Yazılım

Disk Biçimlendirme Sorunu Ve Çözümü

Flash disklerimiz, harici kullandığımız sabit disklerimiz, telefonumuzda olan hafıza kartlarımız bazen ise bilgisayarımızın sabit diski çeşitli sebepler  ile  yazılım sorunu olarak hataya geçebilir ve kullanılmaz bir hal alabilir. Bu gibi sorunlarda Windows  tarafından biçimlendirme işlemleri yapmamıza rağmen sorunu çözemeye biliriz.

Örnek olarak depolama biriminin normal boyutunun altında olması gibi veya disk hatası vermesi gibi biçimlendirme işlemini yapmamıza rağmen sorunun çözümü olmaması ve kullanılmayacağını düşündüğümüz depolama birimlerimizi bu yazımızda birkaç işlem ile çözümü anlatacağız.

Öncelik olarak aşağıdaki verilen bilgiler tamamen sıfırlama işlemidir veri kaybı söz konusu olur bu sebeple dosyalarınıza ulaşabiliyorsanız yedekleme yapın fakat ulaşamıyorsanız  tamamen sıfırlamak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyin.

HP USB Disk Storage Format Tool Yazılımını alanında etkili bir yazılımdır Hp tarafından geliştirilen bu yazılım kurulum gerektirmez ve ücretsizdir. Ayrıca bu yazılım ile DOS Başlangıç  diski oluşturma imkanı sunuyor. Yazılımın kullanımı oldukça basit doğru yapılan işlem ile çözüme ulaşabilirsiniz.

Birinci Yöntem 

HP USB Disk Storage Format Tool Yazılımın Kullanımı

Aşağıdaki indir butonundan yazılımı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

İNDİR

Yazılımı bilgisayarınıza indirdikten sonra yazılımın üstüne gelin ve sağ tıklayıp Yönetici Olarak Çalıştıralım. Aşağıdaki görselde belirtilmiştir.

Disk Biçimlendirme Sorunu Ve Çözümü

Yazılımı çalıştıktan sonra karşımıza aşağıdaki pencere gelecek. Bu pencerede yapılması gerekenler ise ilk olarak Device yazan kısımda format atmak istediğiniz diskinizi seçin. File system yazan kısımda ise NTFS  Ve FAT32 Seçenekleri karşımızda burada hangi dosya sisteminde format atmasını istiyorsanız onu seçebilirsiniz.

NTFS Ve FAT 32 Nedir sorusuna ise kısa cevap olarak

NTFS Yani New File Technology System – Yeni Dosya Sistem Teknolojisidir. Daha Güvenli Dosya Sistemine Sahiptir. Eğer Yüksek Kapasitelere Sahip Diskiniz Varsa NTFS Tercih Etmenizi Öneririm. 

FAT 32 İse File Allocation Table 32 – Windows 98 İşletim Sistemi İçin En İyi Performansın Sağlanması İçin Kullanılır. Genellikle USB Belleklerde Sıkça Görürüz Eğer Küçük Depolama Kapasitesine Sahip Diskiniz Var İse FAT 32 Tercih Edin Örnek Olarak FAT 32 Dosya Formatında Tek Seferde 4 GB’dan Büyük Bir Dosya Transferi Yapamazsınız.

File System Kısmındaki seçim yapıldıktan sonra Volume Label bölümüne diskiniz için isim verebilirsiniz. Quick Format hızlı format seçeneği ile daha kısa sürede format işlemini bitirebilirsiniz. Tüm seçimler yapıldıktan sonra Start butonuna tıklayarak format işlemini başlatabilirsiniz.

Disk Biçimlendirme Sorunu Ve Çözümü

Wİndows Komut Penceresini İle Disk Biçimlendirme (DiskPart)

Windows üzerinden komut penceresini kullanarak disk biçimlendirme işlemini yapabilirsiniz. Bu yöntem ile çözüm sağlayabilirsiniz. Yapılması gereken sadece komut penceresini açıp gerekli  kodlar ve adımlar ile diskini biçimlendirme işlemi gerçekleştirmek dikkat edilmesi gereken ise disk seçiminde doğru diskin seçilmesi. Gerekli kodlar ve adımlar aşağıda belirtilmiştir.

Cmd Komut Penceresini Açın

Komut Penceresine – diskpart – Komutunu Girin

Yeni Bir Pencere Karşılayacak Sizi Buraya –list disk– Komutunu Girin Ve Karşınıza Bilgisayarınıza Bağlı Olan Diskler Çıkacak Biçimlendirmek İstediğiniz Diskin Yanından Numara Göreceksiniz Diskiniz Örnek Olarak 3 Numaraya Sahip Girmeniz Gereken Kod – select dısk 3

Aşağıda Verilen Kodları Sırasıyla Komut Penceresine Girin 

-clean- Komutunu Girin

-create partıtıon prımary –  Komutunu Girin           

select partıtıon 1 – Komutunu Girin  –

– actıve – Komutunu Girin.

– format fs = NTFS – Komutunu Girin.

-assıgn- Komutunu Girin.

-exit- Komutunu Girin.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

2 Yorum

  1. Hocam iyi günler. SD kartımda problem çıktı. Normal yoldan ve HP USB programıyla biçimlendirilmiyor. Dediğiniz yoldan CMD ile sıkıntısız yaptım ama sd kart hala aynı duruyor hiçbir dosya silinmemiş. Nasıl yapabilirim. Telefondan içine birşey atıp silemiyorum. Hiç bir iznim yok…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu