikte beklentiler de artmaktadır. Peki, dizüstü bilgisayar satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Dizüstü Bilgisayar Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Dizüstü bilgisayarların en önemli özelliği işlemcidir. Daha sonra ise bellek gelmektedir. Yeni bir dizüstü bilgisayar alacaksanız Intel’in en yeni modelini ve en hızlı işlemci ailesinden tercih yapmalısınız. Satın alacağınız bir dizüstü bilgisayarda Intel Core i7 veya Intel Core i5 tercihi en mantıklı seçim olacaktır.

Dizüstü Bilgisayar Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

RAM konusunda DDR4 özelliğindekiler en popüler tercihlerdendir. Ekran seçimi ve çözünürlük tercihi ise HD, Full HD ve 4K çözünürlüklü popüler ekranlar gündemde yer alıyor. Öncelikle HD çözünürlüklerden uzak durarak 4K özellikli UHD çözünürlüklere veya dokunmatik ekranlara yönelmelisiniz. Grafik çalışmaları yapacaksanız veya sunumlar hazırlayacaksanız ya da oyun oynayacaksanız 17 inçten aşağı bir ekran tercih etmemelisiniz.

Dizüstü Bilgisayar Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Oyun kullanıcılarının dizüstü bilgisayar seçiminde dikkat etmesi gereken ise grafik kartıdır. Eğer dizüstü bilgisayarını oyun amaçlı kullanacaksanız kesinlikle grafik kartı özelliklerini dikkate almalısınız. Beğendiğiniz veya oynamak istediğiniz bir oyunun sistem gereksinimlerini iyi araştırmalı ve yeni alacağınız dizüstü bilgisayarını ona göre seçmelisiniz. Ayrıca grafik kartı konusu Photoshop ve benzeri grafik işlemleri ile uğraşan kullanıcıları da ilgilendirmektedir.

Dizüstü Bilgisayar Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Dizüstü bilgisayarların mobil kullanımı, bir batarya ile mümkün olurken bataryanın ömrü kadar kullanım süreleri değişiklik göstermektedir. Seçim yaparken ise 16 saate kadar pil ömrü sunan dizüstü bilgisayar modellerini görebilmenin yanı sıra dizüstü bilgisayarınızı farklı kullanış seçenekleri için alıyorsanız ortalama kullanımı için 12 saati karşılaması gereklidir. Ayrıca, boyut ve ağırlık gibi konular da dizüstü bilgisayarlar için önemli unsurlardır. Taşınabilir olmalarının gereği nedeniyle hafif ve normal boyutlarda olan dizüstü bilgisayarlar oldukça kullanışlı modellerdendir.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu